Éghajlat.

Full text search

Éghajlat.
A vármegye vízrendszerének kifejlődésére a térszíni viszonyokon kivül a klima is nagy befolyással van; ősdomborzat és csapadék, szélműködés és vízerózió együttes hatásának eredménye az a kép, a melyet Temes felszíne ma mutat. De nem szabad megfeledkeznünk az emberről sem, a ki évszázados munkájával kivetkőztette őseredeti mezéből azt a földet, a melyen úrrá lett.
A klimatikus viszonyokat feltüntető térképeken görbékkel szoktuk ábrázolni a hőmérséklet, légnyomás és csapadék eloszlását télen, nyáron és évi középértékben. A különböző jelzésű görbék összekötik mindazokat a pontokat, a melyeken a jelzett évszakban egyenlő a légnyomás (izobár vonalak), a hőmérséklet (izoterm vonalak) és a csapadék (izochiéta-vonalak).
Az évi középhőmérséklet 10.0 és 11.5° C között ingadozik a megye területén. Ennek legnagyobb része a, 11.5 és 10.5° C-ú izoterm vonalak közé esik, csak éjszaknyugati sarkában marad 10.6° C alatt és sülyed egészen 10.0° C-ig (Lippa 10.1°, Lugos 10.1°, Temesvár 10.7°, Buziás 10.9°, Detta 10.6°, Versecz 11.6°, Pancsova 11.51°, Deliblát 11.3°). Ezekkel szemben a januáriusi izotermák átlagos hőmérsékletként a megye déli részére –1°–2° közötti ingadozást mutatnak. A –2° izotermája körülbelül a Temes íve alatt, azzal párhuzamosan halad nyugat felé, a megye felső felét ilyenképen a –2° és –3° izotermájától körülfogott területhez kapcsolva, a mely területhez tartozik a Nagyalföld tiszáninneni síkjának legnagyobb része. Júliusban Temes vármegye délnyugati részét a 23° fokot jelző zárt görbe fogja körül, a megye éjszaki és keleti felén e hónapban 23° és 22° között ingadozik a hőmérséklet. A Temesvárt végzett észlelések szerint ott 10.7° évi középhőmérséklet mellett 32–38° C a legmagasabb. –20–22° pedig a legalacsonyabb hőmérséklet. A hőmérsékleti viszonyok tehát nem mutatnak nagyobb szélsőséget, mint az Alföld bármely más részén.
A vármegye területén télen, illetőleg nyáron uralkodó légnyomási viszonyok egymástól lényegesen különböznek. Míg télen ugyanis az oceánikus minimum hatását érezhetni, addig nyáron Temes vármegye a kontinentális maximum befolyása alá kerül. Ez általános viszonyok alól persze sok a kivétel s e szerint azután kapunk enyhe vagy erős telet, illetőleg hűvös vagy forró nyarat. Térképvázlatunk adataiból láthatjuk, hogy télen a légnyomás délnyugat felé fokozatosan csökken, úgy hogy a vármegye területének majdnem legnagyobb részén 766.6 és 766.4 mm között ingadozik a barometer állása. Nyáron viszont, a fent általánosságban jelzett ok miatt éjszak-éjszaknyugat felé vonulnak az izobárvonalak és a mondott irányban csökkenő légnyomást jeleznek, mely a vármegye területén ez évszakban 760.6 és 760.2 mm között marad. A légnyomás évi átlagos értéke 762.4 és 762.6 között jár a megye délkeleti részében, míg Temesvár környékén és attól éjszakra és nyugatra 762.4-nél kisebb.
Temes vármegyének a keleti hegyesebb vidékhez közeli részén legtöbb a csapadék, évi átlagban 700–800 mm. Körülbelül Versecz–Temesvár vonalától keletre 700–600. Tavasszal 175 és 225 mm között ingadozik a csapadék, 12nyáron 200 és 250 mm, őszszel 175 és 200 mm. Tavaszszal és nyáron van átlag a legtöbb csapadék a vármegye területén: 125–225 mm, őszszel 175 és 200 mm között marad, míg télen csak 125 és 175 között változik. A csapadék különben igen egyenlőtlenül oszlik el a megye területén. A tél gyakran hótalan és ilyenkor hideg és száraz, úgy, hogy a vetés nagyon megérzi. Átmenet a nyárba nincsen, ez hirtelen szokott beállni és néha forróságával nagy kárt okoz.
A vármegye területe a krassószörényi és a bihari hegyvidékkel együtt hazánknak zivatarokban gazdagabb vidékeihez tartozik, a zivataros napok száma itt eléri a 31-et is, ezek jobbára a nyári hónapokra esnek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir