NÓGRÁDMEGYE.

Full text search

NÓGRÁDMEGYE.
Nagyjából a XV. században is mai területét foglalta el. De Vácz városa is hozzátartozván, a Duna felé jobban kikerekedett mint ma.* Adó alá eső telke 5000 körül volt.*
Comitatus Neugrad, Neograd, Novigrad, Nograd – nevek alatt emlegetik okleveleink. A XV. sz. előtt Kis- és Nagy-Nógrádmegye is fölmerűl. Az esztergomi érsek hatósága alá tartozó részét ugyanis Nagy-Nógrádnak, a váczi püspöki megyéhez tartozót pedig Kis-Nógrádnak is nevezték. A megye azonban, mint törvényhatóság sohasem volt két felé válva. (Pázmán. Synod. Appendix. I. 82., Desericius. Episc. Vacien. 6., 1384: Fejér. X. 1. 161.)
Az egy forintos adóból 1494-ben 5026, 1495-ben pedig 4911 forint esett Nógrádmegyére. (Engel. I. 13., 26.)
A nagy uradalmak megyéje. Délnyugati sarkában két főrangú egyházi hatóság birtokai terülnek el, nagyrészt jelentékeny helyek. Vácz, tőle ény. Nógrád és Verőcze városok, s a megye déli vidékén hét falu a váczi püspöké; Patak, Dejtár m. városok, Vadkert és Szátok (része) pedig az esztergomi érseké. Utóbbinak fiók-uradalmai Szécsény környékén Sipek, Csitár és Hugyag; Fülek mellett Fülek-Püspöki. Még egy harmadik egyházi testület: az esztergomi Szent-János rendház bírja e tájon, a megye dk. sarkában: a szintén központi helyzetű Szirák részeit.
A többi nagyobb jószágok világi főurak kezén vannak. (Diós-) Jenő, Szokolyával együtt a váczi püspök birtokainak szomszédságában a lévai Cseheké. E tájon: a megye déli vidékén terűlnek el a királynéi uradalmak is, melyeknek azonban a 40-es évek óta fölötte változékony sorsuk volt, míg végre a Bátoriak kezén nyugodtak meg. Szanda és Buják várak képezik ezek központjait, utóbbi a megye dk. sarkában elterülő 10 egész faluval, s egy másnak részével.
Tőlök ény.-ra a Tariak kisebb uradalmát találjuk, Sámsonháza vagy Fejérkő (puszta-) vár körűl csoportosúlva; még odább ez irányban (tehát a heves- és gömörmegyei határon) a serkei Lorántfiakét Zagyvafő (szintén puszta-)vár környékén.
Odább észak felé, folyvást a határon, a Perényi-család birtokába jutott füleki uradalomnak, Fülek városból és 14 nógrádmegyei faluból álló, összefüggő teste következik, melynek az északi határ mentén szintén egy tagban fekvő terjedelmes függeléke: Uhorszka környéke, négy más faluval. Az ezekkel szomszédos Ozdin a csehek egyik főfészke, különben a kálnai Etthre cs. birtoka.
Ozdintól keletre és délre a Losoncziak törzsbirtokai kezdődnek Divén vár, Losoncz helység és Galsa vár körűl mintegy 34 helység, kis részben a megye délebbi vidékein. A Divén és Losoncz közt fekvő Gács váráról nem tudunk egyebet, mint hogy szintén a cseheket uralta a század közepén.
Délnyugot felé a honti határon a két legjelentékenyebb pont Kékkő vára és Gyarmat városa, az ekkor még csekély szerepet játszott gyarmati Balázsfi vagy Balassa családé.
Az ily módon nagy uradalmakkal körűlzárt megye közepén a legvagyonosabb nógrádi főuri családnak, a Szécsényieknek a honti határtól a hevesiig és gömöriig húzódó, mintegy 45 faluból állott nagy terjedelmű jószágait találjuk. A főközpont Szécsény vár és város, a kisebbek Hollókő vár, az előbbitől dk., továbbá Baglyas, Salgó és Somoskő várak, keletre és észak-keletre. Salgót a század közepén a lévai Csehek kezén találjuk, a többi nagy uradalom – mely Szécsénytől é. a falvak hosszú során át Rárosig, Sztraczinig, Libercséig, Borosznokig, sőt időnkint még fölebb, Maraczkáig, Ábellehotáig felért – ugyanez idő tájt a Losoncziak és gúti Országhok birtokába kerűlt.
Kívülök a főbbrangú családok közül a Rozgonyiak, nánai Kompoltiak, nádasdi Ongorok – a Losoncziak és Tariak stb. birtokainak részeit szerezték meg; a Bebekek Füleket bírták egy ideig zálogban; a Berzevicziek, olnodi Czudarok, Ernusztok, Fraknóiak, Garaiak, Pálócziak, kazai Kakasok, Szapolyaiak, Szécsiek, Szentgyörgyiek és maga a király is (Nagyoroszi vidékén) csak kisebb birtokok és részek urai.
A középnemességből a Derencsényiek, Berényiek, Madácsiak, Pásztóiak, Rédeiek, Ságiak, keszi Székelyek és a Szobiak válnak ki terjedelmesebb birtokokkal. Melléjök sorolható a két kisebb egyházi testület a gombaszögi pálos kolostor és a sági konvent is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir