CSANÁDMEGYE.

Full text search

CSANÁDMEGYE.
Mai terűlete a réginek csak összezsugorodott maradványa. Rosszabbúl járt mint Arad, mely szintén elveszté ugyan Maroson túli tagjait, de megnyerte é. felé az egész nagy Zarándmegyét. Csanádmegye északi határain is csak vesztett.
A XV. században szélesen és hosszan terűlt el a Maros mindkét oldalán. Legdélibb pontjáúl a mai Torontálmegye területén a Tisza mentén fekvő (mai) Akácz puszta vehető, Török-Becsétől nem messze é. felé. Innen kezdve a szintén csanádmegyei Bocsár, Hegyes, Szaján, a mai Nákófalva (hajdan Szőllős), Komlós, Gottlob (hajdan Kis-Ősz lehetett) jelölik a megye határát Torontál- és Temesmegye felé. Odább k. (a mai Temesmegye területén) Kenéz (ma Knéz) már hol temes- hol csanádmegyei. – Szécsány (h. Szécsény) pedig hol csanád-, hol aradmegyei helység. Utóbbi már inkább enclave-nak vehető, mert az igazi határt a csanádmegyei Varjas, Nagyfalu (inkább a tőle k. eső mai Kis-telep) és az aradmegyei Fönlak (hajdan Fellak) jelölik.* A Marostól é. a mai Pécska mutatja a határt, melynek táján hajdan Latorján és Serjén csanád-, Marján már aradmegyei helységek. Innen kezdve ék. a határ kissé ingadozik Aradmegye felé. Mert Varjas, Szionda (ma puszták), Tornya (h. Szente-Tornya), Batonya és Dombegyháza Aradba és Csanádba is sorozhatók. Vizes (ma p.) már aradmegyei hely. E tájon szögellik össze a csanád-, arad- és zarándmegyei határ. Kupa, Kunágota és Bodzás már inkább Zarándhoz számítandók. E vidéken ismét másik hármas határ következik: a zaránd-, csanád- és békésmegyei. Apácza és Földvár ingadozik a két utóbbi megye közt, Orosházán már Békésmegyében vagyunk. Odább k. é. ismét hármas határ előtt állunk, melyet még négyesnek is mondhatunk, mert a kiszögellő régi Donát-tornya várost (ma Donát p.) Csanád-, Békés- sőt Aradmegyéhez* is számítják, az Orosházától ny. é. eső Mágocsot (ma puszta) pedig már Csongrádmegyéhez. Derékegyháza (ma puszta) még hol Csongrádhoz, hol Csanádhoz hajlik, Hódmező-Vásárhely és környéke azonban már Csanádmegyéé, mely tehát e vidéktől kezdve d. felé Csongrádot csaknem teljesen* átszorítja a Tiszán. – A Marostól d. (Akáczig) a Tisza alkotja természetes határát.
Fönlaktól ny. feküdt Kerekegyház, Arad- vagy Csanádmegyében. Munár már csanádmegyei hely.
A Hunyadi-féle uradalmak változásaihoz alkalmazkodik.
L. Tépe, illetve Szeged alatt Csongrádmegyében.
A megye északi felében már a XIII. sz.-ban s később is* emlegetik a Szárazér nevű folyómedret (és mellékét), mely Makótól ny. é. irányban hosszas ívben haladt Sámson, (Tót-) Komlós, Batonya és Tornya felé, s a Maros vidékén Aradmegyébe is át-ért.
A Csanád nemzetség osztályleveleiben s a szekcsői Herczeg-féle hamis oklevélben is.
A leirt határok közt megállapodott jókora megyét közepe táján a Maros szelte ketté, mely – mint látszik – egész magyarországi futásában s e megye területén is meg-megváltoztatta néha medrét.
Ettől délre, Valkány, Mokrin és Komlós vidékén néhány faluból álló kún telep állt és küzködött a szomszédos nemesi birtokosok földesúri hatalma ellen. (Szentelt-szék).
Két terjedelmes, összefüggő uradalom, előkelő, hírneves családok birtokában, szolgáltatja az egész megye birtok-alakúlásának és (nemesi) társadalmának képéhez a legfőbb vonásokat. – Délen a Telegdi család uralkodik, az ősrégi Csanád nemzetségből, s e nemzetség hatalmas fájának más kisebb ágazatai. Attól a vidéktől kezdve, a hol a Harangod (ma Aranka) a Tiszába torkollik, nagyjából Pádé környékéről föl Makó, sót azon túl is a Száraz-Ér tájáig, a falvak szélesen terjeszkedő során keresztül, mintegy 50–55 falu vagy puszta jelzi uralmukat. E nagy birtoktesthez csatlakozik a rokon makófalvi Makó családé, délen Csóka és északon, Makó vidékén mintegy nyolcz falu részei.
A Marostól északra az az új család fészkelte be magát e század harmadik évtizedében, melyről az egész századot nevezni szoktuk: a Hunyadiak. Adomány és szerzés révén mintegy 45–50 mezőváros, falu és puszta kerűlt lassanként birtokukba, még a törzs-szerző, János életében. E nagy értékű uradalom központja a ma már Csongrádmegyét gyarapító Hódmező-Vásárhely, hajdan Hód és Vásárhely, továbbá Donát-tornya, Komlós, Perek és Torony, melyekhez a Maros mentén Kerekegyház és Batonya vidékén a kerekegyházi Laczfiaktól szerzett mintegy 9 falu részei, a Marostól délre eső vidéken Nagylak és Nagyfalu környékén pedig a tapsoni Anthimiaktól szerzett 5 falu s Hollós (a mai Vizesdia) táján még kisebb birtokok csatlakoznak.
A Makó, Laczkfi és Anthimi (Anthimus-fiak) család eme jószágaihoz hasonló közép-nemesi birtokok egész sora alakúlt a leirt két főuradalomnak főleg keleti oldalán
A Marostól délre eső tájakon 1479-ben a szajáni Posztós családnak Szaján és Knéz vidékén mintegy 13 falura terjedő birtokait abban a pillanatban ismerjük meg, a midőn annak részei a budai káptalanra átszállanak, mely e tájon még a Telegdiektől is kapott, egy falut. (Temerkényt.)
Közelebb a Maroshoz: Szárafalva és Perjémes vidékén (részben zálog gyanánt) a Dócziakat, – ugyane tájon (Nagylak) s odább Szécsény és Mező-Hegyes táján a nagylaki Jaxics és nagylaki Jánkfi családokat mintegy 9–10 falu (részei) birtokában találjuk. Szárafalva és Perjémes vidékén ezenkívül a Maczedóniai és maczedóniai Dancs (rokon) családoknak is vannak részeik 5–6 faluban.
A Marostól délre is északra is birtokos: a berekszói Hagymás és Besenyei család, amaz mintegy hat faluban, emez Kovácsháza m.-városon kívül még vagy 8–9 helységben is. Végűl Varjas és főleg Hódmező-Vásárhely vidékén a Varjas vagy Varjasi családnak vannak terjedelmesebb részeik mintegy 3 faluban és 12 pusztán.
A főrangúak közül a lendvai Bánfiakat, Bátoriakat, Csákiakat, Garaiakat, Marczaliakat, Pósafiakat (s utánok a gúti Országhokat és nádasdi Ongor-okat), továbbá a Kállaiakat és gerlai Ábrahámfiakat s végül Kinizsi Pált találjuk ideiglen vagy csekélyebb részek birtokában.
Az egyháziak közűl a budai káptalanon kívül a Csanádi püspökség bírt vagy kapott terjedelmesebb jószágokat Csanád városban, valamint Szent-Miklós és Latorján vidékén öt faluban, kisebbeket pedig az aradi és a csanádi társas káptalan.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir