Vágujhelyi prépostság.

Full text search

Vágujhelyi prépostság.
A Vág völgyében előkelő egyházi központ volt Vág-Ujhely. Láttuk, hogy a már akkor is virágzó község 1263-ban a pannonhalmi főapátság birtoka volt. Azonban csak nyolcz évig. 1271-ben V. István elvette tőlük s ezentúl az apátok minden igyekezete kárba veszett, hogy a szép és jövedelmező birtokot véglegesen visszaszerezhessék.
546Zsigmond király idejében Vág-Ujhely Stibor vajda kezébe került s ennek köszönheti egyházi központtá való emelkedését. Stibor ugyanis végnapjait elközelgetni érezvén, elhatározta, hogy „a saját, a szülei és jótevői lelki üdveért, valamint büneinek bocsánátáért, nemkülönben mostani, volt és jövendőbeli barátaiért, a Boldogságos szűz Mária tiszteletére és a legfőbb Isten dicsőségére és imádására”, a vágujhelyi plébánia-templomot prépostsági templommá alakitja át s azt az ágostonos kanonokok számára rendezi be.
Alapitó-oklevelét a vallásos érzésű vajda 1414-ben adta ki s még ugyanazon évben nyerte Zsigmond király megerősítését is. Az új ágostonos prépostság a régi plébánia hihetőleg kibővített épületében lett elhelyezve s egyelőre 12 szerzetes befogadására volt berendezve. Első prépostja Péter, csejtei plébános, Stibor vérrokona lett, kit még maga Stibor jelölt ki kegyúri jogánál fogva. Stibor az alapítással már régebben foglalkozott s csak hosszas és érett megfontolás után adta ki alapítólevelét. Erre mutat azon körülmény, hogy az alapításra vonatkozó szándékát már 1413-ban bejelentette Kanizsay János primásnak, s tőle az egyházi engedély megadását kérte. A primás piacenzai Máté esztergomi kanonokot és jogtudort küldte ki a helyszinére, hogy a szükséges vizsgálatot megejtse s a primás nevében intézkedjék. Máté egy másik kanonok-társát vevén maga mellé, megjelent Vág-Ujhelyen s ott Stiborral egyetértve elintézte az ügyet. Az alapítás egyházi részről csak 1419-ben nyerte véglegesítését.
A prépostság igen érdekes történetét újabban Reviczky Bertalan csejtei plébános írta meg.
Stibor adományából a prépostság a Boldogs. szűz Máriáról elnevezett plébánia öszes javait kapta, a Leszkov nevü birtokon levő fiókegyházzal egyetemben. Azonkívül Pobedim és Bassnocze nevü falvakat a Vág folyó mentén, a mely birtokokba Péter prépostot és kanonokjait, még ugyanazon évben, Zsigmond parancsára, a nyitrai káptalan vezette be.
Kétségtelen nyoma van annak is, hogy Stibor vajda az újonnan alapított apátság részére új templomot épített, vagy legalább a régit teljesen átalakíttatta. Mert 1419-ben jelenti István váczi püspök, hogy az esztergomi érsek megbizásából felszentelte a vág-ujhelyi prépostsági és a lieszkai filiális templomot.
A prépostság birtokviszonyaiban csak 1431-ben állott be némi változás. Ez évben ugyanis ifjabb Stibor megengedi a prépostságnak, hogy Vág-Ujhely tetszés szerint választandó vizénél malmot építhessen. Ugyancsak ez időben, surányi vára közelében fekvő Andód községet adományozta a prépostságnak. Végrendeletében pedig, mely szintén 1431-ben kelt, elrendelte, hogy budai háza eladassék s annak árából a prépostságnál egy misealapítvány létesíttessék. Beczkói kincstárából is jelentékeny adományt hagyott a prépostságnak.
Az ágostonos kanonokok azonban nem ngy békének örvendhettek Vág-Ujhelyen. Bejövetelük után nem sokára kitört a huszita-mozgalom s folyton rettegniök kellett e haramia-néptől. 1449-ben tehát, Széchy Dénes prímás engedélyével, Beczkóra mentek át s az volt a terv, hogy a beczkói plébános elfoglalja a vágujhelyi plébániát, az ágostonosok részére pedig, Beczkó akkori ura, alsó-lendvai Bánffy Pál monostort fog építeni. Ennek a tervezgetésnek azonban szomorú vége lett. Az ágostonosok elmentek ugyan Beczkóra, de az uj kolostor soha fel nem épült, a beczkói plébános pedig elfoglalta a vágujhelyi plébániát és azt önállósította, míg a prépostsági épületeket 547teljesen elhanyagolta. Ily módon a rend csaknem teljesen kiveszett s csupán egy-két, a vidéken ide-oda bolyongó tagja maradt. Végre 1514-ben, hosszas utánjárásra sikerült Mátyás prépostnak kieszközölnie, hogy az elhagyatott prépostság felsegélyezése czímén a vágujhelyi plébánia ismét egyesíttessék a prépostsággal. A prépostság ezen ujjáalkotásának dicsősége Bakacs Tamás primás nevéhez fűződik. Ő rendelte el az egyesítést s annak foganatosításával András csejtei és Jeromos galgóczi esperes-plébánosokat bízta meg. A mohácsi vész után azonban az ágostonosok kénytelenek voltak véglegesen lemondani a prépostságról.
Az ágostonos prépostok közül ismerjük Pétert 1414–1419-ig; Mártont 1419–1454; Báthy Mátyást 1514–1528.; II. Mártont 1528-ból; Venczelt 1534. táján és Lachurt vagy Lászlót 1538-ból.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir