A primás-palota.

Full text search

A primás-palota.
Egy nevezetes épületre kell még visszatérnünk, a melyhez a Lőrinczkapu-utczából, az Orsolya- és a Főtérről a kis Városház-utczán át jutunk; ez a primás-palota, mely a Batthyány-téren áll. Mint már föntebb említettük, a palota jelenleg a város tulajdona. Régente ez volt Magyarország herczegprimásainak téli palotája. Az épület igen impozáns külsejű. Homlokzatán több szobor áll, melyek a tudományt, a hazaszeretetet, a kormányzást és a vallást jelképezik. Közepén van a biborosi kalappal födött czímer. A négy oszlopon nyugvó erkély fölött márványtáblán a következő felirat van: „Curia Episcopalis Peculio Cardinalis Josephi de Batthian 1787.” A felirat fölött láthatók a két gyermekalaktól tartott C. és J. betűk: Clementia et Justitita. Az emeletre díszes lépcsőcsarnok vezet. A prímás lakóhelyiségei, a kápolna, a nagyterem és a többi termek az első emeleten vannak. Az épületet Batthyány József primás építtette 1787-ben Hefela udvari építészszel. A király az országgyűlések alatt, ha Pozsonyban volt, a vár rombadőlte után, ebben a palotában lakott. Az utolsó pozsonyi országgyűlést itt tartották meg. A berekesztés napjául 1848 ápr. hó 11-ike volt kitűzve. Az ezt megelőző napon V. Ferdinánd személyesen jött el az ünnepségre. Vele jöttek a királyné, továbbá Ferencz Károly és fia, Ferencz József kir. herczegek. Április hó 11-én reggel nyolcz órakor a rendek vegyes űlést tartottak, a mikor felolvasták a megalkotott törvényeket. Ez az Országházban történt. Innen azután a primás-palotába vonultak, hogy részt vegyenek a királyi berekesztő űlésben. Ezt a nevezetes eseményt a következő két emléktábla örökíti meg a palota bejáratának két oldalán, az erkély alatt:
I.
„E palota tükörtermében szentesíté
V. FERDINÁND KIRÁLY
a magyar hazát újjáalkotó s a népek millióit fölszabadító
1848-IKI TÖRVÉNYEKET
azon év április hó 11-ikén.
Mária Anna királyné, Ferencz Károly és Ferencz József főherczegek, István főherczeg –
nádorispán, az ország zászlós urai, főpapjai és az újon kinevezett első magyar felelős
miniszterium tagjainak jelenlétében.
ÖRÖK DICSŐSÉG
e történelmi nagy esemény emlékének.”
II.
„A jelenvolt első magyar felelős miniszterium tagjai:
Gróf BATTHYÁNY LAJOS miniszterelnök
SZEMERE BERTALAN belügyminiszter
Herczeg ESTERHÁZY PÁL ő felsége személye körüli miniszter
KOSSUTH LAJOS pénzügyminiszter
MÉSZÁROS LÁZÁR honvédelmi miniszter
SZÉCHENYI ISTVÁN közmunka, közlekedési eszközök és hajózási miniszter
Báró EÖTVÖS JÓZSEF vallás- és közoktatási miniszter
DEÁK FERENCZ igazságszolgáltatási és kegyelemügyi miniszter
KLAUZÁL GÁBOR földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszter.
A nagy esemény színhelyét az utókor számára, ez emléktáblával
megjelölni hazafias lelkesedéssel elrendelte
POZSONY szab. kir. város
törvényhatósági bizottságának 1898. évi márczius hó 7-én tartott közgyűlése.”
A prímás-palotában lakott 1849-ben Haynau és az 1869-iki békét itt kötötték meg. A prímás-palota hátsó udvarában lehetett valamikor az esztergomi érsek dézsmaudvara, hol tágas pinczéknek kellett lenni. Itt őrizték Mátyás király díszsátrát a békében, a melyet a Frigyes császárral való háborúban használt. A prímás-palota mellett, a városház mögött Szt. Nepomuk szobra áll.
A Mihály-utczát a Halászkapu-utczával, a mely a városnak egyik legalacsonyabban fekvő, de legélénkebb forgalmú utczája, a Deák-utcza kapcsolja össze, mely a pozsonyiaknak kedvencz sétahelye.
A Deák-, Lőrincz- és Halászkapu-utczák találkozásánál még egy utcza ágazik ki, a Szilágyi Dezső- (ezelőtt Hosszú-) utcza, mely átszelve a Ventur-utczát, a Domb-tér mellett, egészen a Vödritz-utczáig, illetőleg a Haltérig vezet.

Pozsony. – A Vártelek-utcza.
Körper K. felvétele
158A Szilágyi Dezső-utczában, mely a város egyik leghosszabb és legszabályosabb utczája, volt állítólag régente a vármegyeház és a legrégibb Országház, hol később a királyi harminczad székelt. A 11. szám alatt van Krisztus szt.-teste kápolnája, mely igen régi. Mostani helyére állítólag 1774-ben került. A Szilágyi Dezső-utczában a főtemplommal szemben van a pozsonyi Toldi-kör helyisége. E kör tagjai sorában nemcsak Pozsony város és környékének előkelő, magyar intelligencziájának oszlopos tagjai találhatók, hanem sok országos nevű egyén is. A Szilágyi Dezső-utcza végén, a szép új neolog-izraelita zsinagóga előtt, lehetett hajdan a Vödritz-kapu, melyet állítólag még Salamon király építtetett. Régente ezen a kapun át jöttek a királyok a várból a városba.
A Vödritz-utczából a cs. és kir. katonai élelmezési raktárhoz, illetőleg a Váraljai révparthoz és a Mária Terézia-útra jutunk, melynek végén van a vám. (A Mária Terézia-út Mária Terézia idejében a főnemesek kedvelt lakóhelye volt.) Ezen kívül van a terézvárosi katholikus és izraelita temető s a Károlyfalvai-út. A katonai élelmezési raktárnál van a Várhegyre fölvezető út, nem messze pedig a kath. fiú- és leányiskola és a váraljai katholikus plébánia-templom. Az említett raktár mögött van a Vízhegy és a várrom. Itt van a pozsonyi vízvezeték víztartója is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir