Nyíregyháza–tiszapolgári vonal.

Full text search

Nyíregyháza–tiszapolgári vonal.
A negyedik helyi érdekű vasút a nyíregyháza–tiszapolgári vonal, melyre György Endre az 1896 évi 10. törv.-czikk alapján 1896. évi jún. 5-én 38586. sz. a. (l. Magy. Rend. Tára 1896. évi I. kötet 1472. lapján) kiadott engedélyokirattal nyerte az engedélyt. Engedélyes azután az 1897. évi 4. törv.-czikk alapján 1897. évi február 10-én 9620. (l. Magy. Rend. Tára 1897. évi I. kötet 134. lapján) kiadott engedély-okirattal engedélyt nyert, hogy a nyíregyháza–tiszapolgári vonal tiszalöki állomásától kiindúlva Bűd-Szt.-Mihályra szárnyvonalat építsen és ott a debreczen–füzes-abony–bűd-szent-mihályi vonalhoz csatlakozzék; minek folytán ez időszerint Debreczentől Tisza-Lökig közvetetlen személyvonatok közlekednek. A fővonal hossza 48 kilométer; tényleges építési költsége 1,320.000 frttal, vagyis 27.500 frttal kilométerenként van megállapítva; a szárnyvonal hossza 9 kilométer, tényleges építési költsége 246.000 frttal, vagyis kilométerenként szintén 27.500 frttal van megállapítva, a névleges tőkének összege nincs közölve.
Min a négy helyiérdekű vasútat a magyar államvasutak, a bevételek bizonyos hányada fejében, tartják üzemben és miután az állam a Szabolcs vármegye területét érintő országos vonalakat magához váltotta, Szabolcs vármegye összes vasútait a magyar államvasutak kezelik.
Összefoglalva az előadottakat úgy találjuk, hogy Szabolcs vármegye területét hét vasúti vonal szeli, még pedig: három országos vonal, úgymint:
a debreczen–nyíregyháza–szerencsi: Ujfehértó, Nyíregyháza, Királytelek és Rakamaz állomással és Császárszállás, Dessewffy-puszta, Virányos és Vaskapu megállóhelylyel;
a nyíregyháza–ungvári: Nyíregyháza, Kemecse, Demecser, Pátroha, Kis-Várda, Fényes-Litke és Tuzsér összesen 7 állomással és Sóstó, Bogdány, Kék és Bezdéd – 4 megállóhelylyel, végre;
a debreczen–szatmári: Szt.-György-Ábrány állomással.
Négy helyi érdekű vonal, úgymint:
a hajdú-nánás–bűd-szent-mihályi: Bűd-Szent-Mihály állomással;
a nyíregyháza–mátészalkai: Nyíregyháza. Nagy-Kálló, Kálló-Semjén, Mária-Pócs és Nyír-Bátor állomással;
az ohat-kócs–tiszapolgári: Szt.-Margita, Folyás és Tisza-Polgár állomással;
a nyíregyháza–tiszapolgári vonal, a tisza-lök–bűd-szent-mihályi szárnyvonallal: Nyíregyháza, Királytelek, Kisfás-Földház, Tisza-Lök, Tisza-Dada, Tisza-Dob, Tisza-Polgár és Bűd-Szent-Mihály állomással és Dessewffy-puszta, Bashalma, Tisza-Eszlár, Hajnalos, Vásártér, Rázom- és Tikos-puszta megállóhelylyel.
Az országos vonalak hossza 129 kilométer és a helyiérdekű vonaloké 121 kilométer, összesen 250 kilométer, úgy, hogy minden 19.66 kilométer területre egy kilométer vasút esik, ami nagyon kedvező arányszám.
Ezen vasútak forgalmát, a mennyiben az Szabolcs vármegyét érdekli a következő számok mutatják:
Szabolcs vármegye területét érintő vasutak 1897. évi forgalma.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir