Növényzet.

Full text search

Növényzet.
A vármegye kulturterületéről, gazdasági növényeiről, gyümölcstermeléséről és erdőségeiről más helyen lévén szó, azok ismertetése e helyen fölösleges.
Gyógynövények és mérges növények elég bőven fordulnak elő Zemplén vármegye területén, de tudomásunk szerint jövedelem-szerzés czéljából sehol sem gyüjtik azokat. Sárospatakon történt ugyan ily irányú kísérlet, különösen a borsos menta-termeléssel, de nagyobb siker nélkül. A hivatalos gyógyszerkönyvben felsorolt növények közül közönségesebbek: Cynoglossum officinale, Betonica officinale Polygala, Gratiola officinalis, Cichoria Intybus, Thymus Serpyllum, Erythraea centaurium, Achillea millefolium, Verbascum, Chelidonium majus, Pulmonaria officinalis Aristolochia Clematitis, Ononis spinoza, Valeriana officinalis, Asarum europaeum, Symphitum officinale. A mályva több faja. A harasztok közül az Aspidium Filix mas. A ricinust, fodormentát és izsópot inkább mint dísznövényt terjesztik a kertekben. Pemetefüvet Megyaszó körül, szíkfüvet a vetések között, Artemisia absinthiumot a réteken, gyepes helyeken; Tanecetum vulgare, Althea officinalis különösen a nedves réteken elég gyakori, valamint az Equisetum arvense is. A mérges növények közül az anyarozs, bürök, beléndek, maszlag, Solanum dulcamare, az Euphorbiák, Digitalis elég gyakoriak. Nadragulyát is lehet egyes helyeken találni.
A vármegye növényzete, általában véve, megfelel az ország éjszaki része virányának. Vannak egyes növények, melyek általában ritkábban találhatók, de Zemplénben előfordulnak, mint pl. a Parictaria erecta M. et K. Homonna mellett a Szkalkán. Aránylag, a terület nagyságához mérve, a legváltozatosabbnak és leggazdagabbnak a Hegyalját lehet mondanunk. Ennek a nagy változatosságnak az okát Hazslinszky F. igen helyesen a tokaj-hegyaljai hegyláncz fekvéséből, a hegyek sajátos csoportosulásából s a hegyek között levő számos völgy szétágazásából magyarázza meg. (Hazslinszky F.: A Tokaj-Hegyalja viránya. Mathem. és Természettud. Közl. IV. köt. Bpest 1866, 105. l.) „Hegyeinek folytonos összefüggése az ország északi tájaival levezeti az északi lapályok növényzetét magasabb lejtőire s a sóvári hegyek és völgyek virányát Erdőhorváti és Erdőbénye határába s részben a legdélibb magaslatokra, annyira, hogy a tarandzuzmó, a végső északnak ez a tulajdona, a tokaji hegy csúcsán éppen olyan buján tenyészik, mint ugyanezen hegység legészakibb csúcsán Sáros vármegyében. Más részről felhatnak a déli síkság sok sajátos növényei nemcsak a napnak fekvő lejtőkre, hanem mélyen be azokba a völgyekbe is, melyek a melegebb léghuzamnak nyitva s észak felé védve vannak, pl. a pontozott Galatella éppen olyan buján tenyészik az erdőbényei és mádi völgyet elválasztó hegyháton, mint a Bodrogközön, Vajdácska mellett s az Echium rubrum is szépen megél a tokaji hegy csúcsán.” Valószínűnek lehet elfogadnunk azt a véleményt is, hogy a Hegyalja forgalma, a régi híres szüretek alkalmával, szintén befolyással volt a növények változatosságára.
10Mint tömeg-növények feltűnőbbek a Hegyalján: az Amarant-félék. (A. Blitum, A. retroflexus), mint gyakori gyomnövények s egyes helyeken, mint p. o. Tolcsván, Sárospatakon és Sátoraljaújhelynél a Polycnemum arvense L; továbbá egyes Atriplex fajok mint pl. A. laciniata, A. littoralis, a melyek különösen a szikes talajon pl. Legyesbénye mellett, elég buján fejlődnek az A. nitens, A. hastata és A. microsperma társaságában. Nagy területeket borít Tarczal, Tokaj és Szerencs vidékén a Chenopodium-félékből a Kochia prostrata Schrad. Feltűnő a legyesbényei szíkes földön ebből a rendből a Camphorosma ovata W. K. is. Uralkodó gyomnövénynek mondhatjuk a Xanthium spinosumot, melyet a nép ezen a vidéken muszka-tövisnek nevez, behozatalát a szabadságharcz leveretésére jött kozákok lovainak tulajdonítván. Nem kevésbbé alkalmatlan tömeges gyom a Portulaca oleracea. Feltűnőbb csoportokban találjuk a Hegyalja déli részén a fehér pemete-füvet, melyet kellemes, átható illatáért a nép köhögés ellen házi szerül használ. A Hegyalja déli részén itt-ott feltűnő csoportos növény az Althaea pallida s érdekes a kedves Hibiscus trionum, valamint a Cephalaria transylvanica, a mely úgy látszik, hogy a tállyai határban érzi magát a legjobban. Szintén bőven díszlik itt a Xeranthemum annuum s az Onosma arenarium.
Jellemző növényekül említhetjük fel a Hegyaljáról a hanga-mondolát (Amygdalus nana) az Acer tataricumot, továbbá az Irisek közül az Iris pumilát, melyet virágágyak körül szegélyként kertekbe is ültetnek és az Iris hungaricát, a mely a tokaji hegyen, a tállyai várhegyen, a sárospataki hosszúhegyen, de más helyeken is előfordul; azután a kékszínű, fürtösvirágú Phyteuma canescenst Tolcsva és Tokaj környékén, a Waldsteinia geoidest, a Dictamnus albát Erdőbényén és Tolcsván, a Vicia pannonicát és V. cassubicát, a sárgavirágú Adonis vernalist, a Saxifraga bulbiferát, a Galium pedemontanumot, a Viola pratensist. A szikes talajt kedvelők közül az Alsinemediát, a Statice Limonumot, a Taraxacum tenuifoliumot, az Artemisia monogynát, továbbá az Arenaria mediát. A Szerencstől dél felé terjedő rónaságon feltünnek: az Aster Tripolidum, Heliotropium europaeum, Althaea officinalis s az Abutilon Avicenna, a mely elvétve Sárospatakig is felhatol, s az Eryngium campestre, melynek elszáradt bokros szárát ördögszekér név alatt ismeri a nép.
Érdekesen tünteti fel Hazslinszky Frigyes a Tokaj-Hegyalja, általában Zemplén déli részének növényzetét, az északi Szepesség virányával összehasonlítva, noha összehasonlítása nem teljesen helyes, minthogy például a Majanthemum bifolium, Vaccinium Myrtillus s még néhány olyan növény fordul elő a Hegyalján, melyeket Hazslinszky összehasonlítása alkalmával az északi Szepesség növényei közé sorol. Ebből az összehasonlításból kitűnik, hogy Zemplén vármegye déli része egyetlen növényövben, egyenlő felszinti kiterjedés mellett, nagyobb változatosságot mutat, mint a felső Szepesség, három alsó növényövében, megjegyezvén, hogy a Cryptogamok tenyészésére a Hegyalja kevésbbé alkalmas s így fajokban is sokkal szegényebb, mint az északi Szepesség; de ezek közül is képviselve van Zemplénben a Lycopodium, Selaginella, Marsilia, Salvinia, Pteris aquilina, Asplenium, Cystopteris, Aspidium, Polypodium, Equisetum és a mohok számos faja, a melyek az erdők fáit és talaját, valamint a réteket is elég bőven borítják. A zuzmók a fákon és sziklákon s a moszatok az álló vizekben éppen olyan közönségesek és gyakoriak, mint más hasonló természeti viszonyok közt levő megyékben.
Az ehető gombák közül leggyakrabban kerülnek a piaczra: az Agaricus campestris, Boletus edulis, Clavaria flava és a Cl. Botrytis, melyet a nép itt szarvasgombának nevez, továbbá a csirkegomba (Cantharellus cibarius), a bokros gomba (Polyporus frondosus), Lactarius stb. A mérgesek, úgy a Boletusok, mint az Agaricusok közül, elég gyakoriak. A Chantharellus aurantiacussal is tudomásunk szerint több mérgezés történt. Hatalmasra növő pöfetegekkel és taplógombákkal is elég gyakran találkozhatunk. A gazdálkodásra káros Peronospora viticola a szőlőt, a P. infestans a burgonyát, az üszög különféle fajai a búzát, árpát, kölest, kukoriczát s a rozsda szintén a búzát gyakran erősen megtámadja. Az anyarozs (Claviceps purpurea) egyes években a rozskalászokban bőven fejlődik. A lisztharmat itt-ott szintén fellépett már a Hegyalján, de feltűnőbb kárt nem okozott, pedig nem igen szoktak ellen védekezni. 11A szilvafákon a Puccinia pruni s az Exoascus pruni Fuckel., a diófákon a Polyporus squamosus Fr. és a Pleorotus pulmonarius; az őszi baraczkon az Exoascus deformans is igen gyakran élősködik. A körteragyát a Fusicladium pyrinum Lib., az almaragyát pedig a F. dendriticum Wallr. okozza. Különösen új épületek padlózatában s ajtófeleiben igen sok kárt tesz a könnyező fagomba (Merulius lacrimans), mert ezeket sokszor 1–2 év alatt tönkreteszi.
Növénytani szempontból is egyik érdekessége volt Zemplén vármegyének, a Tisza-Bodrog szabályozása előtt, a Bodrogköz. Érdekes ez még ma is, noha a régi növényvilágnak úgyszólván már csak a maradványaival találkozunk. A gyékény, káka, nád, melyek itt hajdan egész nádasokat alkottak, már csak egyes megmaradt tavakban fordulnak elő. A piros virágú Butomus umbellatus, a sás nőszirom, az aranysárga virágú Senecio Sadleri mindig ritkábban látható. A sulyom, melynek sajátságos alakú tüskés termése hajdan a sárospataki és az ujhelyi piaczokon kedvelt csemegeárú volt, ma már háborítlanul éldegél, meghúzódva néhány tóban. Egyes, még most is jó nagy erek mellett elhaladva, gyönyörködhetünk a szép fehérvirágú nimfában (Nymphea alba) s ritkábban a sárgavirágú Nuphar luteumban és fogalmuk lehet azokról az igazán csodaszép úszó virágszigetekről, a melyek a hajdani Bodrogköz ékességei voltak. Megfogyatkozott a tüskés levelű kolokán, a három fehérszirmú Hydrocharis, a hajszál-levelű Utricularia vulgaris, a Potamogeton, a Sagittaria, a hinár, a Lemna stb. Az érterületeken most már legfeltűnőbbeknek mondhatók: a hatalmas bokrú Euphorbia palustris, a Lythrum virgatum, Pulicaria vulgaris, a Mentha Pulegium és a Gratiola officinalis.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir