A zempléniek, az ungvári követválasztáson.

Full text search

A zempléniek, az ungvári követválasztáson.
Ez időben a szabadelvű fiatalság, Kazinczy Gábor és gróf Andrássy Gyula elnöklete alatt politikai társulattá tömörült, oly czélból, hogy az ellenzék eszméit mind itthon, mind – ha lehet – a szomszéd vármegyékben is diadalra juttassa. Zemplénben a követválasztás teljesen ellenzéki szellemben sikerült; Ung vármegyében pedig a választás néhány nappal későbbre lévén kitűzve, tudták, hogy ha Ung vármegyét magára hagyják, ott Horváth Simon királyi tanácsos, kormánypárti lesz a követ; elhatározták tehát, hogy a követválasztásra elmennek. El is mentek mintegy hetvenen, gróf Andrássy Gyula vezetése alatt. Az itteni czigányzenekart – mely ilyen alkalmaknál igen fontos tényező – másfelé lévén lefoglalva, nem vihették magokkal, hanem csak egy kürtöst – a ki, midőn Ungvárra értek, kürtölésével nagy feltűnést keltett. Így foglalták el a „koronához” czímzett emeletes fogadót 477tanyául és midőn a Horváth Simon párt egy része zeneszó mellett előttük elvonúlt, a czigánybandát ügyes fogással elkanyarították tőlük s magokhoz bevitték. Ettől kezdve a korteskedés már sikeresebben folyt. Egyszerre csak, midőn a fogadó nagy termében javában szól a zene és ropog a táncz, nagy tömeg élén, megjelenik Szilágyi csendbiztos, hogy őket megostromolja. A zemplénieknek alig volt idejök a kaput bezárni s a lépcsők védelméről gondoskodni, mert a támadók már megérkeztek. Nagy kövekkel zúzták be az ablakokat, a kaput betörték s már a lépcsőt ostromolták, a hol Kazinczy Bálintot le is ütötték, a ki azonban utóbb magához tért. A védelemben legjobban kitűntek: Marschalkó Tamás, utóbb honvédőrnagy; Zöldi Antal, utóbb százados; Éles Géza, utóbb honvédhadnagy; Bajusz József, utóbb honvédfőhadnagy és mások.
Ez ostrom alatt gróf Andrássy Gyula véletlenül nem volt közöttük; de megtudván, hogy a zempléniek veszedelemben forognak, hamarjában embereket fogadott s azokkal az ostromlottak segítségére sietett. Az ostromlók ekkor már felhagytak meghiúsult kísérletökkel és a zempléniek maradtak a helyzet urai, még a másnapi választásnál is, habár még ekkor is ólmosbotok és kések ellen kellett védekezniök. Bosszujokban még azt a különben talán kissé gyermekes tréfát is elkövették, hogy a „patkány-prémes konsiliariust”, mint Horváth Simont nevezték, a vármegyeháza udvarán állott kád vízben mártogatták meg.
Az eredmény az lett, hogy Horváth Simon megbukott s mind a két párttól felkarolt népszerű Tabódy Pál mellett, a szabadelvű Bernáth Zsigmondot választották meg követté. Egyúttal tárgyalás alá vétetvén a követutasítások, ezek is a zempléniek szellemében készültek és adattak át a megválasztott követeknek.
Deczember 6-án olvasták fel a közgyűlésben a követek első jelentését, a mely elmondja, hogy a király magyar beszéddel nyitván meg az országgyűlést, nádorrá István főherczeget választották.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir