Babonák.

Full text search

Babonák.
Babonájuk igen sok van. Többnyire a természetnek gazdaságuk javára való fordítása képezi alapját babonás szokásaiknak. Gazdasági életük, állataik java mellett a maguk egészségének gondja táplálja babonaságukat. A legtöbb bajt babonával vélik elháríthatónak. Világosan megnyilatkozik ebben a természet jó és rossz szellemei, istenségei és hitének hagyománya. Az 199áldozatadás maradványai is élnek szokásaikban, idomulva a keresztény felfogáshoz, vallásos szokásokhoz.
Ha hamvazó szerdán süt a nap, akkor az egész bőjtben jó idő lesz. A szolkai öreg asszonyok húshagyó hétfőn napfölkelte előtt tánczot járnak, hogy jókedvük legyen. Az árpa is jó lesz, ha hushagyó kedden napos idő jár.
A káposztamagot Gergely napján kell vetni, mert ebből a magból terem a legszebb fejeskáposzta.
Mikor megkezdik a tavaszi szántást, a földmüves ájtatos fohászszal néhány szem szentelt barkát morzsol szét. Ez megóvja a vetést a csapásoktól. Barkaszentelés után, virágvasárnap egypár galyat kivisz a gazda a szántóföldre s különböző helyeken ledugdossa, hogy jégverés és felhőszakadás ellen megvédelmezze földjét. Barkás ágat dúg az asszony az istállóban egy gerenda mögé, hogy kezes legyen a rugós tehén.

NÉMETPRÓNAI NÉPVISELET.
Lőger Gusztáv felv.
Ha az első szívárvány nyugaton jelenik meg, akkor rossz esztendő lesz.
Nagycsütörtökön, mikor a harangok megkondulnak, némely gazda megrázza a kertben a gyümölcsfákat, hogy sokat teremjenek.
Nagypénteken nem szabad kocsira ülni. Kora reggel jól ki kell szellőztetni a ruhát, hogy a molytól ment maradjon. Ha szép az idő, szép nyár és sok gyümölcs lesz; ha esik vagy havazik, megrothad a gyümölcs.
Ha nagyszombaton, kalácssütéskor, asszony vagy leány toppan a házba, megromlik a kalács; ha férfi, ellenkezőleg.
200Ha husvét vasárnapra esik, a rozs megritkul. A megszentelt sonka csontját új hold előtti pénteken be kell dugni a vakond lyukába; nem fog többé túrni.
A kis Szent-György nap előtt döglött állatot, például békát lát, megbetegszik abban az esztendőben.
A babot Zsófia napján (május 15-én) kell vetni; kivéve, ha ez új holdra esik, mert akkor üres lesz a bab hüvelye. Gajdelen keresztjáró napokon vetik, még pedig lehetőleg délben; mentől közelebb délhez, annál több hüvely terem egy száron. A zöldségmagot is legjobb a keresztjáró napokon vetni.
Ha sz. Istvánkor esik, fényes lesz a gyümölcs. Az őszi szántást sz. Bertalan napján (aug. 24-én) jó kezdeni, mert akkor jó termésre számíthatnak.
Sz. Gál napján (okt. 16-án) nem jó a káposztát betaposni, mert keserü lesz, ellenben Hedvig napján (okt. 17.) édes marad.
Lucza napján nem szabad fonni, hogy Lucza meg ne haragudjék. Luczától egyébként is félnek, vele ijesztik a gyermekeket is.
A házi állatoknak ezen a napon foghagymagerezdeket adnak, hogy erősek legyenek.
Karácsonykor a leányok már vacsora előtt babonáskodnak, hogy megtudják jövendőbelijüket. Mint Richter irja emlitett értekezésében, némelyik eladó lány egész nap szigorúan bőjtölt, terítés közben legfőbb gondja, hogy a főzőkanalat oly ügyesen rejtse el ruhájába, hogy senki észre ne vegye. Vacsora alatt folyton rágondol s csak akkor, mikor már a mákos tésztára (Loketschn v. Pűtschkala) kerül a sor, tereli figyelmét azon családtagra, ki először nyul a tálba. Mikor ez az első falatot szájához akarja emelni, a leány tüstént mellette terem, elkapja kezével – de az illetőnek nem szabad tudnia, miért? – és kirohan a szobából. A jobb szomszéd felé irányozza lépteit s az ablaka előtt megáll. Előveszi a főzőkanalat, halkan kopogtat vele az ablakon és hallgatódzik, miről foly a beszéd odabenn a szobában? Ha beszédközben valaki „igen”-t mond, a leány ujjongva tér vissza a szobába, mert most már biztos benne, hogy jövő ilyenkorra férjhez fog menni. Azonban szomorkodva hagyja el a szomszéd házát, ha „nem”-et hall, mert még nem kerül főkötő alá.
Czachon a leány a mákos tésztából az első falatot egy kutyának adja s elkergeti, hogy lássa, merre fog szaladní. A merre megy, arra a tájékra fog majd férjhez menni.
Egyik-másik leány meg az első falat mákos tésztával a kúthoz siet, hogy a vízben meglássa, miféle mesterember fogja elvenni.
Vacsora alatt az árnyékokból jósolnak. A kinek feje a gyertyavílágtól legnagyobb árnyékot vet, a ki felé a bele hajlik, a ki felé az eloltott gyertyának füstje húzódik, a ki a gyümölcsmagot kettévágja, vagy a ki valamit feldönt az asztalon, az esztendőre ilyenkor már a másvilágon lesz.
Lányos háznál az anya vacsora alatt mézzel keni meg leánya arczát, hogy utána járjon az egész legénysereg.
A karácsonyi mézet és a viasz- vagy faggyúgyertyát, mely vacsora alatt égett, elteszik, mert ezek a legjobb háziszerek a nyilalás ellen, ha kendőre vagy papirosra kenve, vagy csepegtetve a fájós helyre kötik.
Ha lopás történt, a károsult kenje meg karácsonyi mézzel a harangokat azon helyen, a hová a harang szive ver, akkor a tolvaj mindig rázkódik, valahányszor harangoznak, mig csak vissza nem adja a lopott jószágot.
A kuruzslóbabonák közül fölemlítjük a következőket:
Balázs napján szentelt alma jó háziszer a torokfájás ellen. Megaszalva megfőzik és kendőbe takarva kötik a fájós torokra.
Ha először dörög tavaszszal, emeljen valamit az ember a hátával; egész esztendőben nem lesz derékfájása.
A szentelt barkából egypár szemet le kell nyelni; ez biztos óvszer a torokbaj és a hideglelés ellen.
201Nagycsütörtökön, mikor Gloriakor meghúzzák a harangokat, (a mikor a harangok Rómába mennek), a ki nincs a templomban, leszalad a patakra vagy a kezeügyébe eső vizes edényből megmossa arczát és kezét, hogy védve legyen a szemfájás, szeplő és bőrkiütés ellen. Ugyanekkor, ha a gazdasszony megkerüli egy csomó kulcscsal a házat és folyton zörget, elmozdulnak a patkányok.
Nagypénteken jó megmosni a lábat a patakban; mert az elmúlasztja a csúzt, meg a bőrbetegséget. A ki szeplős, mosakodjék meg napkelte előtt a malomkerék verte habban. A lovat is jó megjáratni ezen a napon a folyóvízben, hogy meg ne sántuljon.

PRIVIGYEI NÉPVISELET.
Lőger Gusztáv felv.
A ki Szent-György napja előtt a keze fejével agyonüt egy vakondot, dörzsölje meg ezzel a kezefejével fájós torkát vagy szemét, mindjárt meggyógyul.
A ki először lát rozsvirágot, nyelje le három kalász virágját s ment marad a hidegleléstől.
Urnapján kakukfűből koszorut fonnak s megáldatják. Ezzel kell megfüstölni a beteg marhát s meggyógyul.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir