A vármegye élete.

Full text search

A vármegye élete.
Arról a nagy nemzeti küzdelemről, a mely 1822-től az országi számos vármegyéjében Ferencz császár abszolutizmusa ellen folyt s a mely végre az 1825-iki országgyűlés egybehívására kényszerítette az uralkodót, a vármegye évkönyvei mitsem tudnak. Mindössze egyszer fordul elő az 1822. évi események között, hogy a király ama kívánságára, hogy mivel a pénzügyek már eléggé megjavúltak, az adót ezentúl ezüstben kivánja: a rendek, bár a legnagyobb hódolattal, de egész határozottsággal azt felelik, hogy az ország törvényei szerint az adóra és a katonaságra vonatkozó kérdéseket „diaetaliter” kell tárgyalni. Külsőleg símán folyik minden; a kormány még azt sem tartja szükségesnek, hogy báró Vécsey Miklós főispán helyett adminisztrátort küldjön.
Ne gondoljuk azonban, hogy a vármegyeházán hiányoztak a viharos jelenetek. A rendek a kormány minden egyes törvénysértésére szenvedélyes kifakadásokkal feleltek. Egyes esetekben csak a főispánnak és Klobusiczky püspöknek sikerült a nyílt ellentállást közvetitő indítványnyal letörni, hogy az erőszakos ujonczozás helyett toborzás útján pótolják a kívánt katonai létszámot.
A vármegyei jegyző kötelessége volt mindez események emlékét az utókor számára, írásba foglalni; ez pedig, mivel nem választással, hanem főispáni kinevezéssel jutott hivatalába, egyszerűen mellőzte a kormányra nézve kellemetlen események regisztrálását, vagy pedig elvette az élüket.
Az 1825. évi országgyűlés egybehívására Karolina Auguszta királyné megkoronáztatása adta meg a kedvező alkalmat, „a kinek különös virtusait és kedves magyar hazánk eránt kimutatott kegyelmes hajlandóságát – a jegyzőkönyv szerint, – már eddig is bőv mértékben tapasztalta a nemzet.” Másfelől reményt nyújtott a király, hogy ez országgyűlés alkalmával „a magyar haza kívánságait és nehézségeit az ország rendjeivel teendő köztanácskozások után elintézni és sebeit orvosolni sikerül.”
A főispán ajánlatára első követté Isaák Sámuelt választották, másodiknak ifjabb báró Vécsey Miklóst szemelték ki. A követi utasításokat szerkesztették Geőcz Ferencz előlülése mellett: Krammer Mihály, Isaák Gáspár, Szentléleky Antal, Szártory Mihály, Csomay Pál, Szerdahelyi Ferencz, Gáspár József, Mándy Péter és Berenczei Kováts Sándor. Utasításaik a sérelmi politika talajából fakadnak s csupán itt-ott csillámlik ki belőlük az önálló kezdeményezés némi nyoma: A király ne bocsásson ki több papirpénzt. Szállítsa le a só árát, emelje feljebb a dohányét. Ne követelje az adót ezüstben. Szüntesse meg a katonák elszállásolásával járó bajokat. A kormány adja vissza a törvényhatóság azon jogát, hogy jegyzőjét szabadon választhassa. Tegye a Gergely-féle naptárt általános érvényűvé. Tartsa fönn a nemesi szabadságokat. Ne válaszsza el a közigazgatást az igazságszolgáltatástól. A Szatmárhegyet és Kiczbányát rendelje alá a vármegyének. Iktassák a rendek törvénybe, hogy a szatmári káptalannak adományozott királyi tized évi 2000 frttal megváltható legyen. E mellett ismételten sürgetik Galiczia, Lodoméria, a Szerémség, továbbá Közép-Szolnok, Kraszna és Zaránd vármegyék, valamint Kővárvidékének az országhoz való csatolását. Inditványozzák, hogy minden egyes követnek külön szavazata legyen az országgyűlésen. De a mellett meghagyják nekik, hogy ha valamely előre nem látható ügy kerülne tárgyalás alá, minden egyes esetben várják meg, míg arra vonatkozólag a vármegye utasítása a sebes postával megérkezik. Vegyék föl újból az 1790-ben megkezdett reformmunkálatokat, stb.
Tudjuk, hogy az 1825. évi országgyűlés újításokban elég meddő volt; de mégis korszakalkotó volt ez az országgyűlés, mert itt lépett föl először gróf Széchenyi István a Magyar Tud. Akadémiára tett nagyszerű alapítványával. Példáját Szatmár vármegye leggazdagabb főura, gróf Károlyi György is követte 40.000 frtos adományával.
A törvényhatóság is megérezte egy jobb jövő hajnalhasadását. Mert miután – a jegyzőkönyv szavai szerint, – a főispán a küldöttség meghívására a közgyűlésen megjelent és „előlülői székét a nemes rendeknek számtalan érzékeny 511éljen-kiáltásai között „elfogadta,” ez alkalmatossággal lélekkel és erővel teljes atya-beszéddel szólította meg a megye rendeit; és minekutána a hosszú távollét után a viszontlátás örömeit a megye rendjeinek érzékeny kifejezésekkel kinyilatkoztatta volna, előadta, hogy soha fontosabb tárgya nem volt a gyűlésnek, mint most, a mikor a követek számot adnak két évi működésükről.
Ezután Isaák Sámuel, követtársa, Berenczei Kováts Sándor nevében is, kit az időközben lemondott ifjabb báró Vécsey Miklós helyébe választottak meg a vármegye rendjei, – cicerói fogásokban gazdag beszéddel ismertette az 1825–7. évi országgyűlés lefolyását. Az a lelkesedés, a mely szavaiból kiáradt, áthatotta hallgatói lelkét is. De a mennyire szívökbe bepillanthatunk, annak érverését nem a Széchenyi eszméi hozták sebesebb hullámzásba, hanem a régi rendi alapon megújult és megerősödött Magyarország reménybeli képe. Különben az országgyűlés elmultával ismét a törvényhatóság aprólékos ügyei kötötték le figyelmüket: a porták új összeírása, a terhes sószállítás, meg az, hogy a kassai delizsáncz-társaság ezentúl hat krajczárt fizettet a közönséggel „a kisebb pakétumokért.”

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir