Czukorgyár.

Full text search

Czukorgyár.
Ezek közül a legjelentékenyebb a hatvani czukorgyár, mely a kassa-zborói országút és a Zagyva folyó mentén, a Máv. Hatvan állomásának tőszomszédságában fekszik. 1889-ben a budapesti Deutsch Ig. és Fia czég akkori főnöke: Hatvany Deutsch Bernát alapította, ki haláláig állt a vállalat élén. A gyár 19 éven át „Deutsch Ig. és Fia hatvani czukorgyára” czég alatt működött; 1908 augusztus 1-én részvénytársasággá alakult át és felvette a „Hatvani czukorgyár R.-T. Deutsch Ig. és Fia” czéget. A részvénytársaságot a budapesti Deutsch Ig. és Fia czég jelenlegi tagjai: báró Hatvany-Detusch Sándor, báró Hatvany Deutsch József és báró Hatvany Deutsch Béla igazgatják, a kik a gyár alapítójának életében is tevékeny részt vettek a vállalat irányításában és Hatvany Deutsch Bernát halála után pedig együtt vezették tovább. A gyár 1889-ben napi 6000 métermázsa répának feldolgozására épült; 1894-ben kibővítették napi 10.000 métermázsa répának a feldolgozására; 1897-ben ismét megnagyobbították annyira, hogy naponta 15,000 métermázsa répát tudjon feldolgozni, végre az 1905. évben czukorlégyárnak (rapéria) felépítésével a gyár mai nagyságára bővült ki és most naponta 22.000 métermázsa czukorrépát tud feldolgozni. Répájának hétnyolczad részét a gyár Heves, Szolnok, Békés, Arad, Bihar, Csanád, Hajdú, Szatmár és Borsod vármegyékből szerzi be, évi feldolgozásának egynyolczad része pedig a saját kezelésében levő gazdaságokból kerül ki.
Az alapítás évében a gyár összesen csak kerek 600,000 métermázsa répát dolgozott fel, ez a mennyiség azonban évről-évre növekedett és fokozódott a gyárnak időről-időre történt nagyobbításának arányában, ma már az évi czukorrépa-feldolgozás három millió métermázsánál többre rúg. Kész czukrot előállított a gyár alapításának esztendejében 58,400 métermázsát, ma pedig évenként készít összesen körülbelül 350,000 métermázsát. A kész árú túlnyomó része fehér, ú. n. kristályczukor, kisebb része nyersczukor. Készít továbbá a gyár nagyszemcséjű, sárga kristályczukrot, melyet specziálisan a Portugál fogyasztópiaczon értékesít. Az előállított czukornak elenyésző kis része fogy el a belföldön, a termelés zöme külföldre vándorol. Egyáltalában a hatvani czukorgyár volt úttörője Magyarország czukorkivitelének; 1889-ben, a mikor a gyár alakult, Magyarországnak mintegy 500,000 métermázsányi czukorfogyasztásából csak alig 200,000 métermázsát tudtak az akkor fennállott hazai gyárak előállítani. Ma hazánk körülbelül 2 millió métermázsa czukrot visz külföldre, a minek körülbelül egyheted része – 300,000 métermázsánál több – egyedül a hatvani czukorgyárból kerül ki. Kivitelével a gyár Portugálián, Angolországon, és a Balkán államokon kívül felkeresi Ázsia 152legfontosabb kikötőit, Kis Ázsiában, Arábiában, Elő- és Hátsó Indiában, China és Japánban. Minden hónapban viszik a hajók Fiuméből a hatvani czukrot Smyrna, Aden, Bombay, Calcutta, Carachi, Singapore, Shanghai, Yokohama stb. nagy ázsiai kikötőbe, s mindenütt a hatvani gyárnak a védjegye (H betűben horgony) egyike a legismertebbeknek.
Hatvan nemcsak Magyarországnak, de Europának legnagyobb czukorgyártelepe. Németországnak és Ausztriának legnagyobb gyárai évi termelésük mennyiségével messze a hatvanié mögött maradnak. Ha pedig a külföldi gyárak évi átlagos termelését összehasonlíthatjuk, Hatvan egymaga tízszer annyi czukrot gyárt, mint egy-egy franczia vagy belga czukorgyár átlagban, hatszor annyit, mint egy-egy osztrák vagy német gyár, háromszor annyit, mint egy-egy hollandi gyár és a hazai gyárak évi átlagát is körülbelül 1/3-ával szárnyalja túl. A gyár körülbelül 1200 munkást és 100-nál több tisztviselőt foglalkoztat, a kiknek évenként csak fizetésért 500,000 koronánál többet ad ki, tehát háromszor annyit, mint az alapítás évében, a mikor munkabérekre kerek 170,000 koronát költött. Említést érdemel még – ha már erről a minden tekintetben nagyszabású gyárról szólunk – hogy a gyártásnál nyert mellékterményekből – melasseból és répaszeletből – semmi sem kerül külföldre, mindent kizárólag a gyárnak répatermelői használnak fel takarmánynak gazdaságaikban. A kilúgozott répaszeletnek kisebb része – körülbelül 500,000 métermázsa – frissen fogy el, a többit a gyárban berendezett szárítókban megszárítják és mint szárított répaszeletet használják fel. Évenként körülbelül 60–70,000 métermázsa szárított répaszelet készül, a mi frissen körülbelül tízszeres mennyiségnek felel meg. A répaszeletnek szárítását is a hatvani gyár kezdte meg először Magyarországon, hogy még azok a termelői is használhassák az annyira értékes répaszelet-takarmányt, a kiknek a gyártól való nagy távolságuk miatt frissen nem volna érdemes azt elhozatni. A czukorgyárnak saját iparvágánya és több kitérő-rakodóvágánya van, melyeknek hossza körülbelül 8 kilométer és mezei vasútja, mely körülbelül 20 kilométer hosszú és a czukorgyárat gazdaságaival köti össze. A gyárnak vasúti forgalma évenként körülbelül 50.000 waggonra rúg.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir