A zombori kivégzés.

Full text search

A zombori kivégzés.
Zombor városa, – tudtunkkal, – egyetlen egy bűnesetben gyakorolta a pallosjogát. Nem azért, mintha talán nem lett volna meg egyébkor erre a mód és az alkalom, épen azokban az időkben, mikor a személy- és vagyonbiztonság tekintetében még nem is voltak oly rózsásak az állapotok ily rengeteg kiterjedésű város alsóbbrendű lakossága között, hanem mert a városi nagytekintetű magisztrátus tagjaiban mindenkoron a humanitárius érzelmek kerekedtenek felűl s higgadtabb felfogásával nem tartotta összeegyeztethetőnek a halálbüntetést.
Az a bűnper azonban, melynek szenzácziós befejezéseképen Zombor város bírói tanácsa már elkerűlhetetlennek tartotta a jus gladii kérlelhetetlen alkalmazását az 1820-ik esztendőben: csakugyan izgalmas esemény volt a maga idejében, annál is inkább, mert épen egy városi tisztviselő esett a borzalmas gyilkosság áldozatáúl.
Kórits Antal városi díjnok felesége, szül. Varga Józefa asszony fölöttébb kikapós menyecske volt. Szerelmi viszonyban állott Tomaskovits János zombori lakossal, s elhatározták, hogy elteszik láb alól a férjet. 1819 decz. 5-én T. János, a markos mészároslegény, az asszony segítségével végre is hajtotta a gaztettet s áldozatuk tetemét a közeli sánczárokba dobták.
A város bírói tanácsa 1820 május 9-én ítélt a bűnösök felett. Mind Varga Józefát, mind Tomaskovits Jánost pallos általi halálra ítélte, úgy azonban, hogy kivégzés előtt mindkettőjük jobb keze levágassék, kivégzés után pedig a T. János teste kerékbe töressék. – A m. kir. udvari kanczellária ezt az ítéletet, kegyelem útján, a kézlevágás és kerékbetörés elengedésével egyszerű fejvételre változtatta.
A halálos ítéletet, – minekutána Ganszgruber Antal pécsi hóhér az érte küldött Bellosevits Fülöp városi biztos és Bandobránszky Ephtimius városi pandúr kiséretében decz. 30-án éjjel 10 órakor megérkezett, – decz. 31-én d. e. 11 órakor hirdette ki a város tanácsa a „sápadt bűnösök előtt, mindkét nembeli sokaság nagy tolongásában.” Konyovits Dávid aljegyző volt a felolvasó, majd Mrazovits Ábrahám, első pót-bíró a fekete színre festett vesszőket, a megtagadott kegyelem jeléűl, előbb Varga Jozefa, majd T. János előtt, mindenki szeme láttára ketté törte és lábaikhoz dobta.
Az ítéletet, – miként azt az annak végrehajtásával megbízott Demetrovits Simon városi tanácsos és választott kapitánynak 1821 január 2-án kelt terjedelmes jelentésében olvashatjuk – a kihirdetéstől számított harmadik napon, vagyis 1821 január 2-án foganatosította a pécsi hóhér, a Bajai úton felállított vesztőhelyen. A jelentés szerint az elítélteket a vesztőhelyre gyalogos, majd lovas polgárok követték, míg a kocsik mellett tizenkét császári katona lovagolt kivont karddal; a menet legelején pedig Demetrovits Simon, mint végrehajtó bíró és Ambrozovits János városi alügyész lovagoltak „a bosszúálló és diadalmaskodó fiscus képében.” Ez alatt a városháza (Cúria) Altonznak nevezett keleti kapujánál a „vérontás és pallosjog gyakorlása jeléűl” vörös zászló lengett.
A vesztőhelyen az ítéletnek latin nyelven újból történt kihirdetése és a nagyszámú közönség türelmét már-már próbára tevő bőséges dikcziók után, először Varga Jozefa asszonyt a „gyepmesterek a szilárd karóhoz erősített vörös székhez 454kötötték, a hóhér egyetlen kardcsapással nyakán érintve, levágta a 22 éves férjgyilkos asszony fejét.” – Ugyanígy történt a Tomaskovits János, dunaföldvári születésű, volt juhászbojtárnak, utóbb mészároslegénynek, a „30 éves orgyilkosnak” a lenyakaztatása is, – mely után ismét bőséges dikcziók következtek. – Ganszgruber hóhér uram pedig a jól végzett munka után „a véres kardot villogtatva, ügyességének jelét mutatta be.” – Végezetűl a hullákat, – mindkettőnek fejét a lábaik közé rakván, – külön koporsóba helyezték s közvetetlenűl a karó mellett, ettől délre elföldelték, – melynek megtörténte után a jelentéstevő bíró „a bosszúálló fiscust,” Ambrozovits János uramat a polgárok és császári katonák kíséretében ugyancsak a Bajai úton a városházára visszakísérte.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir