6. Mocsárjáró békák (Limnodynastes Fitz.)

Full text search

6. Mocsárjáró békák (Limnodynastes Fitz.)
A mocsárjáró békák nemzetségébe, melynek 7 faja közül egyesek Ausztráliában rendkívül gyakoriak, egyrészt a mi vízibékáinkhoz hasonlóan karcsú fajok tartoznak, mint pl. a Limnodynastes, péroni, salmini és tasmanienses, részben pedig zömök alakúak, melyek az ásóbékával egyeznek meg nemcsak életmódjukban, hanem abban is, hogy szembogaruk függélyes, lábközépükön pedig erős szaruásót viselnek, mint a Limnodynastes dorsalis és ornatus. E nemzetség fajai petéiket az ausztráliai levelibékákhoz hasonlatosan fehér, habos csomókban a vízbe rakják le. A petézés ideje júliustól májusig tart, de csúcspontját augusztusban és szeptemberben éri el, azonban még januárban is igen erős ivarzási tevékenység észlelhető akkor, ha nagy esőzések vannak. Általábn véve, mint Fletcher-től tudjuk, az ausztráliai békák az év bármely szakában rakhatnak le petéket, ha e célból elegendő nedvesség áll rendelkezésükre.
A tasmaniai mocsárjáró béka (Limnodynastes tasmaniensis Gthr.)
English szerint Hobart közelében és Tasmánia északi részében, ahol az eső az átlag alatt marad, egyike a nemzetség legközönségesebb fajainak, s nappal némileg nedves helyeken kövek vagy ledőlt fatörzsek alatt található. Nevét egyébként nem is érdemli meg, mert vízben sohasem található, és ha beledobják, azonnal a partra úszik, és pedig nem is rosszul. A csinos béka felül barna, sárgás vagy vöröses, nagyon szabálytalanul elhelyezett nagy, sötétbarna vagy zöld, világosan szegélyezett foltokkal; kivételesen akadnak felül egyszínű barna vagy fekete példányai is. Világos hátvonala zöldessárga, ritkán szép narancsszínű.
Függelékül a Cystignathidákhoz még meg kell említenünk, hogy két idetartozó délameikai békának van az ismert legnagyobb lárvája. Ugyanis a Csilében honos Calyptocephalus gayi D. B. nevű hatalmas vízi béka lárvája eléri a 15 cm hosszúságot, de még sokkal nagyobb, sőt biztosan a legnagyobb a Guayanában élő Pseudis paradoxa L. lárvája, ami annál feltűnőbb, mert a meglett állat egyáltalában nem tartozik a kétéltűek óriásai közé. De a lárva szinte megdöbbentő méreteket ér el, hiszen negyedméternél hosszabbra megnő, amiből a fejre és a törzsre ennek mintegy a harmada esik, vagyis e részei nagyobbak, mint a meglett állat megfelelő részei. Ez esetben tehát az átalakulás a test nagyságának a csökkenésével jár, ami egyébként nem egyedülálló jelenség az állatok világában, s különösen különféle tengeri halakon nem ritkán lehet megfigyelni.
B) SOROZAT: MEREVMELLŰ BÉKÁK (FIRMISTERNIA)
A nyelves békák e második sorozatába három család tartozik, azonban közülük nálunk csak az egyiknek, t. i. a valódi békáknak (Ranidae) élnek képviselőik, viszont igaz, hogy éppen ezek a mi legnevezetesebb békáink.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir