Madarak.

Full text search

486Madarak.
Vasvármegye madárvilágának élő alakjait és fajait vizsgálva, helyi faunánkban valami rendkivülien érdekes vonást nem találunk, hanem azt a képet, hogy a palearktikus régió középeurópai részét jellemzi.
Ha az eddig megyénkben észlelt madráfajokat szembeállitjuk a Magyarország avifaunájában szereplőkkel, ilyen arány kerül ki.
 
 
 
Vasmegyében
Magyarországban:
I.
rend
bukók
5
faj,
9
faj.
II.
rend
hosszúszárnyuak
5
faj,
21
faj.
III.
rend
uszók
1
faj,
5
faj.
IV.
rend
fogazottcsőrüek
15
faj,
31
faj.
V.
rend
futók
26
faj,
53
faj.
VI.
rend
lábalók
8
faj,
13
faj.
VII.
rend
turbékolók
3
faj,
4
faj.
VIII.
rend
kaparók
6
faj,
7
faj.
IX.
rend
ragadozók
35
faj,
47
faj.
X.
rend
kúszók
9
faj,
10
faj.
XI.
rend
üldögélők
4
faj,
4
faj.
XII.
rend
repkedők
2
faj,
3
faj.
XIII.
rend
éneklők
93
faj,
125
faj.
 
 
 
212
faj.
327
faj.
 
Azt látjuk tehát, hogy az országos madárfauna fajai nálunk mintegy 2/3 részben szerepelnek; legkevésbbé a vizi, mocsári és futómadarak rendje van képviselve.
A vizi madarak előfordulásait illetőleg a Rábának és vidékének jut a főszerep. Azelőtt a Marczal szabálytalan folyása, kiöntései, mocsárvidéke vonzották ide e madárfajokat, nem csak költözködéskor, hanem állandó fészkelésre. A Marczalmenti vízi vadászatok híresek voltak, faj és egyed szerint is számos madár élt a pozsványság vadon, kulturát nem érő birodalmában. Ma ennek csak emléke él, mert a szabályozás, csatornázás megfékezte a vadvizet, a mocsár, láp eltűnt, kiszáradt s a nádasok helyén televény földet túr fel az ekevas.
A megyében nagyobb állóviz, tóság nincsen, csak apró pocsolyák, vizállások. Legjelentékenyebb ezek közt a sokszor 30 holdnál is terjedelmesebb „tömördi tó.” A tóvidék hiánya, a mocsarak elapadása okozza, hogy azok a vizi és mocsári madarak, melyek jegyzékünkben előkerülnek, nagyrészt mind csak vonulásközben fordultak meg nálunk, mig e rendekből itt fészkelő, szaporító fajok csak kis számban akadnak.
Leginkább jellemző Vasvármegyében az éneklő madarak rendje, a kaparók, kúszók, üldögélők, repkedők rendje s a ragadozók némely nemei. Egyedekben legszámosabbak a galambok, foglyok, gébicsek, sármányok, szürkevarjak, czinkék, pacsirták, stb. Kőszeg vidékén a legjellemzőbb madárfajok: a kerti vörösfark (Ruticilla phoenicuros), zöld csicsörke (Serinus), sordély (Emberiza calandra), vasgáborján (Lanius collurio), nyaktekercs (Jynx).
Mielőtt a megye madárfaunájának jegyzékét adnám, előre kivánom még bocsájtani, hogy ez enumeráczió első a maga nemében s azért természetszerüleg fogyatékos és hiányos, már csak azért is, mert nem készült egyenesen erre szentelt kutatások alapján, hanem ugy, a mint e sorok írója az adatokat esetleg kapta és gyűjtötte. Vasvármegyében az ornitológia különben is most kezd csak fejlődésnek indulni s a kutatás e téren mindeddig csak azokra a lépésekre szoritkozott, melyeket e czikk írójának boldogult atyja, Chernel Kálmán s majd, az ő példáját követve, ő maga is, megtettek.
Azonban annak daczára, hogy az ujabb ornitológiai mozgalmak nálunk csak pár éve fakadtak, már is nevezetes eredményeket mutatnak föl, melyek nem is szorosan a megyei madártant, hanem az egész palaearktikus régió madárvilágát érintik.
Ezt az eredményt a gyűjtemények keletkezése tanusítja. Igy Lékán, a régi várban találjuk Huszty Ödön herczegi titkár gazdag madár-gyüjteményét, mely igen jól (Hodek által) preparált példányokban szinte egész Magyarország madárfaunáját felöleli s igen gazdag Vas-, Sopronmegye madárfajainak bizonyitó példányaiban. Számos ritkaságai között kettő van, a Pteroclurus exustus ganga-tyuk – mely az egyedüli Európában elejtett s meglevő példány (lövetett 1863. aug. havában Szanyan, Sopronm.), nemkülönben az Ardea bubulcus – mezei gém – mely csak néhány példányban került eddig hazánkban 487puskavégre, de egyébb honi gyűjteményeinkből hiányzik. A lékai darab Temes-Kubinban lövetett 1885. jun. 3-án Huszty gyüjteménye az ország legszebb, legértékesebb magánmadárgyűjteményei közé tartozik s közel 1000 darabot számlál.
Tisztán tudományos bőrgyűjtemény Kőszegen a palaerktikus madárfajokból s főleg honi példányokból, az e czik irójának tulajdonában levő, mely 1400 darabot tesz s a fajok klimatikus változásait nagyobb sorozatokban világítja meg.
Almássy György madárgyűjteménye hasonló irányzat alapján növekszik, mint ez, és részben Borostyánkő várában van; körülbelül szintén 1000 darabnál többet ölel föl.
Magángyűjteménye van még Molnár Lajosnak Molna-Szecsődön és pedig minden világrész fajai közül.
Úgy ő, mint Stettner Markó (Felső-Lövőn) is közreműködnek a madártan gyarapitásában.
A jegyzékben használt rendszer, kevés változtatással, Reichenow által szerkesztett, a latin nevek pedig a II. nemzetközi ornit. kongresszus által elfogadott szabályok betartásával vannak alkalmazva, vagyis a prioritás elve szerint.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir