Választott bíróság.

Full text search

Választott bíróság.
Az ú. n. választott bírósági eljárásnak némi kezdetleges alakjával már 1347-ben találkozunk e vármegye területén. Volferi Csitár Lőrincz, meg Lekcsei Súlyok András megyebéli előkelő nemes birtokosok a Gergelyiekkel folytattak ekkorában valami nagyobbszabású birtokpert. Ennek a pernek folyamán Csitár Lőrincz uram mind a maga, mind a fia, Csitár Miklós nevében is, nemkülönbem Lekcsei Sulyok András uram is a perben való érdemleges döntés okából tisztelettel bejelentik, hogy az ítélkezéshez a maguk részéről hat bírót választottak. Hogy azonban a választott bíráknak a törvénytételnél való esetleges meg nem jelenése miatt a már különben is hosszabb idő óta húzódó per véglegezése további késedelmezést szenvedni ne kénytelenítessék: kötelezőleg kijelentik, hogy a melyik bíró a tárgyalásra netalán meg nem jelennék: hat márka bírságot fog fizetni.
Nagy Lajos király 1355-ben Bács vármegyét bízta meg a vizsgálattal egy nagyobb bűnperben, melynek végeztével érzékeny büntetést mért a cselekmény elkövetőire. Asszonyfalvi Ivánka nevezetű megyebéli embernek Tamás és János nevű izgága, heves természetű fiai ugyanis, valami jelentékenyebb ügy következtében bizonyos szegedi emberekkel egyetemben, – kiknek a nevét nem ismerjük, – életétől megfosztották vala Taranyai Gergely uramat, az idézés végett kiküldött királyi embert, tehát különösképen hivatalos személyiséget. A mondott esztendőben Nagy Lajos elrendelvén a vizsgálatot, azt Bács vármegye mindenre kiterjedő körűltekintéssel foganatosította is. A bizonyításbéli adatok Asszonyfalvi Ivánka Tamás és János uraimék főbenjáró bűnösségét kétségtelenűl nyilvánvalóvá tevén, ők legott halálukkal bűnhődének.
Lássunk egy hatalmaskodási pert, melynek a maga idejében nagy híre volt a vármegye közéletében. Ez pedig nem más, mint a garai vásár ügye 1366-ban. Becsei (Báthmonostori) Tőttös László, Gara helységének földesura ellen irányúlt a panasz, melyet özvegy Szekcsői Herczeg Péterné asszonyom, daut-i (Dautova, ma Dávod) nemes birtokosnő emelt Nagy Lajos király előtt azon az alapon, mert a nevezett hatalmaskodó földesúr önkényűleg szétkergeti azokat a jámbor kereskedő-férfiakat, kik a daut-i vásárra iparkodnak s akár akarnak, akár nem: arra kényszeríti őket, hogy ne Dautra, hanem az ő garai vásárjára menjenek, melynek időpontja történetesen épen összeesett amazéval.
A peres eljárást ez ügyben, Lajos király megbízásából, Bebek István akkor országbíró vezette. A tárgyalás során az alperesként szereplő Tőttös László perbéli képviselői nagy ékesszóval meg oly irányban védekezének, hogy épen a panaszos özvegy megboldogúlt férje-ura: Szekcsői Herczeg Péter uram követett el önkényes cselekményt akkor, midőn a vásárt Daut helységbe helyezte, jóllehet annak igazság szerint Bodrogban lett volna a kellő helye. Hogy a bepanaszolt fél oly nyilvánvaló erőszakkal tereli a garai vásárba a Daut felé igyekvő istenfélő merkátorokat: ezt az eljárását az a nem közönséges sérelem teszi indokolttá, hogy a garai vásár már hétfőn délben véget ér, míg ugyanakkor a dauti vásár, noha még vasárnap elkezdődik, csak kedden este szokott bevégződni. Itt tehát mindenekfölött a vásárjogi vitás állapotokat kellett valahára tisztába hozni. Az országbíró, – mit tehetett egyebet? – a pécsi káptalanra bízta a vizsgálat nyélbeütését, imperative előírván a feleknek, hogy perbéli követeléseik jogosúltságát a bizonyítási eljárás folyamán hiteles okmányokkal igazolják. A pécsi káptalan nagy buzgósággal hozzá is látott a vizsgálat teljesítéséhez, – de még mielőtt szabályszerűen befejezhette volna, a perben álló felek közt még ugyanabban az esztendőben, 1366-ban, békés megegyezés történt, melynek értelmében Becsei Tőttös László kártérítés fejében 100 márkát fizetett az özvegynek, a két vásár idejét pedig, bölcs körűltekintésnek utána, mindkét fél érdekeinek megfelelően megállapították.
A XIV. század végén mind Bács, mind Bodrog vármegyék területén erősen elszaporodtak a tolvajok, rablók, orgazdák és egyéb gonosztevő latrok, kik a személy- és vagyonbiztonságot lépten-nyomon veszélyeztették. Ideje volt hát, hogy az igazságszolgáltatás teljes szigorral éreztesse velök erejét. Losonczi István, Bodrogvármegye nagytekintélyű főispánja tehátlan nagy törvénykező gyűlést tartott 1391-ben „prope villam Budrug”, azaz Bodrog mellett, hogy méltó ítéletet tartson amaz is entelen emberek felett. Meg is lakoltatta a bűnösöket derekasan. A Zichy-család oklevéltárában megvan az a hosszú névjegyzék, 440melyben az illető elvetemedett bűntettesek nevei megolvashatók. Se vége, se hossza ennek az épületes lajstromnak. Egyik főgonosztevő gyanánt emeli ki ez az oklevél „furem Augustinum dictum de Zabotka”, – a ki nem más, mint egy bizonyos Ágoston nevezetű tolvaj Szabadka városából.
A vármegye törvénykezésének eme rég letűnt korszakában az általános peres eljárás már meglehetős fejlettséget mutat. A szükséges alakszerűségeket mindíg nagy pontossággal és lelkiismeretességgel tartották be s a jogkereső megyebéli ember rendíthetetlen bizalommal tette le ügyét az arra hívatott fórumok elé. Werbőczy népe eleitől fogva rátermettnek bizonyúlt a jurisdictiora; már ez időtájt is elismerték rólunk, hogy – jogásznemzet vagyunk s épen ezek a körűlmények szolgálnak természetszerű magyarázatúl annak, hogy igazságszolgáltatási szervezetünk különböző formáinak fokozatos kialakúlása tökéletesség dolgában köz- és magánéletünk valamennyi intézményét felűlhaladja.
A nemes ember, ha nyomós panasza volt, – jogorvoslat okából vagy egyenesen a királyi udvarnál, vagy valamelyik hiteles hely előtt jelentkezett. Elrendelték tehát a vizsgálatot, megbízván annak keresztűlvitelével vagy a vármegyét, vagy az illetékes káptalant. Ezeknek kiküldöttje, rendszerint azonnal perbe idézte a feleket, hacsak a király vagy helyettese nem vette igénybe a pecsétküldés által való perbeidézést. Ha alperes nem jelent meg az első idézésre, vagy lakóhelyén nem volt található, az ú. n. pristaldus, vagyis a királyi vagy megyei hírnök az illető, – esetleg több – község piaczán való kikiáltás által idézte. A fentebbi adatok nyomán már jól ismert Báthmonostori Lászlót, Bodrogvármegye nagy vagyonú, de pörlekedni különösképen szerető földesurát, minekutána nem nagyon mutatkozott hajlandónak a megjelenésre: a szekszárdi konvent pristaldusa három különböző község piaczán idézte az 1401-ik esztendőben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir