Erdészet.

Full text search

Erdészet.
A Parádi uradalom, mint a Parád–Debrői hitbizomány tartozéka, a Debrői uradalomhoz tartozó alföldi gazdaságokkal területileg összefügg s a Mátra hegylánczolat dél-keleti dombvidékén át, a főgerincz éjszaki, éjszakkeleti lejtőit foglalja magába.
Az erdőgazdaság csak ama területrészeket öleli fel, melyek mezőgazdaságilag tartamosan nem mívelhetők. A területek összefüggése, a domb- és előhegyvidéken egymásba olvadása, a Mátra gerinczén teljes elválása: mind gazdaságilag, mind tájképészetileg a legnagyobb változatosságot tárja a szemlélő elé. Míg a 150–200 m. tengerszín fölötti magasságú dombvidéket a dús fejlődésű csertölgy foglalja el, addig az 1020 m magasságú „Kékes” gerinczén már csak senyvedő bükkösök daczolnak a 6 hónapos telek sanyarúságával és a magas hegységi viharok pusztító rohamaival. A szőlőt, cserkoszorút termő dús televényes agyagtalajt, kőgörgetegekkel behintett silány talajrészletek váltják fel fokozatos átmenettel, az erdő zöldjéből trachyt- és thyolit-sziklák merednek az ég felé. A sziklatömbök között mállás következtében képződött silány rögbe kapaszkodik e magas régiók csenevész bükkje.
A Mátra-egyesület messzelátót emelt a „Kékes” legmagasabb pontján; ez egyben kiváló határpontja a parádi ú. n. „Vadaskertnek”, melynek sodronykerítése, mint dél felőli birtokhatár, a főhegygerinczen vonul végig.
Az erdőgazdaságot törvényesen megszabott üzemtervek szerint kezelik és négy erdőgondnokságból áll, még pedig a parádi, bodonyi, siroki és kőkúti gondnokság egy-egy törvényes minősítésű, szakképzett erdőtiszt vezetése alatt. A parádi gondnokságot az erdőmester kezeli, ki az egész erdőhivatal felügyelő és intézkedő főtisztje. 1. A parádi gondnokság, az ú. n.: „Vadaskert” magában foglalja a Recsk, Domoszló, Markaz községek határában fekvő erdőrészeket és a parádi erdő zömét. 2. A bodonyi erdőgondnokság áll a parádi erdőbirtok egy részéből, a bodonyi, szuhai és felső-ballai erdőből. 3. A siroki erdőgondnokságot alkotja a siroki erdők egy része, a Recsk–Derecske–Mátraballa és Szajha határában lévő ú. n.: „laki erdő” és a Szentdomonkos község határában fekvő uradalmi erdő. 4. A kőkúti erdőgondnokság a siroki, verpeléti, debrői, vécsi és kisnánai erdőrészek összefoglalásából alakult ki.
Az erdőgondnokságok területe 3500–6600 k. h. között váltakozik. A védő kerületek vizsgázott erdővédek felügyelete alatt, a helyi viszonyok szerint, 600–1500 k. h. kiterjedésűek.
A gazdaság tárgyát alkotó fanemek a siroki és kőkúti erdészetekben túlnyomóan cser, a domonkosi és nánai erdőkben túlnyomóan bükk és kocsántalan tölgy. A parádi és bodonyi erdészetben a domináló fanem a bükk, melyhez váltakozó elegyarányban társul a kocsántalan tölgy és csertölgy. A nagykiterjedésű kopárok befásításával, a jövőben jelentékeny állabalkotó faneműnkké válik az ákácz, a Parád fürdőt övező dísz- és véderdőben a luczfenyő, itt és a siroki kopár fásításoknál a fekete és erdei fenyő.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir