Növényzet.

Full text search

Növényzet.
A vármegye flórája, az orográfiai viszonyokhoz alkalmazkodva, kisebb részben hegyvidéki (a Duna jobbparti hegyes vidékén), nagyobb részben síksági (az alföldi részen). Nagyjában a Duna vonja meg a határt e két terület között, de nem gátolja növényeinek helyenkénti keveredését. Nem lehet czélunk e vázlat keretén belül a vármegye dúsgazdag flóráját kimerítően ismertetni; meg kell elégednünk egyes területek általános jellemzésével.
Leggazdagabb a flóra kétségkívül a Pilishegységnek alacsonyabb mészhegyein, a hol az erdőket nemrég kiirtották. Jellemző rájok nézve a „réti vegetáció”3.
A Duna balpartján már a Rákosmezején dominál az alföldi flóra. Természetes erdők itt nincsenek3, a mi liget van, az ültetés útján keletkezett. A vármegye eme részében a talajnak geologiai, agrogeologiai minősége és domborzati viszonyai szerint négy növényformácziót különböztethetünk meg: 1. A füves területek, 2. a homokfödte területek, 3. a szíkes laposok és szíkes területek és 4. a mocsarak flóra-formáczióját.
1. A füves területek flórája agyagos-löszös-humuszos talajon díszeleg leginkább. Jelleme nem mindig egyöntetű, hanem a talaj minősége szerint többé-kevésbé változó. Gyakran felveszi a réti flóra jellegét, majd a falvak és tanyák környékén az útmenti flóra vonásait hordja magán. Egyöntetű talajon, a mely nyáron gyakran 67°-ra is felmelegszik, rendesen a mohok különböző fajai takarják, a melyek részben a csapadék (esö, harmat) felszívása, részben a párolgás meggátlása révén számos más növénynek (különösen az apró szegfűfélék) fenmaradását biztosítják.
23E területnek fa- és cserje-világba igen szegényes és, mint már jeleztük, majdnem mindenütt az ember beavatkozásának jele. Nagyritkán találunk nyír- vagy nyárfa-berkeket, gyakrabban ákáczosokat. Útmentén gyakori a meggyfa, a kökény, a galagonya és a vadrózsa.
2. A homokfödte vidék nem sík terület, mint a füves térségek; rajtuk dombok váltakoznak völgyekkel. A buczkákról lefolyó eső vagy hólé, ha el nem szivárog a mélyedésekben, kis tócsákat alkot, melyekben különböző nád- és sásfélék megtelepszenek, hogy azonban csakhamar a mindent betemető futóhomok áldozatai legyenek. A futóhomok különben legnagyobb ellensége a megtelepedett vegetácziónak s az ellene való küzdelem követeli az ember legtöbb kitartását s legnagyobb körültekintését. A futóhomok kötésére törekszenek azért mindenütt a vármegye területén is, és sikerrel. A hol még 1837-ben 10,000 hektárnyi homoksivatag terült el, most legnagyobb részt kötött már a talaj és az egymás nyomán épülő tanyák, a környékükön keletkező búza-, dohány-, tengeri-, tök-, dinnye-, répaföldek és különféle kapás növények legjobban bizonyítják a magyar kéz fáradhatatlan munkájának sikereit.
Végül még a szíkes-laposok és szíkestalajok növényformácziójáról kell megemlékeznünk. A vármegyében a szíkesföld legföljebb legelőnek jó. Ritkás, kurta füve sós ízű, a miért is, bár nagyon sovány, minden más takarmánynál jobban szeretik a legelésző állatok. Tartós eső után elég üde itt a vegetáczió, sőt olykor vizenyős rétekéhez hasonló virágtakaró fejlődik ki rajta. A nyári melegek alatt persze még az a kevés fű is, a mi e területeken nő, elfonnyad, elszárad. Miután a homokos területek a vármegye területén, de az egész Alföldön is többnyire bizonyos mértékig szíkesek, hasonlatosság van e két terület flórája között is. Képviselői egyik területről a másikba átmennek, itt is, ott is megteremnek. Igazi halofiták is fordulnak elő, a melyek csakis szíkes területen (legyen az homokos vagy agyagos, porhanyós vagy kemény, száraz vagy nedves) teremnek, mivel egyik fő életszükségletük a talajnak klórnátrium tartalma. Az eddig felsorolt növényformácziókhoz még a mocsáriflóráét kell sorolnunk; ennek képviselőit egyrészt a sósmocsarak-ban, másrészt a lápos, turfás és zsombékos rétekben találjuk.

Az Alföld altalaja éjszaknyugat-délkeleti irányban vetett metszet mentén.
1 = aluvium; 2 = diluvium; 3 = levantei emelet és pliocénkorú kavics; 4 = pontusi emelet; 5 = mediterrán mészkő és kavics; 6 = triász-dolomit.
A hosszúságok mértéke 1:675,000, a mélységeké l:22,500.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir