Apátságok, monostorok, prépostságok.

Full text search

Apátságok, monostorok, prépostságok.
A vallásos buzgalom főként monostorok alapításában és templomok építésében nyilvánult. A terecskei Benedek-rendi apátságon kívül, a tatárjárás előtti korszakból még három ősi nemzetségi monostorról vannak adataink. Ugyancsak a tatárjárást megelőzőleg telepedtek le a Templomos vitézek és a jeruzsálemi Szent János lovagrend tagjai a vármegye területén. A tatárjárás után is számos egyházi testület szerzett birtokokat, a vármegyei családok áldozatkészségéből.
A tereskei Benedek-rendi apátságot, mely egyike a vármegye legrégibb egyházi intézményeinek, alkalmasint még első szent királyunk idejében alapították. Az apátság földjei beékelődnek az esztergomi érsek legrégibb birtokai – Vadkert, Szátok, Tóttereske – közé, tehát bizonyára csak e birtokok adományozást megelőzőleg voltak az apátság számára kihasíthatók. Okleveles adataink azonban csak a XIII. század elejétől kezdve vannak az apátságról. A váradi Regestrum egyik 1219. évi oklevele szerint a tereskei monostor apátja pert indított a poroszlói monostor apátja és kegyura, a Sartiván-nemzetségbeli Barakony ellen, husz márka miatt. A királytól ebben az ügyben kiküldött bíró, Bács comes, és a Varsányból való Primus nevű pristaldus a feleket tüzes vaspróbára Váradra idézte, ott azonban abban egyeztek meg, hogy a poroszlói apát és Barakony adnak a tereskei monostor apátjának hat márkát, a pristaldusnak fizetnek egy márkát, a bírónak járó részt pedig a tereskei apát tartozik fizetni. (Karácsonyi-Borovszky: Az időrendbe szedett váradi tüzesvaspróba lajstrom 236.) Az apátság túlélte a tatárjárás viharait. IV. Béla egy 1255. évi oklevelében, melyben Vadkert határait ismerteti, Csesztve, Szente és Szátok felemlítése után hozzáteszi, hogy a további határ érintkezik a tereskei monostor földjeivel, innen pedig egybe esik Tóttereske régi határával. Az esztergomi káptalan 1274. évi oklevele szintén említi az apátságnak Vadkert melletti birtokát. A XIV. és XV. században még fennállott. (Ortvay Tiv.: Magyarorsz. Egyházi Föld. II. 790.)

Gács vára a múlt század elején.

Hollókő vára a múlt század elején.

Kékkő vára a múlt század elején.

Nógrád vára a XVI. században
371Az 1332–1337. évi pápai tizedjegyzékben a nógrádi főesperesség plebániái között előfordul egy Sac nevű Benedek-rendi apátság, melynek hollétét eddig nem sikerült kikutatni. Annyi kétségtelen, hogy Nógrád vármegyében volt, a, mint a tizedjegyzék következő szavaiból tűnik ki: Abbas de Sac iuratus dixit non ultra suam abbatiam valere, quam III. marcas est Neugradiensis.
Fuxhoffer-Czinár szerint volt Nógrádban egy sági prépostság. Pázmány Péter pedig egy Szent Benedek-rendi apátságról emlékezik meg; Bél Mátyás, a ki a helységet Saganak nevezi, szintén tud erről az apátságról. Bél szerint az e monostor helyén épült kastély a XVIII. század közepén a Koháry grófoké volt.
Nézetünk szerint itt a tereskei apátról lehet csak szó. A tizedszedő ugyanis Tereske nevét valószinűleg elcserélte a szomszéd Szátok község nevével, így került azután a tizedjegyzékbe Tereske helyett Sac=Szátok.
A Kökényes-Radnót-nemzetség, mely a vármegye délkeleti részében lakott, két monostor alapításával örökítette meg a nevét. Mind a kettő a premontrei rendé volt. Az egyik a Szent Hubertről czímzett garábi prépostság, melyet még 1179 előtt alapítottak. A monostorhoz tartozó birtokokról megemlékezik István ifjabb király 1265. évi adománylevele is, a melylyel Ágas várát a hozzátartozó három faluval Istvánnak. Domokos fiának adta jutalmul. Ágas várához tartozó egyik birtok határos volt a garábi monostor egyik földjével. (Fejér: IV. 3. 292. Wenzel: XI. 547.) A XIV. század közepén Ambrus nevű prépostját ismerjük, a kinek panaszára, a rajta elkövetett hatalmaskodások ügyében, 1343–45-ben vizsgálatot indítottak. (Anjoukori Okmt. IV. 370.) A XV. században a prépostság elveszítette önállóságát. Birtokait a sági (Ipolyság) premontrei prépostság javadalmaihoz csatolták. 1436–1470-ben Garáb a sági prépostságé volt. (Orsz. Lev. Dl. 12. 928.; Hazai Okmt. V. 229.) A török hódoltság alatt a helység elpusztult. A hódoltság után I. Lipót király 1688-ban Garáb pusztát az ipolysági prépostsággal együtt a beszterczebányai jezsuitáknak adományozta; ők építették Garábon a jelenleg is fennálló Szent Alajos kápolnát. A szatmári békekötés után a prépostság puszta czím gyanánt ismét feléledt. Első ízben Helcker Bódog (1715.), a nagyváradi Szent Istvánról nevezett prépostság kormányzója, majd 1716-ban Rákóczy Gábor egri kanonok, 1726-ban Sternfeldi Schedoni Boldizsár Antal, a Sziléziában levő Sachvic egyház dékánja, 1734-ben gróf Hod ch Vincze, utána Ehinger lucei premontrei-rendi kanonok viselte a garábi prépost czímet. (Balics Lajos: A róm. kath. egyház története Magyarországon; Ortvay Tivadar: Magyarország Egyházi Földleírása II. 790.; Rupp J.: Magyarország Helyr. Tört., I. 700. 726.; Karácsonyi: Magyar Nemzetségek II. 336–338.)
A Kökényes-Radnót-nemzetség alapította s kegyurasága alá tartozó másik monostor Kökényes monostora volt. Alapítása évét nem tudjuk, valószínűleg egyidős a garábi monostorral. Csupán egy ízben van róla említés, 1322-ben, a mikor János fia Radnót végrendeletében összes birtokait sógorának, a Kacsics-nemzetségbeli Simonnak, a Palásti Radó család ősének hagyományozta.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir