AZ EGYHÁZI KÖZIGAZGATÁS NYITRA VÁRMEGYÉBEN. Irta Dedek Crescens Lajos

Full text search

461AZ EGYHÁZI KÖZIGAZGATÁS NYITRA VÁRMEGYÉBEN.
Irta Dedek Crescens Lajos
Nyitravármegye történetének írója nyomról-nyomra kiséri a kereszténység meghonosodása óta az egyházi kormányzat fejlődését a kereszténység első századaiban, későbbi uralma alatt, valamint harczait a reformáczió óta.
Itt tehát csupán a jelenlegi egyházi kormányzati beosztást akarjuk röviden ismertetni.
A vármegye történetéből megtudhatjuk, hogy a nyitrai r. kath. püspökség szintén az ősi püspökségek közé tartozik. Minthogy azonban csak később hasíttatott ki az esztergomi érsekség megyéjéből: Nyitravármegyének nagyobb része ma is az esztergomi főegyházmegyéhez tartozik s a nyitrai püspök a megyének csak kisebb része fölött bír joghatósággal. Ezenkívül egy kisebb területrész, a privigyei járás egy része, a beszterczebányai püspöki egyházmegyéhez tatozik, úgy hogy Nyitravármegye, a mi a kath. egyházmegyéknél csupán Pest-Pilis-Solt-Kiskúnmegyében fordul elő, egyházilag három kath. püspökség egyházmegyéje közt oszlik meg.
Az esztergomi főegyházmegyének négy főesperessége bir plébániákkal a vármegye területén. Kiterjed az érsekújvári, a vágsellyei járásra, a nyitrai járás déli részére, a nagytapolcsányira és vágújhelyire részben, a zsámbokréti, galgóczi, pöstyéni, miavai, szeniczi és szakolczai járásokra, tehát Nyitravármegye egész nyugoti s részben déli és keleti részére.
1. A komáromi főesperesség a következő alesperességekkel:
Az érsekújvári alesperesség. E kerületnek négy plébániája Komáromvármegye területén fekszik; 7 ellenben Nyitrában, nevezetesen: Bánkeszi, Érsekújvár, Komját, Nagy-Kér, Nagy-Surány, Tardoskedd, Tót-Megyer.
A nagyczétényi alesperesség 8 plébániával: Özdöge, Felső-Szőllős, Nagy-Czétény, Nagy-Emőke, Nagy-Hind, Nagy-Lapás, Szent-Mihályúr, Vajk.
A vágsellyei alesperességből 4 plébánia: Farkasd, Negyed, Vág-Királyfa, Vág-Sellye.
2. A nyitrai főesperesség a következő alesperességekkel:
Nagytapolcsányi alesperesség 9 plébániával: Bajna, Kis-Vendég, Koros, Nadlány, Nagy-Jácz, Nagy-Tapolcsány, Prassicz, Sissó, Závada.
A radosnai alesperesség 12 plébániával: Alsó-Merasicz, Ardanócz, Csermend, Felső-Attrak, Felső-Vásárd, Nagy-Rippény, Nyitra-Ludány, Nyitra-Pásztó, Nyitra-Pereszlény, Nyitra-Sárfő, Radosna, Ürmincz.
A galgóczi alesperesség 6 plébániával: Galgócz, Hradek, Moraván, Nagy-Modró, Ó-Lehota, Szokolócz.
462Az újlaki alesperesség 10 plébániával: Alsó-Récsény, Assakürt, Egerszeg, Kis-Bál, Lakács, Suránka, Udvarnok, Ujlak, Üzbég, Vicsáp-Apáti.
Az ürményi alesperesség 8 plébániával: Alsó-Jattó, Hosszúfalu, Köpösd, Sempte, Sopornya, Szelőcze, Tornócz, Ürmény.

A NYITRAI SZÉKESEGYHÁZ BELSEJE.
Saját felvételünk.
3. A sasvári főesperesség következő alesperességekkel:
Sasvári alesperesség 15 plébániával: Broczkó, Csási, Dojcs, Egbell, Holics, Kopcsány, Kúti, Nagy-Koreszló, Péterfalva, Radosócz, Sasvár, Stepanó, Szakolcza, Szomolánka, Unin.
Csejtei alesperesség 8 plébániával: Csejte, Krakován, Pobedim, Podola, Pöstyén, Vág-Szt-Kereszt, Vág-Újhely, Verbó.
463Miavai alesperesség 7 plébániával: Alsó-Botfalu, Brezova, Hralkovistye, Miava, Ó-Tura, Turoluka, Vagyócz.
Szeniczi alesperesség 10 plébániával: Chropó, Hradist, Jublonicz, Korlátkő, Otruszkó, Rohó, Sándorf, Szenicz, Szobotist, Verbócz.
Jókői alesperesség 8 plébániával: Alsó-Dombó, Dejte, Jókő, Kátlócz, Lancsár, Lopassó, Nahács, Vittencz.
Nagy-kosztolányi alesperesség 9 plébániával: Bori, Drahócz, Felső-Zelle, Lipótvár (fegyház), Madunicz, Nagy-Kosztolány, Puszta-Vogyerád, Újvároska, Veszele.
A nagyszombati alesperesi kerületből 2 plébánia, nevezetesen Bucsány és Maniga.
Az esztergomi főegyházmegyének tehát összesen 119 plébániája van Nyitravármegye területén.
A nyitrai püspöki egyházmegye a nyitrai, vágsellyei, nagytapolcsányi, zsámbokréti és privigyei járásoknak csak egy-egy részére terjed ki, úgy, hogy Nyitravármegyének közepét foglalja el, melyet az esztergomi főegyházmegye területe kétfelől körülfog. A nyitrai egyházmegyéhez tartozik ezenkivül Trencsénvármegye egészben. Az egyházmegyének összesen 132 plébániája van, ebből azonban Nyitravármegye területén csak 37.
1. A székesegyházi főesperesség alatt:
A nyitrai alesperesség 7 plébániával: Nyitra-alsóváros, Nyitra-felsőváros, Darázs, Kolon, Nyitra-Gerencsér, Pográny, Zsére.
A mocsonoki alesperesség 6 plébániával: Berencs, Csápor, Alsó-Köröskény, Mocsonok, Nyitra-Ivánka, Üreg.
A kovarczi alesperesség 6 plébániával: Kis-Appony, Felső-Elefánt, Kovarcz, Nyitra-Szerdahely, Szalakusz, Szolcsán.
A szkacsáni alesperesség 8 plébániával: Nagy-Bélicz, Nagy-Bossány, Chinorán, Kolos, Nyitra-Zsámbokrét, Széplak, Szkacsán, Tőkés-Ujfalu.
2. A gradnai főesperesség alatt:
A rudnai alesperesség 5 plébániával: Csávoj, Divék, Kosztolnafalu, Rudnó, Valaszka-Bela.
A veszteniczi alesperesség 5 plébániával: Alsó-Lelócz, Felső-Vesztenicz, Keselőkő-Podhrágy, Nyitra-Novák, Nyitra-Szucsán.
A trencséni és zsolnai főesperességek egészen Trencsénvármegye területén feküsznek.
A nyitrai püspökök közt nevezetesebb szerepet játszottak hazánk történetében Széchy Dénes biboros, később esztergomi érsek (1437–1439.), Simeon, I. Ulászló főkanczellárja, Podmaniczky István, a ki Szapolyai Jánost, majd I. Ferdinándot és nejét Székesfehérvárott királylyá koronázta, Fejérkövy István, később esztergomi érsek, helytartó, Forgách Ferencz, a ki szintén esztergomi érsek lett (1598–1607.), Szelepchényi György, esztergomi érsek (1648–1666.), erdődi Pálffy Tamás, királyi kanczellár (1670–1679.), a nyitrai vár ujjáépítője, gr. Eszterházy Imre (1740–1763.), a jelen században Palugyay Imre, Vurum József és Roskoványi Ágoston.

BENDE IMRE, NYITRAI PÜSPÖK.
Nyitra jelenlegi püspöke Bende Imre, a Ferencz József-rend nagykeresztese, 464a ki 1824. aug. 28-án született Baján. Pappá szenteltetett 1847-ben. 1852-ben Kalocsán érseki levéltárnok, 1853-ban szentszéki jegyző lett, 1854-ben futtaki plébános, 1869-ben ujvidéki plébános lett, majd 1881-ben Ujvidéken országgyűlési képviselővé választották. Mint ujvidéki plébánost 1886-ban beszterczebányai püspökké nevezték ki, mely állásában még fokozottabb mértékben fejtette ki hazafias, magyar nemzeti kulturát erélyesen felkaroló működését. Roskoványi Ágost halála után, 1894-ben, nyitrai püspökké nevezték ki. Nyitrán ünnepelte, 1897. szeptember 8-án, áltlános örömtüntetés közepett, áldozó-papságának ötvenéves jubileumát.

A SZAKOLCZAI R. KATH. FŐTEMPLOM BELSEJE.
Saját felvételünk.
A nyitrai püspökség mellett fennálló káptalan tiz kanonokból áll.
A beszterczebányai püspökségnek egy főesperessége, a nyitrai főesperesség egy alesperesi kerülete, nevezetesen a bajmóczi van Nyitra területén 12 465plébániával, melyek következők: Bajmócz, Brezán, Chrenócz, Cách, Gajdel, Handlova, Kós, Lazán, Privigye, Szebedrázs, Német-Próna, Tuzsina.
Összesen tehát Nyitravármegyében 168 r. kath. plébánia áll a három egyházmegye fennhatósága alatt.

A VÁGUJHELYI TEMPLOM BELSEJE.
Saját felvételünk.
Az ág. evangelikusok, a kik 54700-an vannak a megyében, főleg a miavai és szeniczi járásban, a Dunán inneni egyházkerülethez tartoznak s még pedig a következő anya-egyházközségekhez: Assakürt, Alsó-Botfalu, Brezova, Bukócz, Csácsó, Császtkó, Felső-Zelle, Holics, Hluboka, Kosztolna, Krajna, Lubina, Miava, Nagy-Pritrzsd, Szakolcza, Ó-Tura, Salgó, Szenicz, Vág-Ujhely.
Ev. reformátusok csak a vármegye déli részén, nevezetesen a vágsellyei, járásban laknak nagyobb számmal és itt-ott a vármegyében szétszórtan, mindössze 7339. A dunántúli ev. ref. egyházkerülethez tartozó anyahitközségeik a következők: Alsó-Szőllős, Farkasd, Kis-Mánya, Magyar-Sók, Negyed.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir