Egyház és kultúra.

Full text search

Egyház és kultúra.
Sajnos, nem tudjuk megrajzolni annak a kulturális munkának a teljes képét, összefüggő menetét, melylyel e vármegye a nemzeti műveltség fejlesztéséhez a maga erejével hozzájárult, mert különösen a régi időkre, hiányoznak a kellő, megbízható adatok. Nógrád vármegye mindig hűen osztozott az anyaország sorsában. A törökök és tatárok dúlásai, a husziták pusztításai, a belháborúk, a kurucz-labancz-harczok nagyobbára megsemmisítették a régi kulturális emlékeket, úgy hogy a XVI. század közepéig alig találunk némi adatot e vármegye irodalmi és tudományos állapotára vonatkozólag. Annyi bizonyos, hogy a kereszténység korán megszilárdult a megyében. Terecskén, Garábon már a tizenharmadik században volt apátság és ezekben, valamint a vármegye kolostoraiban bizonyára szorgalmasan rótták a jámbor barátok pergamenpapirosra a rideg gót betűket, hogy a biblia egyes részeit lefordítsák, vagy a szentek életét feljegyezzék stb.
A protestáns vallás is gyorsan terjedt Nógrádban, mert a husziták, kik e megyében hosszabb ideig tartózkodtak, már előre elkészítették a talajt, melyen Luther és Kálvin tanai könnyen megfoganhattak és terjedhettek. Nógrád vármegye leghatalmasabb családai felveszik az új hitet, közöttük a Balassiak is, a kiknek családja adja irodalmunknak az első igazi magyar költőt: Balassi Bálintot (1551–1594), a kiváló lirikust, a magyar műdal megteremtőjét, a kinek Csokonaiig nem akadt párja irodalmunkban. Költészetével új irányt adott líránknak és egyéniségének, eredetiségének varázsával a követőknek egész sorát teremtette meg, a kik egy századon át őt vallották mesteröknek és az ő nyomdokain haladtak. Istenes- és virágénekeit még ma is, – 300 év után, – gyönyörűséggel olvashatjuk. Ugyancsak e család egy tagjának, az erőszakosságáról híres, féktelen főúrnak, báró Balassi Menyhártnak viselt dolgai szolgáltattak anyagot a magyar irodalom első világi dramatizált szatirájához is, mely Balassi Mennihárt arultatasarul stb. czím alatt jelent meg 1569-ben és mely kor- és jellemfestés tekintetében a maga idejének legjobb e nemű alkotása.
De nemcsak a protestáns, hanem az erre következő antireformáczió korának kulturális mozgalmaiban is vezető szerepet játszanak Nógrád vármegye férfiai. A protestáns vallás minden téren való gyors hódítása tettre ébreszti a XVI. század 254vége felé a katholikus főpapságot, hogy megmentsék a régi egyházat a közelgő pusztulástól. Megkezdődik a szervezés nagy munkája, melyben a vezérlő szerepet Forgách Ferencz esztergomi érsek viszi, a ki a kath. vallásnak minden reformját ellenezve, betelepíti hazánkba a jezsuitákat és ezeknek segítségével megindítja az ellenreformáczió hatalmas mozgalmát. Ő bízza meg az akkor még fiatal Pázmány Pétert a katholiczizmust megtámadó Magyari Istvánnak munkájára való »Felelet« megírásával és az ő költségén is jelenik meg e fontos, polemikus mű, Pázmánynak első magyar könyve. Az ő nyomdokain jár a szécsényi származású Kisdy Benedek (1598–1660) egri püspök, az ellenreformácziónak Pázmány mellett egyik leghatalmasabb alakja, a kassai papnevelő intézet alapítója, az első katholikus énekeskönyv, a »Cantus catholicia« kiadója.
Ugyancsak nagy része volt a katholiczizmusnak hazánkban való visszaállításában Nógrád vármegye egy harmadik nagy fiának, a szintén szécsényi születésű gróf Széchenyi György esztergomi érseknek (1592–1695), a győri, budai, kőszegi, esztergomi, egri, pécsi jezsuita kollégiumok, a budai papnövelde, a győri, budai, lőcsei és trencséni nemes fiúnöveldék és számos kolostor, stb. alapítójának, a kit egy korabeli bibornok, a katholiczizmus megszilárdítása érdekében tett bőkezű adományaiért, »a bőkezűség és adakozás csodájának« nevezett.
De nemcsak a vallási harczok és az egyházi tudomány, hanem az egyházi költészet terén is maradandó nyomokat hagytak e korban e vármegye férfiai. Az alsósztregovai születésű Rimay János (1573–1631), Bocskay és Bethlen erdélyi fejedelmeknek ügyes diplomatája, korának legkiválóbb egyházi költője volt. »Istenes énekeit« másfélszázadon át énekelték a jámbor hívők, sőt vallásos költeményei közűl több még ma is megtalálható a templomi énekeskönyvekben. Nem csekély érdeme az is, hogy korát túlhaladó, finom esztetikai ízlése tartotta fenn számunkra a magyar irodalom egyik nagy kincsét, a Radvánszky–kódexet, me1y Balassi Bálintnak virágénekeit tartalmazza. Rokona és a költészetben őt követő tanítványa Sztregovai Madách Gáspár (1590–1647), bölcselő és vallásos költő, e kornak szintén jóhírű írója volt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir