Második nemesi fölkelés.

Full text search

182Második nemesi fölkelés.
1800-ban, midőn Napoleon az örökös tartományokat újból Olaszország felől fenyegette, Ferencz király 1800 szeptember 7-én ismét fegyverbe szólította a magyar nemességet. A vármegye az 1797. évi összeírások alapján két csapatot állított ki, két század lovasságot és hat század gyalogságot, mely deczember 10-én érkezett a soproni táborba, hol I. Ferencz király deczember 13-án szemlét tartott fölöttük. A gyalogság Josich őrnagy parancsnoksága alatt külön zászlóaljat alkotott, melyet a vasmegyei Kőszegre és Kéthelyre szállásoltak el, míg a lovasság, melyet a pesti ezredbe osztottak be, Sopron vidékén állomásozott. Néhány hét múlva azonban a bácsi zászlóaljat Bécs védelmére a határra rendelték; de alig értek a Lajta folyóhoz, a bácsiak lázongani kezdtek s az ürügy alatt, hogy nem tartoznak az ország határán túl szolgálni, az engedelmességet felmondván, visszaindultak. De a szökevényeket a Nádor-huszárok deczember 27-én utólérték és körülvették. Ekkor véres harcz támadt. A Nádor-huszárok teljesen leverték a lázadókat és a bácsi zászlóaljból 493-an súlyosan megsebesültek. Mire a lázadás híre a vármegyébe eljutott, a bácsiak belenyugodva a katonaéletbe, ismét szolgálatot teljesítettek. Bácsban nagyon röstelték a felkelt had ilyetén magaviseletét; a vármegye felterjesztést is intézett a királyhoz, hogy a lázadásban vétkesek közül a főczinkosokat sorozzák be a sorkatonaságba.
1801. év elején a felkelt sereget a bécsújhelyi táborba rendelték, de habár a békét február 9-én Lunevilleben megkötötték, nem bocsátották haza, hanem április elején a Fischamend melletti táborba vonult s csak a hó végén térhetett vissza szülőföldjére. (Hadtört. Közlemények. 1888. évf.)
A békekötés után a vármegye közönsége ismét belügyeire, elsősorban a közigazgatásra és a közgazdasági viszonyok fejlesztésére fordíthatta figyelmét. 1801 junius 16-án Zomborban tisztújítást tartottak, mely alkalommal utoljára elnökölt Ürményi főispán a közgyűlésen. A közgyűlés Odry Andrást ismét első alispánná választotta, míg a másodalispáni székbe, Latinovits Tádé helyébe, Vojnits Fábiánt ültette.
Az 1802. évre hirdetett országgyűlésre a vármegye Rudics Mátét, az 1790. évi koronaőrző bandérium vezérét és Márffy Lipót vármegyei főjegyzőt küldte követekül, utasításul adván nekik, hogy Bodrog vármegyének Bácscsal való egyesítését és a felmerült országos sérelmek orvoslását sürgessék. Az országgyűlés helyet is adott a vármegye kívánságának.
Ez az év különben rendkívül mozgalmas volt a vármegye életében. Ürményi József Fejér vármegye főispánjává neveztetvén ki, még 1801. év végével megvált Bács vármegyétől. Helyébe a király 1802 április 9-én báró Podmaniczky Józsefet nevezte ki, a ki április 25-én Baján tartotta székfoglalóját. Az ő főispánsága alatt adták át 1802. évi május 2-án a forgalomnak a Ferencz-csatornát, alatta oldották meg véglegesen a vármegyei székház ügyét, melynek építését 1804-ben kezdték meg. Hosszú ideig (1802–1823.) tartó főispánsága alatt mindenkor meleg érdeklődést tanúsított a közügyek iránt, de e mellett elsőrangú szerepet vitt az országgyűléseken, sőt a diplomáczia terén is sikerrel működött. A második párizsi béke után egyike volt azoknak a biztosoknak, a kiket az országhatárok rendezése végett Párisba küldtek. Főispánságának első évtizedében gyakran ellátogatott a megyegyűlésekre is. Az 1811 szeptember 5-én tartott közgyűlésen azonban az egyik vidéki nemes gúnyos czélzást tett alakjára, mire felháborodva e durvaságon, többé nem jött el a közgyűlésekre, sőt tisztújítást sem tartott többé. Helyette Odry András intézte a vármegye ügyeit és meg is felelt a beléje helyezett várakozásnak. (Évkönyv XI. évf. I. füzet.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir