MAGYARORSZÁG ÉS ERDÉLY FOSSZILIS MADARAI

Full text search

MAGYARORSZÁG ÉS ERDÉLY FOSSZILIS MADARAI
A paleontológiai leleteknek általában, a madárpaleontológiai leleteknek különösen gyakran hangsúlyozták hézagos voltát. Ezzel az ismételten hangoztatott és ismételten visszavert szállóigével szemben talán elég lesz rámutatnom arra a tényre, hogy Magyarország és Erdély maroknyi területéről ma már a kréta időszaktól kezdve a jégkorszakot követő postglaciális időkig minden geológiai kornak ismerjük néhány madarát, úgyhogy nagy vonásokban beszélhetünk már ornisunk kialakulásáról is.
A középdunai medencék geológiailag legidősebb madara az ELopteryx Nopcsai. Ezt combcsont és lábszárcsont alapján néhai C. W. Andrews írta le (Geological Magazin 1913) a hunyadvármegyei Szentpéterfalva legfelső kréta (danien) rétegeiből, ahonnan Erdély gazdag dinosaurusaunája is kikerült. Andrews ősi evezőlábúnak, Steganopoda-nak nézte ezt az ősmadarat, amelyet a kárókatonák rokonainak tekintett. E sorok írójának alkalma volt tanulmányozni az ugyanazon lelőhelyről újabban napvilágra került leleteket is, amelyek azt bizonyítják, hogy az Elopteryx kimondott úszómadár volt.
A kréta-időszakból eddig 14 madárnem 30 faját ismertük; ezekhez járul az a Hesperornis- és Enaliornis-félékkel rokon forma (Neogaeornis Wetzeli, Lambrecht), amelyet legújabban írtam le Chile felsőkrétájából (Paleont. Zeitschr. 1929).
A geológiai harmadkor hajnalidőszakából, az eocénből, ennek is középső, a párizsi medencével egykorú szakaszából egy jó megtartású madárállkapcsot írtam le Eostega Lebedinskyi néven. A Kolozsmonostoron durva mészkőben talált állkapocs ugyancsak egy ősi szabású evezőlábút, Steganopodae képvisel, amely a kárókatonák (Phalacroncoraciade) és szulák (Sulidae) között áll. Pneumaticitása még korántsem állott olyan magas fokon, mint a kárókatonáké és szuláké. Az Eostega nemcsak származástanilag, de őséletföldrajzilag is várható volt azon a ponton, ahonnan megismertük. A felsőkrétában Erdélyben élt ELopteryx kollektív típust képvisel az evezőlábúak közt, amelyből azután a harmadkor elején kihajtott az ugyanazon a területen élt Eostega, ebből pedig leszármaztathatók Nyugat-Európa ó-harmadkori evezőlábúi: az angliai Actiornis Argillornis, Prophaeton és Odontopteryx.
Az oligocén madárvilágának egyetlen erdélyi képviselője az a csüd, amelyet Tulogdy János talált a kolozsvári Fellegvár egykorú rétegeiben s amely – eddigi vizsgálataim szerint – a guvatok és harisok között áll; ezért neveztem el Rallicrex-nek. Kár, hogy a régibb harmadkornak ebből a szakaszából nem áll rendelkezésünkre egyéb madármaradvány, mert Franciaország egykorú rétegeinek éppen ez az ornisa adna alkalmat a legtöbb összehasonlításra (quercyi foszforitok, Allier és Puy de Dome fosszilis madarai).
A geológiai harmadkor fiatalabb szakaszából, a neogénből úgy a miocén, mint a pliocén időszak szolgált Magyarország és Erdély földjéből madármaradványokkal.
Miocén-madárnyom Erdélyből az a néhány toll-lenyomat, amelyeket Mallász József gyüjtött a piskii felső mediterrán márgából. Ugyancsak miocén az a hattyú-szárnyközépcsont, amelyet Cygnus csákvárensis néven írtam le a fehérmegyei Csákvár gazdag Báracháza barlangjából.
Pannoniai-pontuai, tehát felső miocén vagy alsó pliocén-korú az a nyakcsigolya és szárnyközépcsont, amelyet Plotus pannonicus néven írtam le (M. kir. Földtani Intézet Évkönyve 24 k. 1. f. 1916) a biharmegyei Tataros aszfaltjából. A kígyónyakú madarak (Plotinae) Ázsiát, Amerikát, Új-Zélandot meg Új-Guineát lakják; fosszilis képviselőiket Madagaszkárról, Mauritius szigetéről, Queenslandból és Ausztráliából ismerjük.
A pliocén időszak végén, a jégkorszakot megelőző preglaciális időkben a baranyai Nagyharsány hegy táján élt egy a hollónál valamivel karcsúbb alkotásu varjú-féle (Corvus hungaricus Lambrecht, Aquila 22. k. 1915.), amelyet azóta H. G. StehIin baseli őséletbúvár a senézei (Haute-Loire) felső pliocénben is megtalált (Ecl. geol. helv. 18. 1923.).
A legjobban természetesen a jégkorszak madárvilágát ismerjük, mert a barlangok glaciális és postglaciális üledékei őrizték meg számunkra a madármaradványokat a legépebben és legnagyobb tömegben. Hála a magyar barlangkutatók fáradozásainak, ma már egész sereg magyarországi és erdélyi barlang postglaciális ornisát ismerjük. A fontosabb barlangok, amelyeknek úgynevezett „diluviális agyagából” nem egy esetben ezerszám maradtak reánk a baglyok köpetei bezoárok alakjában csontmaradványok, a következők: répáshutai Balla-barlang, istállóskői, peskői, Szeleta-, Hermann Ottó-barlang, Puskaporos kőfülke a borsodi Bükkben; ó-ruzsini Antal-barlang és Novi két barlangja a Szepességben, jászói Takács Menyhért-barlang, Pálffy-barlang (Pozsony m.), Remetehegyi kőfülke (Mária Remete mellett), Kiskevély-barlang (Csobánka mellett), Pilisszántói kőfülke, Bajóti öregkő-barlang (Esztergom m.), Bukovac-barlang (Lokve) és Krapinai-barlang Horvátországban, Hidegszamosi csontbarlang, Erdélyben.
Egységes feldolgozásra vár még a sok tekintetben harmadkori (pliocén) elemeket tartalmazó preglaciális lelőhelyek (Püspökfürdő, Beremend, Csarnóta) anyagának feldolgozása.
A postglaciális barlangi formák tanulmányozása alapján elmondhatjuk, hogy Magyarország madártani szempontból a legjobban ismert területek élén áll és csak Olaszország egykorú ornisa ismeretes nagyobb fajszámban.
Leggazdagabb barlangi madárfaunánk a pilisszántói kőfülkéből került ki, ahonnan 60 negyedkori faj közül a barlangi üledékek „vezérkövületét” a havasi és hófajdot ezrekre rúgó tömegben mutattam ki.
A sarki hófajdnak (Lagopus lagopus Linn.) 2960 példánya, a havasi hófajdnak (Lagopus mutus Montin) 3112 példánya került ki ebből a kiterjedését illetőleg túlnagynak éppenséggel nem mondható apró barlangból.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir