Fehér Ipoly.

Full text search

Fehér Ipoly.
Fehér Ipoly Kálmán dr., a pannonhalmi szent Benedek-rend főapátja, született 1842 ápr. 11-én, Visk községben, a hol atyja gazdatiszt volt. Korán árvaságra jutott és elemi iskoláit atyai nagybátyjánál, a csallóközi Nagymegyeren, a középiskolákat pedig Komáromban és Győrött végezte. 1858-ban lépett a rendbe, 240a hol a tanári és papi kiképeztetését nyerte. Már növendék korában jelét adta a fizikai szakra való rátermettségének. 1865-ben szentelték pappá, de már 1864-ben megkezdte tanári működését, 1866-tól kezdve nyolcz éven át a fizikát és a számtant tanította Pannonhalmán és 1869-ben megszerezte a középiskolai tanári képesítést is. 1874-ben az esztergomi főgimnázium igazgatója lett. Érdemei elismeréséül ő felsége 1881-ben a Ferencz József-rend lovagkeresztjével díszítette fel, egy évvel később pedig a szegedi tankerület kir. főigazgatója lett. A kormány megbizásából, hosszabb tanulmányutat tett 1885-ben Bajorországban, 1889-ben pedig a Keleten, Szerbiában és Bulgáriában. Terjedelmes tanulmányt is írt Bajorország középiskolai oktatásügyéről és Szerbia középiskoláiról, ez utóbbi a Közoktatási Szemlében és külön füzetben, szerb nyelven is megjelent. Ez érdemeiért a szerb kormány a Száva-renddel tüntette ki. A tanügyi mozgalmakban állandóan résztvett, nem csak szóval, a közokt. miniszteriumban tartott tanácskozásokon, hanem tollal is. Végre, 1892. márczius 18-án, a szent Benedek-rend pannonhalmi főapátja lett, mely díszes főpapi polczon a mostani herczegprimásnak méltó utóda. Tudományos érdemeinek méltánylásáúl, a Magyar Tudományos akadémia 1896-ban tiszteletbeli tagjává választotta meg, a budapesti egyetem hittudományi kara ugyanekkor theologiai doktorrá kebelezte be, a kormány kinevezte az országos közoktatási tanács másodelnökévé, ő felsége pedig a II. osztályú vaskorona-renddel és 1904-ben a valóságos belső titkos tanácsosi czímmel tüntette ki. Főpásztori joghatóságának újabban szerzett díszjele, mely utódaira is átszáll: a violaszínű biretum.
Czikkei és értekezései a »Vasárnapi Ujság«-ban: A fényképészet népszerű ismertetése. 1865. – »Viczay Héder, hédervári gróf«. 1874. – a »Hazánk és Külföld«-ben: Szent István palástja és Alvilági képek. 1867. – a »Gyógyszerészeti Hetilap«-ban: Műszavaink ügyében. 1867. – a »Magyar Természettudományi Társulat Közleményei«-ben: A szél hatása kéményeinknél. 1867, – a »Magyarország és Erdély Képekben«-ben: Pannonhalma. 1867. – az »Idők Tanujá«-ban: Naplótöredék Pázmándi Horváth Endrétől, a magy. tudós társaság alakulása idejéből 1867. – a »Hétfői Lap«-ban: Néhány szó a népszerü felolvasások érdekében. 1868, – a »Magyar Orvosok és Természettudósok munkálatai«-ban: XIII.«: Az alchemie szerepe a természettudományok fejlődése történetében. 1869. – és Poggendorf kettős megosztású villanygépe, – a »Természettudományi Közlöny«-ben: Mi a láng és honnan veszi világító erejét? 1869, – a »Középtanodai Tanáregyesület Közlönyé«-ben: Gramma delej-villanygépe. 1875, – a »Győri Közlöny«-ben: Borászatunk érdekében. 1872. – Az utolsó Héderváry. 1874. – Programm-értekezései, az esztergomi róm. kath. főgimnázium 1877, 79 és 80-iki Értesítőiben: A főgimnáziumi segélyző egylet alakulása és Az esztergomi új főgimnázium építése.
Önálló munkái: Felsőbb mennyiségtan elemei. Esztergom, 1871. – Természettani műszótár. Pannonhalma, 1871. – Kisérleti Természettan. Budapest, 1872–1904. években kilencz kiadást ért. – A vegytan alapvonalai. Budapest, két kiadás 1874-ben és 79-ben. – A vegytan rövid vázlata. Budapest, 1872 és 78. – Győr, Pannonhalma, Hédervár. Győr, 1874. – Győrmegye és város egyetemes leirása. Győr, 1874. – A bajor középiskolák szervezete és eljárása. Győr, 1874. – A Közoktatási Tanács reformja. Budapest, 1889.
Szerkesztette a Napi Közlönyt, az orvosok és természetvizsgálók 1874. évi aug. 19–27. között Győrött tartott XVII. nagygyűléséről (dr. Siklósy és dr. Buzinkay titkárok közreműködésével), valamint ugyanezen nagygyűlés évkönyvét 1875-ben. Az Egyetemes magyar Encyclopaediában F. I. jegygyel, pannonhalmára és a szent benedekrendiek történetére vonatkozó több czikke jelent meg. Képmását a győrmegyei kötetben közöljük.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir