Trachit.

Full text search

Trachit.
A vulkánok működése Biharban a harmadkor közepén érte el tetőpontját; Bihar hatalmas trachit hegységei e korszakban törtek elő. E korból származó vulkanikus kőzetek legidősebbje a kvarcz-porfir, ezt követik a savasabb káliföldpátot tartalmazó trachitok vagy riolitok, ez után jönnek a kovasavban szegényebb nátrium vagy nátrium-kalczium földpátot tartalmazó trachitok, vagy andézitek és végül a sort bezárják a bázisos anortit földpátot tartalmazó trachitok. – Hazánk, de különösen a bihar-vlegyászai hegység klasszikus hazája a trachitoknak.
A trachit-hegység északon Kis-Sebesnél Erdélyben kezdődik, hol a trachit vonulata a Sebes-Körösön is átlép, innen a trachit a Dragán- és Sebes-patak közén északról déli irányban húzódik. A vlegyászai hegység gerincze és legmagasabb ormai (Vlegyásza, Vurvurásza, Muncsel, Botyásza) trachitból vannak felépítve; hajdan valószinűleg mind megannyi trachit-kráterek voltak. A Jád forrásának környékén a trachit-hegység két ágra szakad, az egyik a Jád és a Dragán közét borítja el, a másik Fontina-Galbina és a Boicza hegyeken át a Jád balpartján vonul.
A trachit-kőzet hatalmas kitörése szakította szét a Bihar-hegység nyugati lejtőit borító középkori triasz és jura mész-rétegeit. A petrószi mészhegyeket, 32a Galbina és Batrina festői szép mész-szikláit a Király-erdő mészszirtjeitől ez a hatalmas trachitbástya választja el.
Rendkívül érdekes Bihar-Füred fekvése, mely a vulkanikus erők tombolása közepett, mint egy csendes sziget, épségben fennállott. Az erupczió itt a mész-szirtet karéjban kihasítván, jó magasra felemelte, de szét nem roncsolta. Bihar-Füred az ő triasz-mész- és triasz-homokkövével katlanban fekszik, köröskörül trachitbástyák védik. Primics a Vlegyása trachitos közetének vonulatában egy dáczit és andezit csoportot különböztet meg. Az andezit vonulat viszonylag csekély kiterjedésű, a dáczit nagy területet borít el.
A Kis-Sebesnél tört trachit kis-sebesi granit név alatt szerepel a forgalomban, tulajdonképen azonban nem granit, hanem kvarcz-porfir, helyesebben kvarcz-andezit, vagy dáczit. Szabó József csaknem egész emberöltőn át tanulmányozta e trachitokat, neki köszönhetjük, hogy az eruptiv kőzetek és főleg a trachitok között a határ szigorúan meg van vonva.
A trachit ép úgy, mint a granit, földpát-, csillám- és olykor kvarczból áll; de ezeken kivül színes ásványokat, u. m. amfibolt, augitot és hipersztént foglal magában, rendesen nem együtt mind a három ásványt, hanem bizonyos csoportosításban.
Ez a kő alkotja a bihar-vlegyászai hegység legnagyobb tömegét. Ezt a követ használják az államvasútak építésénél, úgy koczkaköveknek, mint zúzott állapotban kavicsnak. A koczkakövet egyébiránt úgy Budapest, Nagyvárad, mint az alföldi és erdélyi városok is használják. Budapesten 1890. és 1891-ben a kőbányai útat szakaszonként kis-sebesi dáczittal és mauthauseni granittal burkolták.
A dáczitot államvasúti és közúti hidak, átereszek építésénél és más építkezéseknél is használják több mint két évtized óta.
A bihari hatalmas trachithegyekben még megfelelő közlekedés nincs és így a szomszéd Kolozs-megyében fekvő kis-sebesi bánya látja el az egész országot dáczittal. – Az itt levő hatalmas feltárásokból láthatjuk, hogy a dáczitból nemcsak kisebb koczkakőnek való darabokat, hanem tömör és úgyszólván teljesen összefüggő nagy tömböket is fejthetnek. Az ott elért sikerek azzal biztatnak, hogy a közlekedési eszközök fejlesztésével a bihari hegyek trachitja is értékesíthető lesz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir