I. OSZTÁLY: BORDÁS- VAGY FÉSÜS MEDÚZÁK (CTENOPHORA)

Full text search

I. OSZTÁLY: BORDÁS- VAGY FÉSÜS MEDÚZÁK (CTENOPHORA)
A bordás meduzák tökéletes átlátszóságuk, szöveteiknek finom gyöngédsége és szelíden árnyalt színeik alapján a tömlős állatok legelbájolóbb alakjai közé tartoznak. Ezek az állatok a tömlősök közé tartoznak azon oknál fogva, hogy testükben az elágazó bélcsőrendszer képében csak egyetlen üregrendszer fejlődik s ezenkívül csak még egy másik hámszerű szövetrétegük van: a külbőr; a kettő között harmadik szövetrétegként sejtekben gazdag támasztó szövet jelenik meg, mely a többi tömlős mesogloeájával, illetőleg a virágállatok mesenchymájával azonos, de már az örvényférgek mesenchymájára, nyákos kötőszövetére is erősen emlékeztet. A támasztóréteg vízben gazdag kocsonyaszövet s ennélfogva az állatok annyira átlátszók, hogy még a leggyakorlottabb szem is alig veszi észre a tengerben csendesen tovaúszó állatokat, még akkor is, ha a víztükrén ringó csónakból egész közelről szemléli is a tengert. Mindez az elvizenyösödés és a belőle származó tökéletes átlátszóság a tenger vizéhez való alkalmazkodásnak legkiválóbb példája. Az üvegszerű állatok különben alapvonásaik említett egyszerű közösségétől eltekintve, mindenben különböznek a tenger többi meduzáitól. Némely búvár, éppen arravaló tekintettel, mert különlegesen módosult alakjaik a laposférgekhez mutatnak átmenetet, kétségbe is vonta a bordásmeduzáknak a tömlősök törzsébe való tartozandóságát s így a többi tömlősökkel való közelebbi rokonságát. Egyesek annyira mentek, hogy a bordásmeduzákat degenerált férgeknek minősítették. Ma már azonban a bordásmedúzákat a legtöbb alapos műveltségű zoológus olyan tömlős állatoknak tartja, melyeknek a laposférgekkel közös és inkább a bordásmeduzák mai szervezettségében megőrzött alakú őseik valának. Ezzel azonban a bordásmeduzák az állatok leszármazás vonalában nagy jelentőséggel vannak beiktatva, melyek a hólyag- (blastula) és a bögrelárván (gastrula), mint a metazoonok őstípusán keresztül a férgekhez és tovább a gerincesekhez vezetnek, holott ezzel szemben a többi tömlős a törzsfa tovább nem folytatódó oldalágát képviseli. (Ezzel meg nem egyező felfogást vallanak többen az örvényférgek származására nézve.
A bordásmeduzák szervezetének kialakulását a kép tárja elénk, melyen a Hormiphora plumosa Sars. alkatát látjuk részletesen.
Egy Bordásmedúzának, a Hormiphora plumosának vázlatos képe, oldalnézetben és egyben középütt felmetszve. s = érzőmezo, m = bél, t = tölcsér, tl = a tölcsérbél, r1-r2 = bordabelek, melyek az evezoket táplálják, g = a balbeloli bélcső, mely jobbra-balra oszolván a bordabelekbe megy át, egyenesen pedig a tölcsérbélbe folytatódik, fl = a fogókar gyökere, f2= a hüvelye (Stempel: Zoologie im Grundris)
Ennek és a vele rokon nemzetségnek tagjai mindenféle tengerben igen gyakoriak; néha oly nagyszámban szaporodnak el, hogy a planctonnak tőlük határozott jellege van. A rendszerint körtealakú és hosszú, vékony fogókarokkal ellátott állatok valamennyien jellegzetes módon mozognak. A helyváltoztatás szolgálatában kicsiny, harántul elhelyezett evezőlapocskák, ú. n. fésűk állnak, melyek nagyjában egyenlő távolságba eső, nyolc hosszanti borda mentén sorakoznak s az állatnak hossztengelye szerint a szájvégi pólust az ellentétes sarokkal kötik össze. Az evezőlapocskák hosszú csillók haránt soraiból egymással összetapadt lapos, seprű- vagy fésűszerű képződmények. Mozgás közben az állat szájával halad előre, ellentétben a csalános meduzákkal, melyek a harangtetővel nyomulnak előre. A bordásmeduzák szájjal ellentétes: „aboralis” sarkán, az ú. n. tetőtéren érzőközpont: tetőszerv fejlődött, melynek egyik legfontosabb föladata az, hogy az evezőlapátokat mozgásba hozza, illetőleg azok mozgását szabályozza. A lapocskák nem egyszerre csapkodnak, hanem amint sorban egymásután következnek, bizonyos csekély késéssel hajtják végre mozgásukat, úgy hogy a csapkodásból származó szabályos hullámok, mint a széltől ringatott búzavetésnek hajladozása a szántóföld egyik végétől a másik végéig, itt is éppúgy az egyik saroktól éspediglen a felső érzőszervtől le, a szájkörnyékig szaladnak. Az evezőlapocskák mozgásait pompás színjáték követi, amely fényinterferencia tüneményen alapszik: az egyes bordák ennek hatása alatt a szivárvány minden színében váltakoznak.
A bordásmeduzáknak épp úgy, mint a kehelypolypoknak és a virágállatoknak, ektodermális garatjuk van, amely azonban a gyomor szerepét tölti be s annak is nevezik
Mind az a sok kis rákféle és más planktonállat, melyet a nagy száj lenyel, ebben a szakaszban darabolódik szét s a meg nem emészthető részeket nyállal bőven bevontan ez távolítja el. A hasznos ételpép kis nyíláson keresztül, mely gyűrűalakba rendeződött izomsejtekkel zárható el, nagy gyüjtőtartóba, a „tölcsér”-be (t) jut. Az oldalt összenyomott gyomor és tölcsér főelágazásaival az állatban két egymásra merőleges síkban helyezkedik el, az egyik sík a gyomorsíkja, a másik a tölcsérsíkja. Ez a két egymásra merőleges sík az állatot négy hosszanti negyedre tagolja fel. Egymásközt a negyedek egyenlők, a szomszédos negyedek egymás tükörképei; a gyomorsík által elkülönített felek azonban nem azonosak a tölcsérsík által képezett felekkel. Ezért a bordásmeduzákat kettősen kétoldalas, vagy négyszimmetriás állatnak is nevezik. A bordák a negyedekben párosával futnak le. Az érzősarok (tetőszerv) felé a tölcsér tölcsérbéllé szűkül, amely a tölcsérsíkban két ágra hasad s az ágak elzárható kiürítőpórussal szájadzanak a felületre. Ezeken a nyílásokon a folyadéknak egy része meghatározott időközökben kiürül a belső csatornákból; a kiürülő folyadék azokat a gyűledékeket foglalja magában, amelyeket a terjedelmes kocsonyából sajátságos kiválasztószervek, a „pillásboglárok” termelnek ki. Ezek mindenütt a tölcsérbélből kiinduló bélcsatornarendszer falaiba vannak beiktatva. Ez a tölcsérbél tövéből szétágazó csőrendszer azonban elsősorban nem arravaló, hogy az excretumot kivezesse, hanem főként arra, hogy a táplálékot az oxigénnel telt vízzel az egész testben szétossza, tehát ugyanazt a feladatot tölti be, mint a meduzák sugárcsatornái. A kép világos képet nyújt ennek a bélcsőrendszernek az eloszlásáról valamely kezdetleges Ctenophoronban. A tölcsérből a tölcsérsíkba két főág indul (g), melyek szintén oszlanak. Az ilyenképpen keletkezett négy ág mindenike még kettőre oszlik és így nyolc sugaras lefutású bél érkezik az állat kerületére. A bélsugarak végéhez egy-egy délkörirányú bél csatlakozik tovább s így a nyolc bordának megfelelően nyolc meridionális bélcső fut le. Azonkívül a főágak eredőhelyén, a tölcsérsík mindkét oldalán egy-egy gyomorbél (mg) halad a gyomor hosszában, a szájfelőli sarokhoz és a tapogatók tövén képződő hüvelyhez (f1), amelyből a tapogatók (f) erednek. Így tehát az állat hosszában összesen 10 bélág fut: nyolc bordabél és két gyomorbél. A két tapogató mindig a tölcsérsíkban képződik.
A tapogatók nagymértékben kinyújtható fonalak, melyek az állatot úszása közben szép kanyarulatokban követik, de a legcsekélyebb ingerre villámgyorsan visszahúzódnak hüvelyükbe. Sok mellékszállal vannak födve, amelyek csak egy oldalon erednek, de gyakran csavarmenetben helyezkednek el a tapogatók körül, mivel ez maga is spirálisan csavarodott. A fogókarok tapadósejtekkel (ú. n. colloblastákkal) vannak felfegyverezve; ezek mirígyes, félgömbalakú dudorokat alkotnak a mellékszálakon. A sejtek nyugvó helyzetükben spirálisan felcsavart, rugalmas tengelyfonallal vannak megerősítve. Kis állatok zsákmányolására hatóképesség tekintetében a tapadósejtek mivel sem maradnak a Cnidariusok csalánsejtjei mögött. Ezek a tapadósejtek azért sem különleges képződmények, mert már a Csalánosokban is találkozunk ragadós tömlőjű csalántokokkal. A ragadós sejtek csak az Euchlora rubra Köll.-ben hiányzanak. A két fogókar függelékszálai sűrűn meg vannak rakva ragadósejtekkel. Ha valamely rákocska egy ilyen szálat megmozgat, néhány tucat mirígykúpocska azonnal lefogja, a sejtek rugalmas szála engedhet a zsákmányul esett állatka mozdulatainak, míglen az meg nem dermed és el nem zsibbad. Ha az áldozat mozdulatlanná vált, a sejtet rugós szerkezete eredeti helyzetébe visszaállítja, nem úgy, mint a csalántokok esetében, melyeket ha egyszer kilőttek, újakkal kell pótolni. A Ctenophoronok tapogatóiban a tapadósejteken kívül még ú. n. „tapintó sejtek” is találhatók, amelyek erőművi: mechanikai inger fölvételére szolgálnak.
A bordásmedúzáknak legfontosabb érzékszerve (s) a szájjal ellentett sarkon, az ú. n. pólusmezőn fekvő folt: a tetőszerv. Itt a külbőr kis mélyületét merev csillókkal ellátott külbőrsejtek övezik, melyek az üreg fölött összetapadt csillóikkal harangszerű sátrat formálnak. A harangból az állat két fősikja szerint négy kijárat vezet a bordák felé. A harang ürterében a négy kijáratnak megfelelően négy csillós sejtnek összetapadt és rúgót formáló négy pillérén kis nehezék: statolithos van elhelyezve, mely mint calciumphosphát szemecskéknek szederalakú halmaza nehezedik ill. kapaszkodik a négy, folytonos mozgásban lévő rúgóra. Minden rúgó talpától egy-egy csík csillóhám szalad a harang megfelelő nyílásán ki a szabad felületre. Azután kettéoszlik a négy csík s folytatásul a nyolc bordacsíkba megy át. Természetszerűleg az a kapcsolat, mely az érző test és a nyolc csillólemezsor között ilyenképpen megállapítható, egyúttal az élettani összeköttetést is jelenti. Verworn kísérletileg megállapította, hogy a bordásmedúza mindig úgy igyekszik elhelyezkedni, hogy főtengelye függélyesen álljon s egyúttal a szájnyílás fölfelé tekintsen; ez az állat nyugalmi helyzete, melyben lebegő állapotában táplálékot vesz föl. Viszont fordítva, ha az állatot megzavarjuk, szájával lefelé, érzőtestével pedig felfelé fordul és az ú. n. menekülési állásba helyezkedik, amelyben a megriasztott Ctenophoron soká megmarad. Ha azonban a bordásmedúza valami okból rézsutos helyzetbe kerül, akkor a nehezék, amely eladdig egyenletesen mind a négy rúgóra támaszkodott, az egyik oldalt gyengébben, az ellentétest pedig erősebben húzza vagy nyomja. Az aláfordult oldal rúgójára gyakorolt nyomás a megfelelő bordasort erősebb csapkodásra készteti, amely a medúzát megint egyensúlyi helyzetébe segíti vissza. Ebből nyilvánvaló, hogy az érzőpólus a bordaszerveknek nem idegközpontja, hanem csak azok mozgásszabályozója. Ha ugyanis ezt a kis érzőmezőt tüzes platinatűvel kiégetjük, a bordaszerv lemezecskéi tovább csapkodnak, sőt erőművi hatásokra még ingerlékenységüket is fenntartják. Az érzőmezőn a helyzetérzékszerven kívül szagérzékszervet is találunk, mely az erős csillókkal ellátott, ú. n. pólusmezőn keresendő. Bizonytalan dolog, hogy vajjon a bordásmedúzákban idegrendszer fejlődött-e ki. Annyi bizonyos, hogy a bordák mentén idegek, melyek a lemezecskéknek mozgási impulzusokat továbbítanak, nem találhatók. Bauer fiziologiai kísérletei azonban azt igazolják, hogy a csalánostömlősökéhez hasonló, ú. n. szétszórt: diffuzos idegrendszer föltételezendő. A bordásmedúzák kocsonyás alapállományában jól fejlett izomzat képződik, melyek segítségével az állatok hathatósan tudják alakjukat változtatni, kiváltképpen pedig a szájkörnyéket ajak módjára mozgatni. A majdan alább ismertetendő vénuszövek egyenesen kígyómozgásra képesek.
A bordásmedúzák szaporodása különleges. Az állatok valamennyien kétivarúak. A szaporodás szervei a nyolc délkörirányú bélcső hámja alatt találhatók és pedig egy-egy hosszában nyúlt petefészek, illetőleg here. Az állatok rendszerint az egész éven át ivarérettek, mégis tavasz felé a termékenységük megnövekszik. Ha a pete, illetőleg a hím csirasejtek érettek, áttörik a délkörirányú bélcsövek falát s a szájon át kiürülnek. A megtermékenyített tojás rendszerint a szabad tengerben fejlődik tovább. Csak egy faj és pedig a Tjalfiella elevenszülő.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir