3. ALREND: Csöves polypocskák, Virágmedúzák (Anthomedusae)

Full text search

3. ALREND: Csöves polypocskák, Virágmedúzák (Anthomedusae)
A hydroid polypocskák köveken, cölöpökön, algákon és csigaházakon s a víznek egyéb tárgyain bevonatokat képeznek. Elterjedésük a tenger hullámtöréses partjaihoz vagy a csekélyebb mélységekhez van kötve. Testük nyélre, gyomortájra, a szájjal fejecskeszerű tájékra s a fogókarokra tagolódik. A nyél növényi gyökér módjára ide-oda kúszik az alzaton; erről a gyökérről s a felágaskodó nyélről is új polypocskák sarjadzanak s ilyenképpen kiterjedt állatpázsitok vagy másminémű telepek, mint toll, ág vagy bokorszerű képződmények fejlődnek. A telep minden egyes tagja barna, merev, chitinszerű védőanyagot termel, melyet peridermának nevezünk. A tubuláriák peridermaburka a polypfejecskét nem vonja be.
A tubuláriák közé tartozik a tengerből nemrég az európai édesvizekbe hatolt buzogányos polypocska (Cordylophora lacustris Allm.). Ez az édesvizi polypocska 4–8 cm magas, díszesen elágazott, pirosas-fehér, törpe fákat formál, mely gyökérfonadékával kövekre, fákra, kagylóhéjakra nő rá. Az állat szabad medúzákat nem nevel. A hím és a női csirasejtek kicsiny buzogányszerű gonophoronokban képződnek, melyek a polypocskák alatt apró ágakon sarjadzanak. Az egyes állattelepek váltivarúak. Ezt a nevezetes állatot egészen a mult század közepéig csak Európa és Észak-Amerika félsósvizű tengerpartjairól, folyótorkolatjaiból ismerték. Boulenger vizsgálatai szerint akkor még csak az 1.3%-ú sósvíz képezte elterjedése határát. Később aztán megjelent az Elbe és a Temze alsó folyásánál s ma már az ó- és újvilág minden nagyobb édesvizében elterjedt. A Saalban a tengertől 300 km-nyire s Amerikában már a tengertől 2400 km-nyire is megtalálták a folyókban. A lárvájáról Hincks megállapította, hogy az csak mintegy félnapig úszik szabadon, mert a víz áramával nem tud küzdeni; ennélfogva világos, hogy az állat a folyókban passzíve a hajózással kapcsolatban terjed felfelé. Vándorkagylók (Dreyssensia) szintén fontos szerepet játszanak az elterjesztésében.
A Hydractinia echinata Flem., ez a tisztán tengeri állat a szaporítás tekintetében egészen hasonlóan viselkedik, mint a mi Cordylophoránk. Ezen a gonophoronok nem egyenként sarjadzanak, hanem kötegesen képződnek sovány szájnélküli egyéneken, melyeknek tapogatókarjaikat csak mintegy jelzik a csalántelepek bunkói. A telep ilyenszerű egyénei csak a gonophoronok képzésére szolgálnak s ezért csiranyeleknek (blastostyle) nevezzük. Ez is példázza a mi számunkra azt, hogy hogyan alakul ki a telepen belül munkamegosztás következtében a telep egyéneinek különbözővé válása, amellyel már fönnebb a Hydractiniákkal kapcsolatban is találkoztunk. Hargitt adatai szerint a kis polypocskák parti cölöpökön, vízinövényeken, különböző rákok ollóin telepednek meg. Rendszerint azonban olyan csigahéjakon alkotnak pázsitbevonatot, melyekben a remeterákok lakoznak. A remeterákházakon való élet sok jóval jár a polypocskák számára, mert a rák lakomáiból bőségesen jut hulladék a telepes szomszédoknak is. A rák pedig a helyhez kötött állattelepet magával hordozza és így polypocskáink is voltaképpen a szabad vándorok táplálkozási körülményei között élnek. Mivel szolgálják meg a polypocskák a jóbarát segítségét? A csigaház telepeseinek táplálkozó és szaporító polypocskáin kívül védőrsége is van a nyulánk, szájnélküli, de gombszerű csalántelepekkel gazdagon ellátott „spirális zoidok” képében. A védőrség minden egyes tagja nagyszerűen tölti be szerepét: kígyó módra összecsavarodik, majd kinyújtózik és közben ide-oda csapkod. Ezek a védőpolypocskák a csigaház héjszegélyén tömötten állanak, s a csigaháznak mintegy kapuőrségéül szolgálnak. Ha a rák valamitől visszahőköl, akkor azzal a védőpolypocskáknak mintegy jelt ad arra, hogy élénken csapkodjanak a bejárat előtt s amennyiben a remeterák ellensége a házba is be akarna jutni, veszedelmesen össze-vissza csalánozzák. A Hydractinia-telep ezenkívül még más hasznot is hajt a ráknak. Vastag gyökérfonadékszerű bevonatával megvastagítja a csigahéjat s egyúttal túl is nő a héj szájadékán és fölöslegessé teszi a ráknak veszélyt jelentő költözködését, midőn annak növekvése közben szűk lakásából nagyobb csigaházba kellene áthurcolkodnia. A Hydractinia-telepből ezenkívül peridermából képződött tüskék is merednek ki. A telep védtelen egyedei ezek közé guggolnak, ha a csigaház felfordul, különösen pedig akkor ha apály idején a remeterák házastól künnreked.
Hydractinia echinata Flem. telepe a remeteráktól elfoglalt Buccinium-házon. Természetes nagyság
Utalunk itt egyik színes képünkre, amelyen gyönyörködhetünk a habszerűen gyönge „pirosnyelvű” Tiara pileata Forsk.-ban és a kép egyik Tiárida-féle medúzát tárja elénk, a Catablema campamulata H.-t. A tiaridák nevüket annak a nagy hasonlatosságnak köszönhetik, mely köztük s a perzsa királyok koronája között van. Hasonlít a Catablemához a Tiara (Turris) pileata Forsk.: ez a Földközi-tengerben s Európának atlanti-óceáni partjain a legközönségesebb hydromedúza. Az állatok ezrével úszkálnak keresztül-kasul a tenger vizében. A legnagyobbak harangmagassága 15–40 mm, a harang harántmérete pedig 10–20 mm. A négyszögletű gyomortag, mely a harang üregében csüng alá, s melynek falán a csiraszervek helyezkednek el, a vörösnek, sárgának, barnának és a sötét bíborvörösnek minden árnyalatában tündöklik. A 12–48 fogókar vagy színtelen, vagy bíborvörös; minden egyes fogókar tövében buzogányszerű alzaton sötétvörös, barna vagy bíborfekete piciny szem helyezkedik el. Az állat színpompáját betetőzik a bélcsőnek sugár- és körcsatornái, melyek néha smaragdzöldben tündökölnek. A Tiara-medúza lárvájából állattelepek keletkeznek, melyek az európai sziklapartokon igen gyakoriak. E telepeket a medúza ismerete előtt Perigonimus repens Wright néven írták le a búrvárok. Ez a polypocskanemzedék szívesen telepszik a Corystes nevű ráknak hátára és lábaira.
Hydromedúzák
A természetbúvároknak valóságos kísérleti nyulacskái a különféle Tubularia-fajok. Ennek polypocskái a peridermától nem védett fejrészüket könnyen újraképzik, hogyha azokat kísérletképen levágjuk. Erre az újraképzésre a természet azzal szoktatta rá a polypocskákat, hogy a Tubularia-telepek a legkülönbözőbb rákok állandó táplálékául szolgálnak. Végük volna ezeknek a fajoknak, ha mindennapos veszteségeiket nem tudnák hamarosan pótolni; ellenkezőleg, annyira megszokták, hogy a halál állandóan kaszál közöttük, hogyha valami a nyár folyamán le nem vágja a polypocska fejét, akkor az legalább egyszer önként esik le.
A Tubularia larynx Ell. Sol. az európai partokon mindenfelé található; két fogókar-koszorúval van ellátva, az egyik koszorú a száját köríti, a másik pedig hosszú fogószálaival a körteformájú fejecske legszélesebb övét díszíti. A telep érett, ivaros egyedei ugyancsak ezen az övön vannak meduzaszerű gonophoronokkal ellátva. Nevezetes jelenség, hogy a tojásból kikelő álcák valóságos rendes polypocskák és mégis csillóik segítségével úszni is tudnak, fogókarjaikkal pedig szabadon csuszkálnk.
A XXII. képen a 3. rajzon óriási hydroid polypot, a Branchiocerianthus imperator Allm. nevű fajt látunk, melyet a Challenger-expedíció hozott föl Japán közeléből 5000 méternyi tengermélységből. Ez az állat két és egynegyed méter magas. Nem alkot telepet, hanem a talpi korong üstökszerű nyújtványával csak magános polypként gyökerezik a tengerfenékbe. Periderma csak ezt az üstökös alsó részt borítja. Ábránk azt árulja el még, hogy a fogókarok két övben fejlődnek s az alsók fölött gonophoronoknak szép koszorúja látszik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir