Rablóvilág.

Full text search

Rablóvilág.
E szigorú rendelkezések daczára a rabló-világ tovább tartott, ami fölött, a háborus idők miatt, csodálkoznunk alig lehet, sőt némely mágnások és nemesek sem riadtak vissza a rabló-világ kétes alakjainak példáját követni. Nyitravármegye ugyanis 1649-ben, a Boldogasszony mennybemenetelének ünnepét követő szerdán, oly határozatot hozott, mely egyes megyebeli uraknak a tulajdonjog szentségéről táplált véleményét igen sajátos világosságba helyezi. „A nemes vármegye összes karainak és rendeinek egyező szavazatával, úgymond a jegyzőkönyv ide vágó része, a gonoszságot cselekvő mágnások és nemesek, a latrok, tolvajok, rablók és gyilkosok, valamint minden néven nevezendő gonosztévők és a hozzájuk csatlakozó csavargók megzabolása czéljából elhatároztatott: hogy az ilyen mágnásokat és nemeseket, az alispán által, vagy ha ő akadályozva lenne, a megbízott szolgabiró által tartott előleges bírói vizsgálat után, az előljáróság kérelmére, az alispán két példányban kiállítandó, a szolgabírák és esküdtek által kézbesítendő idéző levelek útján, a megyei gyűlések, mint bírói székek 605elé érdemlegesen idézze meg. Ha a meghivottak és idézettek meg nem jelennének, azonnal proscribáltassanak s az ilyeneket bárki, ott a hol vannak, rögtön elfoghatja és érdem szerint megbüntetheti; ha pedig megjelennek, kötelesek az első felvétel alkalmával az ellenök indított actióra érdemlegesen válaszolni: ha tudnak védekezni, mint tisztázottak elbocsáthatók, ha nem, akkor rögtön elfogatandók és a hozott ítélet értelmében megbűntetendők.” 1658-ban pedig kimondották, hogy a rablásokat és egyéb gonoszságokat elkövető nemesek, ha házukon kívül egyéb vagyonnal nem bírnak, törvényes perbe idézés nélkül elfogathatók, a börtönből vezetendők a bírák elé és könyörtelenül megbüntetendők. A megyének ezen határozata különben az 1655: 38. t. cz. rendelkezéseivel teljesen megegyezik.
1667-ben a rablóvilág már úgy elterjedt Nyitravármegyében, hogy azt házilag többé megrendszabályozni nem lehetett. A márczius 31-én tartott megyei gyűlés átírt Bars, Trencsén és Pozsonyvármegyékhez, kérve a szomszédos rendeket, hogy a nagyszámú lovas és gyalog rablók ellen fegyveres segélyt küldjenek. A Bars és Trencsénvármegyékből érkezett lovas és gyalog katonák Pereszlényben gyűltek össze, hol hetenként két-két nyitravármegyei járás zápiszai voltak segélyükre. Pozsonyvármegye segítő csapata pedig Bucsán, Maniga és Spácza táján működött.
1679-ben ismét panaszkodik a megye közönsége, hogy a rablóktól nincs nyugta, mert egyes földesurak pártolásukban részesítik rablással vádolt jobbágyaikat s így a hatóság eredményes működésének utját állják. A megyei gyűlés tehát kimondta, hogy ha ily esetekben kétszer tizenöt nap alatt a földesurak a jogi eljárást folyamatba nem teszik, a vádlott jobbágyok, a földesúri jog és hatalom figyelembe vétele nélkül is elfogathatók. 1682-ben pedig elhatározták, hogy a parasztrendű gonosztevőket, nehogy a megyeszék idejét túlságosan igénybe vegyék, az alispán által kitűzött határnapon, a szolgabíró és egy esküdt jelenlétében, Csejte vagy Vág-Ujhely városok tanácsai is elítélhetik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir