Az 1833. évi inség.

Full text search

Az 1833. évi inség.
A rossz termés okozta inség az 1833. évben is sanyargatta a vármegyét. Deczember havában a helytartó-tanács értesítette a vármegyét, hogy a katonai kormánynyal lett megállapodás szerint, az inség miatt a lovas katonaságnak csak fél részlet széna adandó, a másik négy fontot tevő szénarészlet helyett 5 6/10 font árpaszalma, vagy zabszalma. A következő 1834. év október havában pedig a helytartó-tanács értesítette a vármegyét, hogy az inség enyhítésére a vármegyében tanyázó lovasságból fél századot Ungvármegyébe, ellenben Hevesből fél század és Sárosból is fél század Zemplén vármegyébe helyeztetett át. A vármegye tehát, az eddiginél még fél századdal túlterheltetvén, feliratilag kérte a helytartó-tanácsot, hogy legalább azt az újabban idehelyezett fél századot helyeztesse át más vármegyébe. Ugyanekkor a vármegye, a takarmány-szűke miatt, a fuvar-(előfogat-)pénzt is felemelte, az elnöklő másodalispán meg november hó 29-én előterjesztette, hogy az ez évi szárazság miatt beállott rossz termés a felső járásokat a legnagyobb szükséggel fenyegeti, miért is elrendelte az inségesek összeíratását; a közgyűlés pedig elrendelte, hogy a szolgabírák a zenélést, dorbézolást tiltsák el és a korcsmárosok két forinton felül ne hitelezzenek. A sztropkói kerület szolgabírája az 1835-iki tavaszi közgyűlésre bemutatván az éhezők összeírását: a kért segély megadatott, oly utasítással, hogy ha az nem elég, a szolgabíró segítsen, a hogy tud. A májusi közgyűlésen több szolgabíró bemutatta az éhezők részére gyűjtött összegeket, melyeket Ujházy Lászlónak, mint az ez ügyben alakított küldöttség elnökének adtak át; a többi szolgabírákat pedig a gyűjtés buzgóbb folytatására serkentették. A deczemberi közgyűlésen Boronkay Albert táblabíró beszámolt az éhezők részére begyűlt 1296 frtról, jelentvén, hogy a fenmaradt 121 frtot a hadi pénztárba tette. Ugyanígy beszámol a gálszécsi kerület esküdtje 472 vf. 31 krról. A felelősség terhe alól mind a ketten feloldatván, a letett pénzeknek alkalmilag biztos helyen kamatra való kiadatását rendelték el.
1840 június hóban ismét felkérte a vármegye a helytartó-tanácsot, hogy a lovasságból legalább két századot helyeztessen át más vármegyébe; de a válasz ekkor is késett.
A kórházi küldöttség 1834 márczius 1-én bemutatott oly jelentésére, hogy a kórház már megnyílt, a vármegye a kórházalaphoz csatolta a néhai báró ’Sennyey Jánostól a szegények részére adott 10.000 frtot és az 471elmebetegek részére letett 5000 frtnyi alapítványokat is; a szolgabírák pedig felhívattak, hogy az ajánlott, de még be nem fizetett összegeket szedjék be, és további adományokra is szólítsák fel a birtokosokat. A kórház igazgatósága három táblabíróból alakult. Ezek jelentése alapján az 1836-iki tavaszi közgyűlés a napi élelmezési díjat – az orvosszereken kívül – a téli hónapokban húsz és a nyári hónapokban 16 1/2 krban állapította meg.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir