Trónviszályok Mátyás halála után.

Full text search

Trónviszályok Mátyás halála után.
Sajnos, a béke nem tartott sokáig. A Mátyás királynak 1490. ápril havában bekövetkezett halálával beállott trónviszály közepett Miksa császár, mint a koronára igényt tartók egyike, Bécs elfoglalása után Német-Ujhelyről 1490. október 4-én 18 ezer főből, kipróbált tisztek vezetése alatt álló sereggel indult Magyarország elfoglalására.
Miután élelmet nem vitt magával, szabad pusztítást engedett katonáinak. Igy jutott Kőszeg alá, melynek várparancsnoka, Batthyány Boldizsár, kénytelen volt a várat feladni. Miksa erre, őrség hátrahagyásával, Szombathely felé tartott, míg egy kisebb csapata Rohonczot és Lékát kényszerítette meghódolásra.
Szombathely kis város, de ama kor viszonyainak nagyon is megfelelő erődítmény volt. A várfalak árkokkal szegélyezve, hevesebb ostromot is megbírtak. Minthogy a város Miksa felszólítására nem nyitott kaput, elkezdődött az ostrom. Azonban, mivel az ostrom hosszabb időt vett volna igénybe, szerződést kötött az őrséggel, hogy szabad elvonúlás feltétele 191alatt adják fel a várat, ha 14 nap alatt segélyt a magyar királytól nem kapnak. Ez meg is történt, mire Miksa Reynherch lovagot 400 lovas és 4000 gyalogossal hátrahagyva, tovább folytatta hódító útját.

MÁTYÁS KORABELI CZIMER A BOZSÓKI VÁRKASTÉLYON. Landherr Gyula rajza.
Útközben az elégületlen vasmegyei urak közül többen csatlakoztak hozzá, köztük: a Kanizsayak, Léka várának urai, a felső-lindvai Bánffyak, Ostffi László, Szentgróthi, Hajmássy László, Ellerbach István és János, Széchy Miklós. Miután Miksa ezek segélyével Körmendet és Vasvárt is hatalmába kerítette, november 8-án már Veszprémben volt, hova csekély helyőrség hátrahagyásával, a szombathelyi várparancsnok is követte.
Tamás győri püspök azonban ezalatt a tulajdonát képező szombathelyi várat visszafoglalta; katonái a német helyőrséget részint levágták, részint elfogták.
Miksa ennek hírére egy nagyobb sereggel ismét hatalmába keríti a szombathelyi várat, míg az 1491-ben VII. Ulászlóval kötött pozsonyi béke értelmében köteles volt deczember 13-ig az elfoglalt várakat, köztük Szombathelyt és Körmendet kiadni, ellenben Kőszeget, Borostyánkőt és Rohonczot megtarthatta. Léka a Kanizsay-családé lett, Szombathely pedig ismét a győri püspök kezébe jutott.
A vármegye területi épségének megsértése így a béke értelmében mintegy szentesíttetett; az udvari párt ellen ezen időben alakult nemzeti párt az 1505-iki országgyűlésen túlsúlyra jutván, a junius 24-én hozott határozat értelmében Héderváry István Ausztriát pusztította, mire viszonzásul Miksa a következő év tavaszán, májusban betört Magyarországba és Sopron elfoglalása után, egy csapata Vasmegyébe és junius 24-én már Vaszarig nyomult előre, itt azonban a várbeliek éjjel meglepték és szétkergették őket.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir