A Losonczy-tér környéke

Full text search

A Losonczy-tér környéke
A Jenő herczeg teret Temesvár legnagyobb és legszebb üzleteivel megrakott Hunyadi-utcza köti össze a Losonczy-térrel, melynek déli oldalán az 1754-ben barokk-stílben épült vármegyeháza terül el. Eleinte a Bánát tartományi elnökének székhelye volt; 1779–1848-ban a vármegyéé, 1849–1860-ig azonban a szerb vajdaság és temesi Bánság tartományi igazgatóságának szolgált hivatalos helyiségül, míg 1861-ben ismét a vármegyei hivatalok leltek benne állandó otthonra. II. József császár 1778-ban és I. Ferencz József 1872 május 6-án és 7-én itt szállottak meg.
A Losonczy-tér keleti oldalán áll a barokk-stílben épült székesegyház. Alapkövét 1736-ban tették le, felépítése azonban sokáig húzódott s csak 1773-ban készült el. Van benne kilencz oltár. A főoltár Ressler József kőfaragó műve. Képe Szt.-Györgyöt ábrázolja s 1754-ből, Unterberger Mihály bécsi festőtől ered. A székesegyház két csonka tornya Csernoch János dr., volt csanádi püspök, jelenleg kalocsai érsek nagylelkű alapítványából jelentékenyen magasabb, díszes kiképzést nyer. A székesegyház alatti kriptában nyugosznak az elhalt csanádi püspökök s néhány magasrangú katona.
A Losonczy-tér éjszaki oldalát a keleti-stílben megrestaurált és kibővített szerb püspöki palota és székesegyház alkotja. Ez utóbbi 1848-ban épült; 1891-ben pedig renoválták és két toronynyal látták el. Újabb restaurálása 1911-ben történt.
A Losonczy-tér közepén emelkedik városunk legrégibb szoborműve, a pestisjárvány megszüntének emlékére 1740-ben emelt Szentháromság-szobor. A háromoldalú oszlop alsó oldalán a Bánát védőszentje, Nep. Szt.-János látható; legalsó három oldalán pedig, allegórikus domborművek a háborút, a pestist s a kétségbeesést ábrázolják. Fölöttük Boromei Szent-Károly, Szent-Sebestyén és Szent-Rókus szobrai láthatók.
A Losonczy-tér éjszaki sarkán áthaladva, a lebontott bécsi kapunál a Belváros hátárához érünk, hol a gyalogsági hadapródiskola hatalmas új épülete tűnik szemünkbe. 1902-ben épült. Körülötte nagy park terül el, benne a király érczszobra. A park mentén balra vezető út 10 percz alatt a Ferenczkülváros néven a városhoz csatolt volt Mehala községbe vezet.
A szerb püspöki palotánál a Szerb-utczába befordúlva, az első saroképület a m. kir. állami főreáliskola. Helyén egykor a szerb városháza állott, melyet 1776-ban (német) színházzá alakítottak át. A mostani épület 1879-ben épült. A Belvárosnak e részében, a vár szélén áll a tűzoltóság csinos gyakorlótornya és a katonai kórház; ennek háta mögött pedig a gőz- és kádfürdő. Folytatólag jobboldalt az Irgalmas-rend templomát és rendházát érintjük. A rendnek külön gyógyszertára és kórháza is van, melynek alapkövét 1737-ben tették le. Alig százéves fennállása után a kórház és templom porrá égett (1849), de 1851-ben 171újra felépült. Az irgalmasok rendházával szemközt terül el a városi közkórház, mely rövid idő múlva korszerűbb, tágasabb intézetnek adja át helyét. Az új közkórház négy és fél millió korona költséggel a Gyárkülváros és Vadászerdő között épül.
Visszatérve a helyőrségi kórházhoz, forduljunk be a Jenő herczeg-utcza sarkáig, a hol a 2. számú ház előtt megállapodva, történeti nevezetességű helyen állunk. Itt volt hajdan a forforosi kapu, melyen 1716 október 13-án, a törökök leverése után diadalmasan vonult be Savoyai Jenő herczeg Temesvárra. Az igénytelen emeletes épület kapubejárata fölött máig is látható a hajdani forforosi, később Jenő herczeg-várkapu hű képe.
Tovább indulva az Erzsébet-utczán, a belvárosi izr. zsinagógához érünk. Mór-stílű kéttornyos templom, mely 1863–65-ben épült.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir