Intézkedések a kolera ellen.

Full text search

Intézkedések a kolera ellen.
A kolera ellen való védekezésben a kormány jónak látta rendkívüli hatalommal ellátott királyi biztost kinevezni. Ilyen királyi biztosul gróf Mailáth Antal főispánt nevezték ki. A kór behurczolása ellen legfőbb, vagy talán egyedüli óvszernek akkor az érintkezés teljes megakadályozását s a közlekedés elzárását tekintették. Gácsország határszélére polgári biztosokat küldtek, a kiknek napidíjait, minthogy nemcsak Zemplén vármegyét, de az egész országot védték a járvány behurczoltatása ellen, a vármegye királyi kincstárból kérte fedeztetni, ez azonban megtagadtatván, az ügy az országgyűlésre sérelmül feljegyeztetett. Időközben azonban kedvezőbb hírek is érkeztek a járványról. Így május 5-én arra a hírre, hogy a kolera Gácsországban a határtól távolabb, Bukovina felé terjed, a közlekedési utakat megnyitották és a határőrizetet megkönnyítették. Ugyanakkor a helytartó-tanács értesítvén a vármegyét, hogy a járvány a tarnopoli kerületben megszünt, ott is felszabadították a közlekedést. Június 25-én azonban gróf Mailáth Antal királyi biztos azt az értesítést küldte, hogy az epekórság (így nevezték akkor a kolerát) a gácsországi Stry kerületből fenyeget; július 11-én pedig a helytartó-tanács értesítette a vármegyét, hogy a járvány már az ország többi részeiben is kiütött. A szolgabírák utasítást kaptak, hogy állandóan a kerületeikben lakjanak. Ugyanekkor a helytartó-tanács egy orvostudort és két seborvost küldött. Július hó közepén a járvány már Velejte vidékén és a Bodrogközön is terjedt. E hó 21-én a Velejtén tartott kisgyűlésen jelentették, hogy a közlekedéstől elzárt Újhely nemcsak a betegségtől, de az elzáratás miatt is sokat szenved; azért az újhelyi kolera-bizottság, melynek legtevékenyebb tagja Kossuth Lajos volt, a nyomor elhárítása és a támadható lázadás leküzdhetése végett pénzbeli segítséget kért s a várost – miután a járvány a körülfekvő községekben amúgy is dúl – az elzáratástól felmenteni kérte. Véleménye szerint a tehetősebb gazdáktól tíz pengő forintjával legalább 4000 p. frt segély szedendő a mit szüret után visszatérítenének. A bizottság különben a felelősséget a legrémítőbb következésekért magától elhárította. A rendek, noha meghatotta őket Újhely szomorú helyzete, nem menthették fel a várost az elzáratástól, mert azzal Újhely mit sem nyerne, míg ellenben a járványt a még addig nagy részben egészséges környékre rázúdíthatnák; felhívták tehát az újhelyi küldöttséget az Istenben való bizalomra és férfiúi állhatatosságra.
Újhelyben az első koleraeset június 28-án fordult elő. Hogy ez volt-e az egész vármegyében is az első eset, erre nézve nem találunk feljegyzést. A járvány-kórházakat Újhelyben szeptember 22-én szüntették meg; az iskolák megnyitását azonban a helytartó-tanács csak november elsején engedte meg, október 1-én pedig tudatta, hogy a Magyar- és Lengyelország között való veszteglést húsz napról tíz napra szállítja le.
Az első alispán az 1832. január 18-án tartott közgyűlésen jelentette, hogy a vármegye területén 40.439 kolera-eset fordult elő, s ezek közül 18.672 halálos volt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir