Havasi lile (Eudromias)

Full text search

Havasi lile (Eudromias)
A havasi lile (Eudromias morinellus Linn)
Tollruhája jól illik a hegylejtők talajának színéhez. Felül feketés színének a rozsdavörös tollszegélyek világosabb árnyalatot kölcsönöznek. Fejének szürkeségét melle színétől keskeny fekete-fehér sáv választja el; melle rozsdavörös, a közepe alul fekete. Hasa fehér. Szemén kétoldalt széles világos sáv húzódik keresztül, amelyek a tarkón összeérnek. Szeme sötétbarna, csőre fekete, lába zöldessárga. Ősszel felül sötét hamuszürke fejeteteje rozsdássárgával kevert éjfekete. Szemsávja halvány rozsdássárga; melle felül szürke, alsó teste egyébként fehér.
Fészkelő területe Finnországtól a Taimyr-földig és a Spitzbergáktól vagy Novaja-Semljától Németország és Szibéria középvonaláig terjed. Költözés alkalmával rendszeresen felkeresi Német-, Francia-, Magyarországot és ltália északi részét, de ritkán megy tovább a Földközi-tengert övező országoknál, illetve Ázsia megfelelő szélességi fokai alatt elterülő vidékeinél. Spanyolországban, Görög-, Törökországban, a tatárságlakta országokban és Perzsiában telel át.
Vonulás közben éppen annyi veszedelem leselkedik reá, mint a pettyes lilére, de gyanútlan bizalmassága matt még annál is gyakrabban kerül terítékre. Húsa az összes madaraké közül a legjobb és legízletesebb, még a sárszalonkáét is felülmúlja.
*
A havasi lile Magyarország ritka átvonulói és még ritkább fészkelői sorába tartozik s legtöbb ritka vízimadarunkkal egyezik abban,hogy hova-tovább teljesen elmarad tőlünk.
A havasi lile, nevének megfelelően, a havasok lápos, vizenyős részein fészkel, amelyek bizonyos fokig megfelelnek a tundráknak s természetes, hogy a fészkelőterület közelebbi és távolabbi környékén szoktak átvonulás idején is leggyakrabban és legnagyobb számban mutatkozni.
Fészkelését Bielz fedezte föl 1863-ban a szebeni havasok Csindrel nevű csúcsa közelében, ahol június 28-án két fiókát talált. Ugyanezen a helyen Csató is talált fiókákat 1867 augusztus 12-én s ezekből múzeumi példányokat is gyüjtött. Kimakovicz ugyanezen a helyen 1895 július 28-án 23 anyamadarat és fiókákat észkelt, tehát valószínű, hogy ezen a területen, mint messze földön egyetlen szigeten, állandóan fészkelt a havasi lile.
A fészkelőterület környékén elég sűrűen figyelték meg a havasi lilét. 1842 november havában Zeykfalva mellett lőtték. 1855 nov. 9-én Csató 100-as csapatot figyelt meg Koncza mellett. 1862 április havában Bielz Vízakna mellett találta s 1863 ápr. 11-én Buda Á. Totesd mellett lőtte, 1888 nov. 8-án ugyancsak Buda Á. Réa mellett lőtt egy példányt s Kimakovicz 1894 nov. 20-án kb. 30 darabot észlelt Bongárdon, 1894 április 4-én Czynk Ede látta Fogarasnál. 1895 okt. 25-én 25–30 darabot láttak Nagyszeben közelében.1903 május 30-án Hausmann Ernő a Barcaságban fekvő Botfaluról kapott egyet s mint utolsó erdélyi mutatkozását báró Mannsberg Arvéd említi, aki 1915 szept. 12-én 15–20-as csapatot észlelt Vízakna mellett. Ennek a megfigyelésnek az alapján valószínű, hogy akkoriban még megvolt a Csindrel havasi fészkelési telep.
Egyéb biztos fészkelőhelyéről nem szerezhettünk tudomást. Állítólag a gömörmegyei Király-hegyen fészkelt 1866-ban és 1869 júniusában is ott volt még; 1884-ben Geyer is ott gyüjtött egy példámyt, Kolbenheyer a gömörmegyei Helpán 1909 június 15-én, 1910 június 5-n és 1912 június 5-én észlelte. Ezen a területen tehát akkoriban valószínűleg fészkelt még s tán még jelenleg is ott fészkel. A Felvidéken ezenkívül még Oravicán figyelték meg 1868 szept. és okt. havában s a nyitramegyei Nagykér mellett került kézre az a példány, amelyet Nagy József ajándékozott a Nemzeti Múzeumnak.
Érdemes volna ellenőrző kutatásokat végezni a madártan művelőinek úgy Erdélyben, mint a Király-hegyen, vajjon ott fészkelnek-e még ezek a magas északon fészkelő, végtelenül érdekes és kedves madárvendégek, amelyekről a világhíres Bengt Berg oly vonzó könyvet írt „Lile barátom” címen. A fészkelő havasi lile a lépésről-lépésre történt fokozatos közeledésre lassanként annyira megszelídült, hogy tojásain kotolva, minden teketória nélkül Bengt Berg tenyeréből vette át a gilisztákat.
Erdélyen kívül a havasi lile az ország többi részén is szokott mutatkozni.
Az Alföldön 1840 szeptember 20-án lőttek két példányt Ócsán, Pest megyében, 1865 október 30-án ejtettek el egyet Pest megyében, ugyancsak Pest megyében Pótharaszaton 1886 december havában egyet, továbbá Kunhegyesen 1893 szeptember 13-án, a szatmármegyei Hagymás Láposon 1898 szeptember 7-én; a biharmegyei Pusztaperesen 1901 szeptember 2-án két példányt lőttek, amelyek a Madártani Intézetbe kerültek; 1901 október 26-án a temesmegyei Vöröstemplom mellett ejtették el, 1906 november 4-én az aradmegyei Sikló mellett, 1907 április 6-án Keszegfalunál és 1908 október 29-én Versec vidékén.
A Dunántúlon már jóval ritkábban észlelték. Az első, amelyet 1813 április 29-én a Fertő mellett lőttek, szokás szerint, a bécsi múzeumba került, utána Chernel szerzett egy példányt Fertőszentmniklósról s a Madártani Intézet is szerzett egy ismeretlen időben lőtt, de biztos fertői származású példányt.
Horvátországban is észlelték és pedig 1894 április 11-én a Kapronca melletti Molve községnél, 1894 szeptember 8-án Trnje mellett, végül 1900 április 25-én Kula-nál.
Az előfordulási helyek és időpontok során végigtekintve, azt találjuk, hogy az 1915. évi vízaknai előfordulás óta többé nincs hírünk erről a rendkívül érdekes madárfajunkról. Érdemes figyelemmel kísérni s bár védett madár, bizonyító példánnyal is igazolni újabb előfordulását.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir