Uj szervezkedés.

Full text search

Uj szervezkedés.
Ezek után újra megkezdődött a szervezkedés nagy munkája. Szabadka utolsó földesurának, Török Bálintnak családja kihalván, ezt a helyet is a kir. udv. kincstár vagy kamara foglalta le, mint általában az egész Bácskát és az alakítandó határőrvidék részére a katonai kormánynak engedte át. A Bácskának tiszamelléki helységeiből alakúlt tiszai határőrvidékhez tartozott Szabadka és Zombor is, mint katonai sáncz. Szabadkán már a XV. század óta fennálló kis erőd volt a város magva; közelében telepedett meg a köznép, míg bent a várban a kapitányok laktak. E tisztséget többnyire a Szuszics család tagjai töltötték be.
A törökösen kúlá-nak nevezett régi vár egy kis szobájában lakott állítólag 1686 óta egy ferenczrendi barát is s itt volt egy földszinti nagyobb szoba kápolnává átalakítva. A vár szilárd anyagból épűlt háromemeletes épület volt, éjszaki és déli sarkán egy-egy toronynyal. 1730-ban az egészet templommá alakították át, az éjszaki tornyot lebontották, a délit pedig magasabbra emelték s ebből lett a mai templom tornya. A várat két nagy árok vagy sáncz vette körűl. A belső közvetlenűl a vár körűl kanyarodott, a külső sáncz a Rogina bara (mostani vasúti indóház környéke) s a szerb templom mellett húzódott el s folytonosan katonák őrködtek mellette.
E korszakban egy három cm átmérőjű köralakú pecsétet használt a város. Ebben egy balra ágaskodó nagy oroszlán bal lábában egyenes kardot tart, jobb lábával egy S. betűvel jelölt pajzsra támaszkodik, fejét pedig hátrafordítja. A körírat: „Sigil. Comun. Milit. In Sabatka”.
A Rákóczi-féle mozgalmakban jó hasznát vette a dinasztia a szerb határőröknek. Rákóczi hadai többször megjelentek e vidéken a császárral tartó szerbek megbüntetésére. 1704-ben Rákóczi maga vezette le seregét a Bácskába. Jöttének hírére Szabadka védtelen lakossága is megréműlve, Kovács József szerzetessel Péterváradra menekűlt s több hónapig volt távol a várostól.
184S Szabadka sorsa még így is elég tűrhető volt. A szabadkai miliczia különben nemcsak a török háborúkban vett részt, hanem a monarkia külföldi háborúiban is; így az 1740–41. évi sziléziai hadjáratba Szabadkától két lovas és gyalogszázad vonúlt ki.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir