SZATMÁRMEGYE.

Full text search

SZATMÁRMEGYE.
Keleti részében gazdag arany- és ezüstbányákat míveltek. Egyes részeit: a Nyírt vagy Nyírséget, a Szamosközét, s az ecsedi lápot régi írók: Anonymus, Turóczi, s XIV. sz. elejéről való oklevelek is emlegetik.*
Tudományár. IX. 153. V. ö. 1454-ből Lelesz. 65. 63., hol «districtus Nyr» fordúl elő.
Adó alá eső házhelye mintegy 6000 volt a század végén.* Hajdan kisebb területen feküdt mint manapság. Csekélyebb ingadozásokat Varsány, Szamosszeg. Bátor, Béltek és Encsencs vidékén észlelünk Szabolcs-, Ér-Mihályfalvánál Bihar-, s Esztró és Király-Darócznál Közép-Szolnok felé. Nagyobb eltérés mutatkozik azonban délkeleten, hol a mai Szilágymegye ék. sarkában (hajdan Közép-Szolnokmegye) Somfalu, Bikácza, Várcza, Kecskésfalva, Vadafalva, (Szivágy), Berekszó és Gardánfalva vidékét 1470-ben Szatmármegyéhez, – a mai Szatmármegyének Nagybányától, délre bemélyedő sarkát pedig állandóan Közép-Szolnokhoz számították.*
Engel, i. m. 36. 145.
L. Közép-Szolnokban részletesebben. 1470-hez: Lelesz. D. 196.
Keleti hegyesebb részét városok és nagyobb uradalmak, – a nyugati síknak déli felét szintén nagyobb jószágtestek, – északi és Szamosmenti vidékét pedig inkább kisebb nemesi birtokok foglalják el.
Keleten Nagy- és Felső-Bánya a hozzájok tartozó 9 faluval és 1 pusztával a rácz despotákat, majd Hunyadit s aztán a királyt uralta ez időben. Ugyanily sors érte Szatmár és Németi városokat s a hozzájok tartozó két falut és két pusztát is, azzal a különbséggel. hogy a Mátyás király uralkodása alatt a Szapolyaiak kezére kerűltek.
Nagybánya tőszomszédságában mérföldekre terjedő két hatalmas uradalom kezdődik. Az egyik a Meggyesaljai vagy meggyesaljai Morócz családé. Ennek határa Feketefalutól és Borpataktól Misztótfalun és Monostoron át a Szamos mentét követi (a Szatmár melletti) Udvariig és Batizig. Innen ék. Sárközig haladva; keletre az egész Avasságot magába zárja, összesen egy várat (Szinyér) egy várost és kastélyt (Meggyes) s mintegy 46 falut. – A másik nagy uradalom a Bélteki és bélteki Drágfi rokon családoké. Határa Hidegkútnál (Nagybányától dk.) kezdődik s a Szamos déli oldalán: Balotafalun át Remetemezőig halad: innen Hirip felé egyenes irányban nyugatnak vág, e ponttól kezdve pedig Erdődön és Bélteken át le (Rákos-)Terebesig, majd keletre be a mai Szilágymegyébe Várczáig vonúl, a hol aztán Nagybánya vidékéig a falvak hosszú során keresztűl csatlakozik ugyane családnak közép-szolnoki birodalmához: a kővárihoz. De ezenkívül másutt is, Majtény környékén és főleg a Szamos mentén, Udvaritól kezdve Batiz, Lázári, Darócz, Pete, Óvári, Csegöld, Tiszta- Berek és Száraz-Berek helységekben és vidékén szintén terjedelmesebb részeknek, összesen mintegy 50–80–100 helységnek és részeinek ura állandóan vagy időnként e hatalmas család.
Nyugat felé ismét két nagyobb birtoktest csatlakozik az erdőd-bélteki uradalomhoz. Egyik a Bátoriaké. Ennek határa a Szatmár melletti mai Pettyén, Ombod, Amacz és Zsadány helységektől, Dobon, Terebesen, Gilvácson át Majténynak és SzentMiklósnak tart, innen pedig – Szaniszlót egyedűl oldalt hagyva – északra Kálmánd, innen nyugatra Vállaj, Terem, Encsencs, é.-ék. felé Vasvári, Fábiánháza, Ecsed felé vonúl s dk. Börvely vidékén át ismét Dobhoz ér vissza. Ezenkívül azonban e család is szerzett részeket a Szamos mentén és a Szamos-Tisza közön. E jószáguk Kocsord, Géberjén, Ököritó, Gyügye és Porcsalma helységeknél csatlakozik az ecsedihez s (Fehér-)Gyarmaton át föl Kis- és Nagy-Arig (a Tisza-parton), innen pedig lefelé vonúlva Menyige, Oroszi, Csaholcz és (Kis-)Namény helységeket foglalja magában. Összesen egy vár (Ecsed) három m.-város (Majtény, Gyarmat sőt részben Meggyes is) és vagy 46 falu tartozik e két nagy birtok-csoporthoz.
A Bátoriak Majtény-vidéki és ecsedi uradalmai a Károlyi, Vetési, Bagosi és Csomaközi nemzetség birtokát ölelik körűl, melynek központját Károly város, testét pedig vagy 15 falu alkotja: Kaplonytól d. Mező-Teremen át Vezendig, innen nyd. Körtvélyes vidékeig, é.-északkeletre Ömbölyig (hajdan inkább: Embely), Vadáig, Csanálosig. E birtok-testhez ék. felé a Szamos mentén Bagos és Vetés csatlakozik. Ezenkívül azonban a Károlyiaknak és Vetésieknek főleg a Szamos mentén vagy 10–10 faluban volt még kisebb-nagyobb részök.
A Bátoriak ecsedi és Szamos menti birtokai közé a Csaholyiaknak egy városból (Csenger) vagy 82 faluból és 14 pusztából álló terjedelmes jószága ékelődik. A Szalka-vidéki nagyobb résznek végső pontjait a Szamostól kezdve Győrtelek, Csaholy, Gebe, Derzs, Meggyes, Jármi, Parasznya s innen dk. felé Tunyog képezik. A Csenger-vidéki kisebb pedig Sályitól, Jánosin, Csengeren és Komlódon át Óváriig vonúl. Végűl egy harmadik uradalmuk a paládi: a három Palád, Sonkád és Magosliget részeit foglalja magában.
A többi birtoktestek a Szamos mentén és a Szamos-Tisza-közön már kisebb méretűek.
Dobos vidékén a Perényieknek vannak szerényebb, de ősrégi jászágaik a Szamos mentén főleg Szamosszeg körűl pedig a Kállaiaknak vagy kilencz helységben részeik. Ugyane tájon kisebb földesurak a Várdaiak; továbbá az olnodi Czudarok s az utóbbiak révén a Rozgonyiak is.
A Tisza és részben a Szamos mentén vonúl végig a Kölcsei-nemzetségnek mintegy 12–17 helységből és vagy 10–11 pusztából álló terjedelmesebb birtoka. A Gyarmat melletti Kemerőtől Istvándi és Kölcse, innen é. felé a Tisza mentén: Milota Csécse, Kóród és Cseke a főbb pontjai; a Szamos mentén pedig Ököritó, Tyukod, Czégény és Szekeres.
A Gacsályiak Gacsály, a Csarnavodaiak (és általok a Szepesiek) Gécz, Darócz és Lázári vidékén vagy 8, illetve 12 falu részeit bírják. Ugyane tájon a kusalyi Jakcsok vagy 6, – a szántai Bekcsek (Peleske, Zajta, Garbócz, Komlód, Tisza-Bekcs stb.) mintegy 10, – a rozsályi Kunok pedig: a Csenger melletti Urától, Ujfalun, Atyán, Zajtán, Rozsályon át nyugatra Matolcsig, északra Uszkáig szintén vagy 14 falu s ezenkívül szerzemény gyanánt még számos más helység részeinek urai.
Még a Csákiaknak vannak e tájon Peleske, Pete, Gacsály, Csegöld, Jánk, Szamos-Becs stb., továbbá a Szamos felső folyása mentén Krassó, Lippó, Borhida és Veresmart helységekben részeik, délebbre pedig Király-Darócz körűl néhány (összesen mintegy 14–18) falujok; valamint a Dománhidiaknak Dománhida s nagyobb részben Porcsalma, Ököritó és Penyige vidékén vagy kilencz faluban jelentékenyebb birtokuk.
Egyháziak elenyésző csekély részét bírták e megyének. Csupán a váradi püspöknek és káptalannak voltak négy helységben nagyobbacska, s a tiszta-bereki pálosoknak Kis-Hodoson némi részeik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir