Egyéb középületek.

Full text search

Egyéb középületek.
A várból lejövet, a Káptalan-utczába jutunk. Az izraelita imaház, a „Borsod-, Gömör- és Hevesmegyei Községi és Körjegyzők Egri Tápintézete” és a Hevesmegyei Siketnémák Intézete mellett elhaladva, átlépünk a patak hídján és a szép vármegyeháza előtt állapodunk meg.
A vármegyeháza (melyet gróf Barkóczy Ferencz, püspök-főispán, 1765-ben építtetett) földszinti folyosóján két vaskapu ragadja meg figyelmünket, a vármegye és gróf Barkóczy Ferencz püspök czímerével. Az a lágyság és finomság, melylyel a kovácsolt vas ezen a kapun ki van dolgozva: remeklés és a XVIII. századi egri műiparnak mesterműve. Méltán mutatták be az ezredéves országos kiállításon, Heves vármegye csarnokában, a hol a szakkörökben is feltünést keltett.
Hosszú épületsor díszíti továbbá ezt az utczát: a főkáptalan tagjainak a házai. Itt van az Angolkisasszonyok nevelő- és tanintézete, a Szentferenczrendiek ódon zárdája és temploma.
A szentferenczrendieknek 800 éves multjuk van; egri házuk első volt hazánkban. Templomuk a XVIII. században épült föl újra; „Rákóczi harangja” szól benne, melyet – mint a körirata is mutatja – a fejedelem Kassáról, 1705-ben, ajándékozott nekik. A főoltárkép („Immaculata”) Hess remeke.
A szentferenczrendiek temploma mellett nyílik a Pyrker-utcza, benne az ízléses főispáni lak. Ez az utcza vezet az árnyas Érsekkertbe és Eger istenadta nagy kincséhez: a melegforrású érseki gyógyfürdőhöz, uszodához és az Erzsébet-fürdőhöz.
A fürdőkön túl, a Lakatos és lemezárú részvénytársaság gyáránál, a külvárosba, a Maklári-útra érünk. Itt nyílik a népéletbe érdekes betekintésünk. A hófehérre meszelt kis házaknak a külseje is mutatja, hogy vallásosság és hazafias érzelem lakik bennök. A házak homlokzatán szentség, kereszt, tulipán, a nemzeti czímer van kivakolva, vagy a Szentháromság képe ékeskedik rajtuk, s ha a kép hiányzik is, a fülkéje ott van minden régibb ház homlokzatán. A padláslyukon a kasza van kidugva. Kiváló szerszáma az egri kapásnak. Hegyes határában kevés a szántóföld; nyáron át még a gazdaemberek is lejárnak az Alföldre részért aratni, míg a szőlőmunka engedi és onnét hozzák a kenyérnek valót. És hogy az asszonyait is lássuk, menjünk végig a Maklári-úttal párhuzamosan haladó Kertész-utczán. Illik rá a neve. Viruló konyhakertészet az egész utcza, bővizű kútaikból és a kertek alatt folyó patakból ellátott, csatornázott öntözéssel. És ez tisztán az asszonyok hagyományosan folytatott háziipara. A bor- és a csemegeszőlő mellett a zöldség Egernek legfőbb kiviteli czikke. Ősi módon is űzik, annak ellenére, hogy megnyílt már az eger–putnoki h. é. vasút. Fölkap az egri asszony egylovas, 107gyékényes szekerére és messze elfuvarozik a terményével a Felföldre. Mint mindegyik egri külvárosban, ez utcza végén is következnek még a lakóházak után a borházak, a homokkő-hegyoldalakba vágott rengeteg pinczékkel.

A minoriták temploma.

Eger. – A Dobó szobor.

Az irgalmas testvérek temploma.

Az egri érseki rezidenczia.

Az egri városháza.

Az egri igazságügyi palota.

Az angol kisasszonyok egri zárdája.

Eger. – A dohánygyár.

Eger. – A káptalan-utcza.

Eger. – A szinház.

Eger.
Részlet Egerből. – Az Eger-patak. – Az érseki igazgatósági épület.

Az egri kaszárnyák.
A vasúti állomáson alúl eső villamtelepen túl, a hatvani országút mellett, az állami vinczellériskolához érünk. Itt nevelték azt a munkás hadsereget, mely az egri föld ősjogát visszavívta és az istenostorától letépett szőlőkoszorút Eger határára visszaállította. Tekintsünk be ennek a városrésznek a sírkertjébe, a Fájdalmas Szűz-temetőbe. A magyar irodalom jelesei: Ihász Gábor, Magyar Ferencz, Szvorényi József, Mindszenty Gedeon, Zsasskovszky Endre, egyházi zeneszerző, nyugszanak itt; továbbá; Kracker János, a liczeumi freskók egyik festője; és a hazafias kegyeletnek áldozatos helye: az 1848–49-iki függetlenségi harczban, Kápolnánál megsebesült és az egri kórházban meghalt honvédek sírja.
A városnak visszafordulva, a Telekesy-utczában, mely a Deák Ferencz-úton épült városi színházhoz vezet, hatalmas ódon épület, a Rossztemplom előtt állunk meg. Igy nevezik ma az egriek a Telekesy-utcza felső végén emelkedő, ódon templomot. A rabváltó trinitáriusoké volt, kiket 1717-ben gróf Erdődy Gábor püspök telepített Egerbe. II. József császár feloszlatván a rendet, épületük a katonai kincstárra jutott. A barokstílű, szép templom most katonai raktár, a mellette levő szerzetház pedig laktanya. Csak a bejárója fölötti kőképek maradványa és a felirata („K. u. k. Trinitarier-Kaserne. – Cs. és kir. Trinitárius-laktanya”) őrzi a multját.
A Telekesy-utcza végén, a Samassa-téren van a katonatisztilak, előtte kőemlék. Oroszlán nyugszik rajta, babérral koszorúzott kard van rávésve. Rettenthetetlen hős, egri földműves-fiú volt, a kinek emelték. Ez a felírása:
Vitéz Szakátsi Antal szakaszvezetőnek
a cs. kir. gróf Haller 12-ik huszárezredből,
ki 1859. nyárhó 4-én Rivoltánál
császárjáért és honáért áldozá hősileg
életét; példás vitézi tette elismerése
s maradandó emlékül ezrede tulajdonosa
s a tisztikar által emeltetve.
A székesegyház mögötti vásártéren, a törvényszéki palota és a m. kir. dohánygyár mellett elhaladva, sétánk végére, a megyei laktanyához és a katonai kórházhoz érünk, melyen túl már a szőlők következnek, köröskörül a várost ölelő halmokon. Buja zöldjükből kedvesen fehérlenek ki az egri néptől csak „kunyhó”-nak nevezett nyaralók.
*

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir