Szabadságharcz.

Full text search

Szabadságharcz.
Ily viszonyok s törekvések között érték Szabadkát az 1848 márcziusi napok, a midőn riadó örömmel fogadta a város a független magyar felelős minisztérium kinevezését s a nemzeti szabadságnak békés úton történt kivívását. Márcz. 19-én 191rendkívüli nyilvános közgyűlést tartottak, melyen felolvasták s megmagyarázták a pesti 12 pontot, a közbéke fenntartására pedig 500 gyalogosból és 200 lovasból polgárőrség alakúlt.
Majd, midőn a kamarilla által felbújtott nemzetiségek ellen fegyvert kellett ragadni, a honvédseregbe is több szabadkai ifjú felcsapott, elsőnek Vojnics Géza, kit főleg az úribb osztályból többen követtek s számuk júniusban már 54-re emelkedett. Az állam pénzszükségletén segítendő, Szabadka népe vetekedve vitte ékszereit, drágaságait, arany s ezüst asztali eszközeit a városháza előtti emelvényre, úgy hogy november hó végén már mintegy 10,000 frt. érték gyűlt egybe, melyhez még a város fényes ajánlata is járúlt, hogy az évi 40,000 frtnyi adón felűl honvédelmi adó czímén még egyszer annyit fog beszolgáltatni a kincstárba. A rendkívüli kiadások s a zavaros idők következtében a városi nagyvendéglő és a színház már elkezdett építése is bizonytalan időre abbamaradt.
A nemzetőrök ez időtől fogva egész nyáron s őszön át a vármegye déli részeiben a betörni készülő vad hordák ellen őrködtek különféle helyeken, mint: Szenttamás, Bács, Ókér, Novoszeló, Futak. Ugyanekkor a város katonai kórházakúl a helybeli és polgári kórházakon kívűl a gimnázium, leány- és rajziskola épületeit is lefoglalta, szeptember közepén pedig már a barátok klastromának felső szobáit is betegek számára kellett berendezni, míg a barátok egy része a városba ment ki lakni.
A szabadkai nemzetőrök júl. 16–17-én Ófutaknál érték el legszebb sikeröket, a hol 20–30 huszárral és egy század Don Miguel gyalogkatonával egyesűlve védték meg a dunai átjárást a ráczok ellen. Hogy pedig a vármegyében garázdálkodó ráczok Szabadkát is meg ne támadják, a tanács már előre gondoskodott és intézkedéseket tett a város védelmére s deczember végén a hadügyminiszter által kiküldött Laval mérnök vezetésével megkezdették a város körűlsánczolását.
Hogy a zavaros idők bénítólag hatottak a városra, az önként érthető. A sok katonaszállítással, élelmezéssel, szállásadással annyira igénybe volt véve a város lakossága, hogy az aratásra nem értek rá s a város folyton változó táborhoz hasonlított. Mégis, a nagy terhek ellenére, lakosság oly lelkesedéssel látta el az átvonuló csapatokat, hogy gróf Károlyi István nemzetőr főkapitány aug. 13-án nem győzte eléggé dícsérni Szabadka áldozatkészségét.
Az 1849. évben még mozgalmasabb események színhelye volt a város s buzgón készülődött a szerb támadók elleni védelemre, mivel a zombori ráczok Szabadkán át akartak egyesűlni a császáriakkal s így e várost minden áron el akarták foglalni. Bár a ráczok hajlottak volna a békés alkudozásokra, Szabadka mégis elhatározta, hogy utolsó csepp vérig megvédi tűzhelyét.
1849 márcz. 4-én érkezett meg a 4–5,000 főnyi szerb sereg Szabadka határához, a kaponyai csárdához, de Gál ezredes vezérlete alatt a következő napon Szegedről érkezett honvédség s a helybeli nemzetőrség által visszaveretve, három ágyújok, közöttük a híres Csicso hátrahagyásával futásban kerestek menedéket. A kaponyai hősök emlékezetére a csata ötvenedik évfordulója alkalmából díszes obeliszket emelt a város a Nemzeti Kaszinó palotája előtti téren, Paganini József honvédtűzér-százados sírját pedig 1866-ban külön emlékkővel jelölte meg.
Az 1849 ápr. 14-iki függetlenségi nyilatkozatot Szabadkán is kihirdették s közörömmel fogadták, a Buda vára bevételénél megsebesűlt honvédek javára pedig a lakosság körében 662 frt és két arany gyűlt össze.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir