Az 1809-iki nemesi felkelés.

Full text search

Az 1809-iki nemesi felkelés.
1809-ben rendeink a nemesi felkeléssel vannak elfoglalva. Az április 15-én Rimaszombatban tartott közgyűlésen, mint a jegyzőkönyv mondja: „A Nagy Méltóságú feő-Ispány úr Ő Excellentiájának sürgetésére már a legközelébb Rosnyón megtartott gyűlés rendelkezéséhez képest újólag elhatározzák, hogy az Ő Királyi Hertzegsége Országunk Primássának felajánlott 150 Lovaskatonák mielőbb kiállittassanak.” E végből a szolgabírák utasíttatnak, hogy a subsidium (hadi segedelem) behajtása iránt sürgősen és futó leveleikkel 5 nap alatt gondoskodjanak. Addig pedig, míg ez megtörténik, Jekelfalussy János megbizatik, hogy a 150 ló árára szükséges pénzt Tornallyai Mártontól vegye kölcsön, a lovak megvásárlásával pedig Czikó, Madarassy, Kováts és Kiszel hadnagyok és Süveges káplár rimaszombati vicze-biró bizatnak meg.
A július hó 7-én ugyancsak Rimaszombatban tartott állandó bizottsági üléséből fontos intézkedések tétetnek. A belső bátorság fenntartása czéljából a szomszédos vármegyékkel lovas ordonánczok útján állandó érintkezésbe lépnek. A fegyverviselők száma 20-ra emeltetik fel, fele Rimaszombatban a káplár, fele pedig Pelsőczön a megye porkolábjának igazgatása alatt, felügyelvén reájuk minden hónapban a fegyverviselők hadnagya. A szolgabirák minden községben keressenek két vagy három előkelő, józan embert, kik a rendre és korcsmára, valamint a lakosokra felügyelvén, minden esetről jelentést tegyenek. E férfiakat hiteles embereknek nevezzék el. Ha esetleg baj támadna, a hiteles emberek felhatalmaztatnak arra, hogy a harangokat félre veressék és a szomszéd községből is segítséget hívjanak. A biró minden községben este 10 órakor lenyugovásra harangoztasson, a mikor mindenki köteles a korcsmából hazatérni; kik ez ellen vétnek, rögtön bejelentődnek a szolgabirónál. A megyebeli városokban: Rozsnyón, Rimaszombatban, Jolsván, Csetneken, Dobsinán, Nagyrőczén, Pelsőczön, Ratkón, Gömörön, Putnokon, Rimaszécsen és Tiszolczon a lakosok lóháton állítsák ki e hiteles embereket. A gyanus vagy útlevél nélkül járkáló és utazó idegenek azonnal letartóztassanak és a szolgabiráknak adassanak át. Rendeltessenek éjjeli strázsák. A vámosok Telgárton, Murányban, Jolsván, Tiszolczon, Lénártfalán, Rimaszécsen, Czakón és Berzétén hasonló megfigyelésre és eljárásra szolgabirák által feleskettessenek.
1810-ben Máriássy István alispánságának idejében és 1821-ben az április 21-iki rendeletek következtében, melyekben országgyűlésen kívüli hadi segély követeltetik, e vármegye is elkeseredetten harczol az alkotmány mellett.
1825-ben igen sok dolga akadt a vármegyének a megye területén sűrűn tanyázó katonasággal. Nagyfontosságú intézkedéseket tesznek továbbá az élelmi czikkek, különösen a húsneműek árúsítása, a munkabéreknek az egész megye területén egységesen való megállapítása, az új építkezések szabályozása, az elterjedt istenkáromlások meggátlása, a „hadi regulamentum” megtartása, a vármegyéhez terjesztendő folyamodványok, kérvények szerkesztése, a tűzoltás fejlesztése, végül az országutak kikavicsolása tárgyában.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir