A szőnyi béke.

Full text search

A szőnyi béke.
A szőnyi béke közelebbről érdekli a vármegye történetét, a mennyiben a békekötés alkalmával a törökök Bácskát a kétfelé adózás alól mentesíteni igyekeztek.
A kétfelé adózás déli határvonalának kérdését a török nem a terület, hanem a nemzetiség szempontjából igyekezett eldönteni, azt állítván, hogy a szerbek kezdettől fogva a törököknek adóztak, s nem egyszersmind a magyaroknak is.
A török biztosok sérelmeik közé a következő pontot vették fel: „Szultán Szulejmán török császárnak utána Mezőség tartományában levő faluk soha a magyar uraknak nem szolgáltak, sem adót nem adtak. De a zsitvatoroki végzésnek végbevitele után Fülek, Szécsény, Nógrád, Gyarmat, Palánk és több várakhoz tartozó hajdúk a szerb falukban lovat, 12.000 ökröt erőhatalommal elhajtottak, és az végzésnek ellene erővel hódultatni akarják őket.” A „Mezőség” nevű tartományt a török e pontokban is közelebbről megállapítja, midőn Szegedet, Martonost, Baját, Szabadkát, Zombort, Titelt és Kalocsát sorozza e területhez.
A magyar békebiztosok elismerték ugyan, hogy a szerbek nem adóztak a magyaroknak, de e kérdést nem nemzetiségi, hanem a földesúri jog alapján tartják elbírálandónak. (Salamon Ferencz: Magyarország a török hódítás korában. I. kiad. 329–333.) Mint alább látni fogjuk, a magyar felfogás győzött, s a vármegyei földesurak, legalább a vármegye éjszaki felére kiterjedőleg, érvényt tudtak szerezni földesúri jogaiknak, sőt a földesúr a szerbekkel néha Titelig és Péterváradig is el tudta hatalmát ismertetni.
Bár a szőnyi béke értelmében fegyverszünet volt, de azért a végeken, Hevesben, Gömörben és a Dunán túl, mindegyre folyt a harcz a magyarok és a törökök között. Különösen a füleki őrség tett gyakran portyázó kirándulásokat, és közölök többen tették nevüket rettegetté a törökök előtt. 1608-ban Lovász László füleki vitéz egész Szegedig portyázott. 1613-ban egy lovascsapat ismét Szegedig hatolt és közben a Szabadka környéki helységeket zsarolta. 1617-ben, pünkösd táján, egy felvidéki lovascsapat Martonosra tört s onnan az összes lovakat elhajtotta; ugyancsak ez évben a füleki őrségből egy csapat ismét Martonost rabolta ki. Ennek a szerencsétlen községnek a következő (1618) esztendőben sem volt nyugta a füleki őrségtől, mert a portyázó hajdúk ismét két ízben rátörtek a helység lakosaira s mindenüktől megfosztották őket. (Reizner János i. m. I. 135. IV. 172.)
Az egyik török basa 1626-ban panaszolta, hogy a padisah tulajdonához tartozó Jankovácz (Jánoshalma) ellen néhány száz magyar lovasból álló csapat jött prédálni. Egy török forrás említi, hogy 1639-ben a földvári őrség (a mai Bácsföldvár) a szegedi szandzsákba betört rablócsapatot vert vissza.
A XVII. század első felében a törökök több új erősséget emeltek a bácskai hódoltság területén.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir