A palaeolith-kor.

Full text search

A palaeolith-kor.
De míg Európa déli, nyugati és közép-részeiben számos nyoma maradt a negyedkori embernek, Magyarország területén eddigelé egyetlen egy olyan lelet sem került napvilágra, melyet teljes biztossággal palaeolith-korinak lehetne mondani. Az országszerte található ögle vagy obszidián-tárgyak, kőmagok (nucleus), a tűzön való pattogtatás világos nyomaival, lepattogtatott obszidián-szilánkok, kisebb-nagyobb éles pengék, hasítók, fürészke-félék stb., valamint ugyanilyen kőmagok és eszközök tűzkőből (silex), csak alakjuk és előállításuk módjánál fogva emlékeztetnek az ősember legelső készitményeire, de nem tartoznak a palaeolith-kor hagyatékához; használatuk fennmaradt a neolith-kor tartama alatt, sőt még azután is.
Ilyen leletek legelsői közé tartozik a nemes-oroszi lelet, melynek provenientiáját, leirását a nemzeti múzeumi jegyzőkönyvek s az Archaeologiai Értesítő (VII. 161. és III. 24.) tartalmazzák. Találtattak továbbá kisebb-nagyobb ilyen ögle- és tűzkő-kőmagok és eszközök Csiffár, Tild, Töhöl, Besse és Verebély községekben, úgyszintén a verebélyi járáshoz tartozó Bárcz, Kovácsi és Patyi pusztákon, nemkülönben a lévai járásban Nagy-Sáró és Nagy-Szecse határaiban. Találtattak még a verebélyi járás több községének határában sylex- és quarzit-féle igen erős élű szilánkok, pengék, fűrészkék és nyílhegyek, azonban csak szórványosan.
Két lelőhely kivétel. Ezek egyike a csiffári határban fekvő „Bomha völgy”-nek nevezett dombos-hullámos talaj. Itt az obsidián- és sylex-eszközök különböző ősemlős és gerinczes állatok csontmaradványai, hamu és égvény-föld közül kerültek elő, igen durva, tisztítatlan agyagból készült cseréptöredékekkel vegyesen, melyeken az ornamentikának nyoma sem található. – A másik lelőhely ennél is érdekesebb s ez a verebélyi határ földvári dűlője, hol a obsidián és tűzkő kisebb, éles szilánkjai, egy kisebb fajta édesvízi béka teknőcskéinek százai között fordulnak elő. E békateknőcskék mindegyike szilánkok segélyével fel van törve. Ugyanitt őskori állatok csontmaradványai nagyobb mennyiségben találtatnak.
E két lelet csak első pillanatra látszik semmitmondónak, jelentősége azonban nagyfontosságú, mert arról tanúskodik, hogy e két hely az úgynevezett konyhahulladékok (Kjökken-Möddings) helye, melyek természetesen csak az embernek ugyanazon helyen való huzamosabb tartózkodása által és alatt gyűlhettek össze. E konyhahulladékok tehát azt bizonyítják, hogy az ősember vadászattal és halászattal foglalkozott, zsákmányból élt és huzamosabb ideig is tartózkodott egy helyen, a hol már szükségleteinek megfelelő otthont is készített magának, melyben ő és hozzátartozói laktak.
Mindezek a leletek, Dillesz Sándor és neje Batthyányi Mária ajándékából, a millennium emlékére 1896-ban, ugyancsak 1896 darab más tárgygyal együtt Bars vármegye múzeumába kerültek. A tárgyak provenientiája mind Bars vármegye területe. Ez az örök letét vetette meg alapját Bars vármegye múzeumának.
Ezeken kivül, Nécsey József verebélyi és Sztankay Kálmán csatai birtokosok, ugyan e korból igen figyelemre méltó tárgyakkal járultak a megyei múzeum gyűjteményéhez. E tárgyak lelőhelyei: Verebély, Csata és Csudapuszta.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir