Kereskedelem. Története.

Full text search

Kereskedelem. Története.
Forgalmi tekintetben. Temes vármegyének már régen nagy szerepe volt. Dél-magyarországot az ország belsejével, Erdélylyel és folytatólag a Kelettel összekötő közutak szelték a vármegyét, melynek egyes városai fontos helyei voltak az átviteli kereskedelemnek. A vízi közlekedés szempontjából is nevezetes Lippa a Levante felé irányuló kereskedelemnek volt híres góczpontja. A XVI. században raguzai kereskedők is arra vették útjukat, s mikor Ferdinánd a várat ostromolta, sok olasz kereskedő telepedett meg ott. 1514-ben Brandenburgi György egyik káplánja, a solymosi és lippai őrség fenntarthatására egy lippai aranyváltótól vett kölcsön száz forintot. (Márki: Arad vm. és város monografiája.) Evlia Cselebi szerint Lippa „lakossága többnyire az erdélyországi Torda nevű várból a Maros folyón hajókon kősót hord és azzal kereskedik; a váron kívül néhány száz sóraktár van, ott hajókra rakják s a Maros folyón a Tisza folyóra, onnan a Duna folyóra jönnek és az iszlám birodalomban a sót jól eladják”. Ugyancsak ő tőle tudjuk, hogy „a város igen gazdag és még Erdélyországból is évente néhány ezer élelmiszert szállító hajó jön-megy”. 1660-ban Lippának kétszáz boltja volt és kereskedői magyarul beszéltek. (Evlia Cselebi Magyarországi utazásai, 18–21. oldal.)
A török uralom alatt a fejlődésnek induló kereskedelem megszűnt. Gróf Mercy közgazdasági politikája a kereskedelmet is pártolta ugyan, de ebben a tekintetben Temesvárnak jutott a haszon túlyomó része. Mercy azonban komolyan vette a kereskedelem ügyét is. 1722-ben az adminisztráczió javaslatot kér a teknősbékákkal való kereskedés meghonosítása ügyében. Árúforgalommal annak idején szerbek, görögök és törökök foglalkoztak, önállóan és társasagokká szervezetten. 1726-ban már működik a kereskedelmi társaság, a mely a viasz és méz vásárlására kizárólagos jogot nyert. Ez a társaság, melynek Olaszországba is volt kivitele, a falvakban raktárakat tartott fenn. Egymásután keletkezett ezután a rácz és görög kereskedelmi társaság, továbbá a marha- és bőrkereskedelmi társaság. 1741-ben a rácz, 1750-ben a görög társaság kapta meg a kicsinyben való kereskedés jogát, melyet két évvel később évi 2000 forint bérért mind a kettőre ruháztak. (Baróti: Adattár Délmagyarország XVIII. századi történetéhez.)
A hajózás felvirágzásával a vármegye kereskedelme is mindinkább fejlődött. A XVIII. század elején Lippa, Ujarad és Versecz voltak a vármegye legélénkebb forgalmú helyei. A két maros-menti góczpont az Erdélylyel való összeköttetést tartotta fenn és különösen tutajon szállított fával kereskedett. Versecz bor- s mustárkereskedelméről volt nevezetes. Az utóbbi árúból sokat szállított Pestre és Bécsbe is. A verseczi kereskedők 1825-ben már czéhet is alakítottak. A vármegye több állatvásárát jól ismerték az egész országban és különösen csáki marhavásároknak volt sok látogatójuk. A vármegyei összeírás szerint 1830-ban 241 kereskedő volt, közöttük 20 első-, 40 másod-, 1 harmadrendű; 39 szövetárús, 9 vasárús, 6 gyógyszerárús, 13 fűszerárús és 49 marha- és gabonakereskedő. (Fényes: Magyarország mostani állapotja, IV. kötet, 339. oldal.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir