Szigetség.

Full text search

Szigetség.
6. A vármegye szigetsége. Az által, hogy mindjárt Pozsonyon alul a Duna két nagy ágra: a Nagydunára és a Kisdunára, másként Érsekujvári Dunaágra szakad, alakul a földtani képződések egyik legfeltünőbbike, az e vármegye déli területét alkotó s részben Komárom meg Győr vármegyékre is kiterjedő Csallóköz. E sziget akkora, hogy kontinensünk folyóvízrendszerében, mondhatni, páratlan kiterjedésű. Területe 188,519 hektárnyi (1885 km2.) s mintegy 200 helység s népes puszta fekszik rajta. Úgy tekinthetni, mint a hatalmas Duna folytonos geologiai működésének, hordalékjai folytonos lerakódásának következményét. A Csallóköz éppen úgy keletkezett, mint az a száz meg száz más sziget, mely manap is környezi észak, de kivált dél felől. A mi ma összefüggő egész, az félezer évvel ezelőtt még darabokból állott. A ma egységes sziget a XIII. században még szigetcsoport volt. A kavics-, homok- s földrészek folytonos sülyedése és fölszaporodása következtében az apró görélyzátonyok évről-évre növekedtek, közelebb jutottak egymáshoz, míg a köztük volt dunai ágak s erek mindinkább eliszaposodtak s végre teljesen eltüntek. E mellett mennél inkább növekedett a sziget zöme, annál kisebbre szorult a Duna legkülsőbb ága, az érsekujvári ág, melynek erosiója a balpartot, tehát a nagy szárazulatot támadta meg; de nemcsak kisebbre szorult az, hanem a sziget növekedésének arányában fogyott is. A régi térképek e Dunaágat még mint Fődunát tüntetik föl. Ez volt a török világban az Érsekújvár felé tartó segédhadak útja s még korunkbeli emberek is emlékeznek arra, hogy rajta vontató gőzösök jártak. Ma már annyira sekély és iszapos, hogy közönséges hajóvontatásra sem alkalmatos többé.* Nincs is már távol az az idő, mikor majd csak vékony vízfonalként fog az alluviumban kóvályogni, hogy végül mint ilyen is megszünjék. A Csallóköz északi részén előbb-utóbb egyesülni fog a nagy szárazulattal s a jövő nemzedékek bizony csak a multnak írott emlékeiből fogják tudni, hogy az egykor termékenysége miatt „Aranykert”-nek nevezett földdarab szigetvilág volt.
Századunk első tizedében mint tisztításra szoruló hajózható víz van említve az iratokban; a negyvenes években már Holt-Dunává lesz. A hatvanas években hajózta körül a Csallóközt igen magas vízálláskor utoljára Pozsony vármegyének és a Dunagőzhajózási társaságnak vegyes küldöttsége. Akkor arról győződött meg a bizottság, „hogy ez az ág aránytalanul nagy költséggel sem lenne többé hajózhatóvá tehető.” (Földes: Felső-Csallóköz árvédekezésének tört. 20–21. k.)
A Csallóköz emez alakulásából kell megfejtenünk, hogy míg azt a régibb századokban száz meg száz vízér, sőt nagyobb folyóágak szelték át* s öntözték termékenyítőleg, addig ma már, a tőkési vízér kivételével, alig van megnevezésre méltó vizerecskéje.* Csupán a tavaszi hóolvadás vagy a tartós eső szokta időközönként a mélyebb földteknőket víz alá borítani, hogy a szárazabb idők beálltával aztán újból kiszáradjanak. De földtani alakulásából kell továbbá megfejtenünk a Csallóköznek azt a tulajdonságát is, melynél fogva vízválasztó dombvidéke nincsen. Az itt véghezvitt keresztlejtmérések kimutatták, hogy e szigetség a Nagydunától a Kisdunáig folyton való s csaknem egyenletesen lejtős terület. A lejtés északnak és keletnek tart, minek következtében a gyorsan lefolyó árvíz a Nagydunából önti el a területet s nem a Kisdunából.*
Mindezekre nézve lásd Ortvay Tivadar dr. Magyarország régi vízrajza czímű munkáját.
1854-től fogva folytak a Csallóközben a vízmentesítési munkálatok, melyek az állóvizek elvezetésére s a posványok kiszárítására czéloztak. (Csallóköz vízmentesítése 1854–64-ig. Azonkivül v. ö. Verhandl. des Ver. f. Naturk. zu Pressburg. 1864–65. VIII, 34–41.) Az azután való idők árvédekezési és különösen az 1887-ben megalakult „Felső-csallóközi ármentesítési társulat” munkálatairól l. bőven és hitelesen Földes Gyula művét: Felső-Csallóköz árvédekezésének története.
Földes: Felső-Csallóköz árvéd. tört. 8. l.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir