Rákóczyné Nyitrán.

Full text search

Rákóczyné Nyitrán.
Rákóczy, nejének visszatéréséről értesülvén, Bercsényivel megbeszélte a fogadtatás részleteit s abban állapodott meg, hogy a fejedelemnővel azt hitetik el, miszerint férje Kis-Tapolcsánban várja, ő azonban, mintegy véletlenül, 644már Nyitrán lesz s ott fog a találkozás végbemenni. Bercsényi valóban megható figyelmet tanusított, hogy a fejedelem-asszony fogadtatása minél fényesebb legyen. Már jó előre öt hordóval tokaji aszúborokat küldetett Nyitrára, neje pedig, a messze földön híres gazdasszony, a legválasztékosabb czukorsütemények, torták, befőttek és mindenféle csemegék egész seregét készíté elő. A várbeli püspöki palotában pedig fényes lakást rendezett be a fejedelmi párnak.
A fejedelemné fényes díszhintón április 30-án délután 5 órakor indult el Bécsből, udvarmesternőjével és udvari tisztjeivel együtt. A díszkiséretet két eskadron vörös dragonyos képezte. Éjjel 12 órakor érkezett Pozsonyba, hol nagy ünnepélyességekkel fogadták.
Május 2-án este már Semptén volt a fejedelemné, ahová a Bercsényiné vezetése alatt Vedrődön tisztelgő nagy és fényes női küldöttség is elkísérte. A várba nagy katonai pompával, dob-, trombitaszó zengése, díszsortüzek ropogása és a bástyákról kisütögetett ágyúk dörgése között vonult be.
Azt a rendkivül kedves, Rákóczy gyengéd szivére és idéális gondolkozására fényt vető találkozást, mely a fejedelem és neje között a nyitrai mezőkön végbe ment, Thaly Kálmán ékes tollal írta meg gr. Bercsényi életrajzában. Halljuk őt magát:
„Az udvari hadak Nyitra alatt, Molnos táján voltak sorakoztatva, ezrediek szerint: karabélyos huszárok, dragonyosok, a franczia gárda, a dsidások, a zöld vadászok, lovas- és gyalog granátosok, udvari palotások stb. teljes pompában, kibontott lobogókkal; élükön az udvar legfőbb méltóságait viselő fényes urak csapata, a fejedelmi udvari kométa alatt. Fent a sziklavárban a pattantyúsok megtöltött ágyuik mellett, kezökben égő kanóczczal várakoztak már. Egy ujdonat-új piros egyenruhás, farkasbőr-kaczagányos, loas-karabélyos csapat pedig, egy igen magas termetű, rendkivül daliás alakú, méltóságos tekintetű, szép bajuszú, dúsan lobogó, sötétbarna hajú kapitánytól vezetve, előreszáguldott Nyitra-Ujlak felé és ott állott fel egy erdei tisztáson.”
„Mikor a díszmenet délutáni 4–5 óra között e helyhez közeledik vala s a fejedelemasszony hatlovas hintaja odaért: a karabélyos-csapat sortüzet lőtt s tisztelgett. A párduczbőr-kaczagányos, forgós-kalpagú kapitány erre az arczvonal éléről harmad-negyed magával közvetlenül a hintóhoz lovagol s a fejedelemnő balján ülő fő-generálist kivont karddal, katonásan köszönti, várván parancsait. Sokáig nyargalt már a díszhintó mellett a „karabélyos kapitány,” tekintetét folyvást a fejedelemnőre függesztve. Kifejezésteli nagy szemei csillogásából, tábori napbarnította piros arcza nemes vonásaiból látszott, hogy nagyon-nagyon gyönyörködik. De a fejedelemasszony alig pillantott reá.., Bercsényi gróf kedve-telve mosolygott s csak mosolygott; egyszer aztán odafordult a századoshoz s fenszóval, amúgy vezéri módon parancsot ad neki: „Menjen Kigyelmed kapitány uram és a karabélyosokat rendelje ki!” A kapitány kardjával újból tisztelegve, odaugratott az udvari seregekhez, melyekhez a menet ekkor már közelített. Ott lováról gyorsan lepattan – a csuhadások a fekete-kócsagtollas, gyémánt forgós zöld kalpagot a fejére teszik, a párduczkaczagány helyett „királszinű” bíbormentét akasztanak a nyakába s a fegverhordozó a drágaköves, gerezdes, fejedelmi aranybuzogányt a jobbjába adja. Mire Rákóczy Ferencz felszáll vezetéken tartott, ragyogó szerszámzatú, vont-arany czafrangú, andalúziai büszke ménjére, „Delia” paripájára. Most egyszerre mindenki gyalog száll; 30 ércztrombita megzendül, 30 pár rézdobon a díszmarsot verik; a sorfalat képező katonaság tiszteleg: az ezred- és század-zászlókat meghajtják, – csupán a dús aranyozású, Rákóczy-czimeres, ég-szinkék „udvari kométa” lobog fenn. A daliás fejedelem pedig a kométa elé lovagolván, a nyergeikből leugrándozott fényes udvarnéptől mély hódolattal követve, „a hintó mellé hánytatja magát és ott a hintóban csókolják meg egymást” a meglepetés örömétől ámuló, reszkető fejedelemasszonynyal. Rákóczy odaült most már a díszhintóba Bercsényi helyére, ki viszont a „Delia” paripára pattant föl... s a rézdobok, harsogó tárogatók, trombiták, ércz- és hadizene zengése, az ezredek sortüzeinek ropogása, a sziklavár ágyúinak dörgése, az ódon székesegyház harangjainak zúgása és a sok ezer ember egetverő éljenriadalmai közt vonulának be a városba, föl a vár püspöki palotájába.”
Négy-öt napig maradt ekkor a fejedelmi pár Nyitrán s azután a kis-tapolcsányi várkastélyba utaztak.
A meghiusult nagyszombati béketanácskozmány után a háború változó szerencsével folyt tovább. A kuruczok több győzelmet arattak, sőt a császári hadak fővezére, Stahremberg is fogságba került. A Vág vonal mentén, Lipótvár és Trencsén közel volt a hódoláshoz, mikor a császári hadak élére ismét Heister állíttatott s ezzel a kuruczok szerencse csillaga letűnt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir