Várad ostroma.

Full text search

Várad ostroma.
1688-ban a Nagyvárad ellen induló sereg Félegyházánál állott. 1689 tavaszán megindult s már május hónapban kezdetét vette a megszállás. 1689 julius 3-án Tunyogi Sámuel előbb kurucz ezredest, a mikor hajdúival táborának körülárkolásán dolgozott, a védő seregből kitört 1200 török meglepte, őt magát egy golyó halálra sebesítette, öt hadnagya elesett, négy zászlaja elveszett, a hajduk közül is hatvanhatan véreztek el, kiket azután a segítségökre jött németek egy hegyoldalban temettek el. A törökök közül körülbelül 400 esett el. Az ostrom most sem sikerült. 1691-ben, október 12-én vonult fel Badeni Lajos Vilmos őrgróf hadserege Bihar felől Nagyvárad ostromára, ugyanekkor érkezett meg Tüzes Gábor az ő tűzi szereivel és 13-án már kezdetét vette a vár ágyúztatása.
Olaszit október 16-án rohammal vették be. A mai Kalvária-hegyre ágyútelepet állítottak. Október 18-án a huszárok, egy, a gyulai várból kalandozó török csapatra ütöttek, zászlójukat elvették, tizenhármat közülök elfogtak. Október 20-án Ürögd felől néhány száz tatár és Thökölyhez hű kurucz csapott a táborra s néhány foglyot elkapott; de a huszárok utánok eredtek s a foglyokat visszahozták. Október 27-én a vár épületeinek egy részét gyújtó golyók felrobbantották, 30-án lángba borították a várat és a bástyákon két nagy rés tátongott. Thököly Imre ekkor már feles számu tatár és kurucz sereggel Boros-Jenő és Gyula között táborozott. Badeni sem sokáig vezette a vár vívását, a téli idő bekövetkeztével Thököly Világos felé vonult, Badeni pedig Belényes, Csatár, Diószeg, Debreczen stb. városokban helyezte el téli szállásra hadait. Ő maga Bécsbe ment.
Ugyanezen időben Galga, a tatár khán fia, egy szerdár, két basa, 80,000 emberrel Várad alá érkezett.
198Ez a tömérdek had elborította az egész vidéket, megsarczolta a községeket.
1692 május 11-én vette ostrom alá Heisler Donát a váradi várat. Táborában volt Benkovics Ágoston váradi püspök, kit I. Lipót király 1688-ban Bihar vármegye főispánjává nevezett ki.
Az új püspök, mikor Heisler táborával Nagyváradra érkezett, székhelyének várát a török által elfoglalva, városát romban találta.
Olaszi külvárosban 114 ház állott még, melyek közül 53-ban hajduk, 8-ban huszárok, 20-ban német katonák, tehát 81-ben ideiglenes lakók laktak, 12 ház pusztán állott, csak 21 háznak volt rendes, állandó lakosa.
Benkovics Ágoston barsmegyei nemes család sarja, a hallerkői Hallerek és Palásthyak rokona, ifjú korában szerzetes lőn, utóbb az annyira népszerű Pálos-rend választá főnökévé. 1681-ben nagyváradi püspökké és leleszi préposttá neveztetett ki. Természetes, hogy a püspökség reá nézve kezdetben csak czím volt, Buda visszafoglalása után azonban I. Lipót a török kézen levő összes magyarországi várak visszavételét remélvén, már 1688-ban Bihar vármegye főispáni székébe is visszahelyezte, minthogy a váradi püspökök Bihar vármegye örökös főispánjai voltak.
Heisler a várat, melyet időközben a törökök kijavították, május 11-én felkérte, azonban a török, bízván erejében, mely 2000 főből állott, tagadólag felelt, sőt kirohanással válaszolt.
Egy öreg molnár jelentkezett Heislernél, ki az 1660-ki ostromnál jelen volt és látta, hogyan eresztik le a Pecze-patak vizét a törökök, ajánlatot tett, hogy a várat nagy erősségétől megfosztja. Szavának állott. Ötven dragonyos segélyével május 22-én, két nap alatt, a vár árka víz nélkül maradt.
Az ostromlók ekkor megkezdték a vár falainak aláaknázását. Kaiserfeld Miksa, a tűzérség parancsnoka, a mai Kalvária-hegyről romboltatá a vár Körös felőli oldalát és hányta tüzes golyóit a várba. A sereg a romban fekvő város felől ásta futó-árkait a vár felé. Május 26-án megszólaltak Heisler faltörő ágyúi s három nap egymásután folyton bömbölt a halált és romlást ontó ércztorok. Egy bomba a vár egyik lőportárába hullott s a levegőbe röpíté; május 30-án az egyik akna éppen a legnagyobb résnél felrobbant s romokkal borítá a vár árkát.
Heisler ekkor ismét felkérette a várat, de a válasz újból tagadó volt. Végre június 5-én a védők, az előkészített új rohamot be nem várva, feladták a várat. Békepontjaik, melyeket Heisler elfogadott, oly tisztességesek, minők a vitéz katonákat megillették. E szerint:
1. Biztos kiséret adatik melléjük, egészen Pancsováig, a hova Fekete-Bátoron, Csanádon, Becskereken át akarnak eljutni. 2. Kétszáz szekér és kétszáz ló adatik számukra, öt napi idő engedtetik javaik eladására s a szükségesek beszerzésére. 3. A rabok és rabnők, kik a kereesztények közt akarnak maradni, valamint azon magyar tanulók avagy tolmácsok, kik már előbb az izlamra tértek, vallásukban ne háborgattassanak. 4. A várban levő kuruczok fogságra ne vettessenek. 5. Fegyvereiket és zászlóikat a védők elvihessék, összes irataikkal együtt. 6. Az útközben eltörhető szekerekért másokat kapjanak. 7. Szálláspénzt sehol ne fizessenek. 8. Asszonyt vagy gyermeket tőlük senki el ne vegyen. Élelmezésökről gondoskodva legyen. 9. A várból való kivonulásuk után rajtok adósság czíme alatt senki semmit ne követelhessen. 10. Útközben feltartóztatva ne legyenek. 11. A vár hídja helyreállítandó, hogy a szekerek rajta járhassanak. 12. Kivonulásuk alkalmával podgyászukhoz senki ne nyulhasson. 13. A török vitézeknek bántódásuk ne legyen. 14. A várbeli idegenek szabadon bocsáttassanak, a rablók tőlük éjjel 199és nappal távol tartassanak, a szekerek megrablásoktól eltiltassanak. Aláírták az okmányt Sei Fullach nagyváradi kádi, Abdullatif nagyváradi, Ibrahim volt egri basa, Ozman aga Hasseki, a janicsárok főkapitánya, Mahomet Effendi várbeli pap és még huszonkilenczen.
Június 7-én a várőrség elvonult. Benkovics Ágoston püspök beléphetett örökébe; de a várban a szobroknak, templomoknak nyoma sem volt, a püspök a hálaadó istenitiszteletet június 8-án, szerzetes atyák segédlete mellett, a szabadban végezte.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir