Mészkonglomerát.

Full text search

Mészkonglomerát.
A mészkonglomerát anyagát kisebb-nagyobb triasz mészkődarabok alkotják, melyek vasoxid, aluminiumoxid és calciumcarbonát keverékéből álló kötőszerrel vannak összefoglalva. Az összefoglalt mészkődarabok néha mint a görgetett kövek, meggömbölyitett, koptatott szemek, máshol meg éles töréslapokat mutatnak és valóságos brecciát alkotnak. Előbbi esetben nem szenved kétséget, hogy folyóvizek vitték arra a helyre, hol egységes tömeggé összefoglalódtak, mert bármely törmelékkőzet csak akkor mutat gömbszerü alakot, ha kiálló élei és töréslapjai folytonos hengerítés által lekopnak. – A mészkőbreccia helyi eredetü és keletkezésének oka azon hullámcsapásokban rejlik, melyek a jászódebrődi magaslatokat letarolták és a kimagasló mészkőszirteket folytonosan ostromolták. A mészkonglomerát bizonyitja, hogy az ó-harmadkorban e vidéken már folyók is voltak. Ha azonban figyelembe veszszük, hogy e kőzetben kvarczkavicsok elő nem fordulnak, csakis olyan folyóvizekre gondolhatunk, melyek a triasz-mészkő plateauról vezették le az esővizeket.
423Feltünő, hogy a Felső-erdő összes völgyelései a Miglinczvölgygyel együtt délkeleti irányban oda torkolnak, hol a jászó-debrődi magaslatokon a mészkonglomerát leghatalmasabban kifejlődve található. A szádelői völgy torkolatában szintén előfordul e kőzet azon átmeneti lejtőn, mely a szádelői Kő meredek falához támaszkodik. E kőzet fellépéséből következtetjük, hogy az abauj-tornai mészplateau már az ó-harmadkorban szárazföldet képezett, melyben völgyek vágódtak be.
A mészkonglomerát és édesvizi mészkő alatt agyag-, márga-, szén- és homokkőrétegek sorozata nyugszik. Ezek a somodi kőszénbányában tetemes vastagságban föl vannak tárva. A művelés alatt álló széntelepek meredek k. és ny. dőlésüek. Számos é.-ny.-d.-k.-i irányu leveles vetődések zavarják meg őket, melyek mentén számos eltolódás zavarja meg a telepedést. A széntelepek között Lóczy szerint
Melanopsis Hantkeni, (Hofm.)
Paludina (Vivipara) soricinensis. (Noulet)
Leptopoma off. inornatum (Sandberger)
szisztémát jellemző kövületek vannak.
A fiatalabb harmadkori képződmények a legnagyobb felületi elterjedést mutatják Abauj-Tornavármegyében. Ezen korban a Hernád balpartján vulkáni kitörések hozták létre az eperjes-tokaji hegységet. A trachytok különbözőfélesége fordul elő e vidéken, melyet legelőször Beudant ismertetett.
Richthofen báró 1860-ban a Telkibánya környékén előforduló trachytokat tanulmányozta, Wolf Henrik pedig e vidékről fölvett geológiai térképéhez fűz rövid magyarázatot s az általa összegyüjtött anyagot Doelter ismertette petrografiai szempontból. – Dr. Szádeczky Gyula a trachitvonulat legjobban kiemelkedő részét, a Pusztafalu körül levő centrális részt ismertette. (Földt. közl. XIX. sz.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir