VESZPRÉMVÁRMEGYE.

Full text search

VESZPRÉMVÁRMEGYE.
Mai területén feküdt hajdan is. Apró eltérések leginkább a Balaton vidékén, a győr- és komáromvármegyei határ összeszögellésénél s a tolnavármegyei Simontornya táján mutatkoznak. Pl. a Nagy-Vázsony melletti (mai zalavármegyei) Pula, a Pannonhalmától dk. eső (mai győrvármegyei Táp-)Szent-Miklós, a komáromvármegyei Ászár, Kis- és Nagy-Bér, s a Simontornya szomszédságában elterülő mai tolnavármegyei Igar, Dád és Vám helységek (vagy puszták) hajdan szintén Veszprémvármegyéhez tartoztak.
Adó-lajstroma 1488-ból fenmaradván, járásainak beosztásáról, a helységek nagyságáról s a birtokok terjedelméről és egymáshoz való arányáról szabatosabb képet alkothatunk.*
Ez adó-lajstrom, itt-ott víztől megrongálva, különben eléggé ép és használható állapotban az Orsz. Levéltárban: Dl. 28340. sz. alatt őriztetik.
E lajstrom szerint a következő járásokra oszlott:
I. járás. A megye délkeleti vidéke a Balaton mentén, t. i. a Veszprémtől dny. Nagy-Vázsonyig, nyugotra Herendig, ény.-ra Hagymáskérig és Peremartonig terjedő vonaltól délkelet felé eső rész. Megfelel a mai veszprémi és enyingi járásnak, de Rátót és Vár-Palota vidéke nélkül.
II. járás. Nagyjából a mai zirczi járásnak felel meg, hozzá számítva Rátót és Vár-Palota vidékét s Komárommegyéből Kis- és Nagy-Bért is, de leszámítva Gyirót, Román és Peterd tájékát.
III. járás. Pápa vidéke s az e várostól ddny. és éék. eső mintegy félhold alakú széle a megyének, ék.-k. felé Peterd, Gyirót, Sz.-László, Fenyőfő és Koppány helységeket is ideszámítva.
IV. járás. A még fenmaradó rész, melynek végső pontjait nagyjából Vásárhely, és innen ény. felé Doba, Szőllős, Vecse, Nagy-Alásony, innen ék. irányban Nóráp, Hodoska, Sávoly, (Adász-)Tevel, Bödöge, s innen d.-dny. felé Döbrente, Polány, (Város- és Kis-)Lőd, Csékut, Padrag és Halimba képezik.
Eme négy járás következőkép adózott, ú. m.
I. járás.
Nemesi birtokok . . . 975 forint
Egy-telkes nemesek . . 63 (?)
Összesen . . 1038 forint.
II. járás.
Nemesi birtokok . . . 827 forint
Egy-telkes nemesek . . 20 1/2 forint
Összesen . . 847 1/2 forint.
 
III járás.
Nemesi birtokok . . . 1099 forint
Egy-telkes nemesek . 90 (?) forint
Összesen . . . 1189 forint
IV. járás.
Nemesi birtokok . . . 879 forint
Egy-telkes nemesek . . 33 1/2 forint
Összesen . . . 912 1/2 forint
Együtt I-IV. járás . . . . . . . . . . . . . . . 1038 forint
 
II. járás . . . . . . . . . . . . . . . .847 1/2 forint
III. járás . . . . .. . . . . . . . . ..1189 forint
IV. járás . . . . . . . . . . . . . . . 912 1/2 forint
Főösszeg . . . . . . 3987 forint.
E szerint az egész vármegye 1488-ban összesen mintegy 3987 forint adót fizetett.* holott néhány évvel később, II. Ulászló király korában, 1494-ben csak 3461 1/2 forintot, 1495-ben pedig 3500 forintot.*
Teljesen pontos összeállítás a lajstromot megrongált vízfoltok miatt nem lehetséges.
Engel, i. m. 26, és 132. l.
A járás-beosztásra nem tekintve, adójukról ítélve nagyobb terjedelmű (legálább 10 forintot fizető) helységek a következők, ú. m.:
Bársonyos, Felső-Kamond, Kinges, Nagy-Alásony, Nagy-Bér, Ős, Sz.-Iván, Tósok 10 forinttal;
Békás, Csatár (Sur m.), Csősz (Palota m.), Dobrés, Kis-Bér, Lázi, Rostás, Sz.-György 11 forinttal;
Borsos-Győr, Gecse, Kamond, Kovácsi (Berhida m.), Marczaltő, Nyék, Podár, Polyán, Répcze, Sándori, (Kis-)Szőllős, Teés, Verestó 12 forinttal;
Tittös-Iszkáz 12 1/2 forinttal ;
Csolta, Halimba, Padrag, Tema, Vinár 13 forinttal;
Bogdány, Csajág, Litér 14 forinttal;
Dálka, Igar (Nóráp m.), Kis-Jenő 15 forinttal;
Berénd, Dudar, Maros, Nagy-Dém, Namány, Rednek, Ság (L.-Patona m.) 16 forinttal;
Faisz 16 1/2 forinttal;
Gyirolt, Kádárta, Lovas, Sikátor, Sz.-László, Szűcs 19 forinttal;
Berzse, Enying, Gerencsér, Hanta, Koppány, (Kéttornyú-)Lak, Olaszfalu (Zircz m.), Torna, Tótfalu, Tót-Vá(z)sony, Vám, Vát, Zircz 18 forinttal;
Csolt, Herend, Mezőlak, (Nagy-)Tevel 19 forinttal;
Billege, Noszlop. Ság (Sikátor m.) 20 forinttal;
Kegyeri, (Kis-)Réde, Nána, Olaszfalu (Szűcs m.) 21 forinttal;
Devecser 21 1/2 forinttal;
Béb, Csősz (Iszkáz m.); Szombathely, Vámhely 22 forinttal;
Nagy-Borsos-Győr, Román, Tapolczafő, Vein 23 forinttal;
Nagy-Berzseny, Nóráp, Tamási 25 forinttal;
Csigle, Oszlop, Szent-király-szabadja, Zsemlén 26 forinttal;
Barnag, (Álcs-)Testér 27 forinttal;
Doba, Dobrony 28 forinttal ;
Ászár, Czinikás, Hagymás-Kér 29 forinttal;
Csepel 31 forinttal ;
Nagy-Jenő, Szár-Berény 33 forinttal;
Nagy-Gyimolt, Sz.-Tamásfalva 35 forinttal;
Vinyola 36 forinttal;
(Pápa-)Teszér, Vámos 37 forinttal;
Sz.-Miklós 38 forinttal;
Kerta, Kup 40 forinttal;
Berénhida, Varsány. Vepsény 44 forinttal;
Csetény, Perewzarton 45 forinttal;
Pap-Keszi 46 forinttal;
(Fok-)Szabadi. Vaszar 48 forinttal;
Kenese, Sz.-Gál, (Nagy-)Vá(z)sony 49 forinttal;
Ősi 50 forinttal;
Balatonfő-Kajár, Ordó(-Kis-)Leveld 53 forinttal;
(Nagy-)Réde 56 forinttal;
Leveld (Város-Lőd), Nyárág 63 forinttal;
(Lovász-)Patona 76 forinttal;
Nagy-Szőllős 77 forinttal;
Palota 92 forinttal;
Vásárhely 104, – és
Pápa 236 forinttal.
Veszprém városa nem fordul elő a lajstromban, csupán egyik külvárosa; Szent-Tamásfalva 35 forint évi adóval. Az alább városokul felsorolt többi helyek közül pedig Faisz csak 16 1/2, – Nagy-Jenő 33, – továbbá Peremarton 45, – Kis- vagy Ordó- Leveld. 53, – Nagy-Leveld 63, – L.-Patona 76, – Palota 92, – Vásárhely 104. – végül a legnagyobb, Pápa 236 forintot fizetett.
Nagy-uradalmak, aránylag kevés közép-, annál több kis- és főleg egyházi birtokosság, – ez a megye birtok-viszonyainak jellemző vonása.
A terjedelmesebb és kiválóbb, várakkal, erősségekkel és városokkal ékeskedő uradalmak öt csoportba oszthatók, s ezek közül ismét kettő tűnik ki.
1. Veszprémtől keletnek, a fejérvármegyei határ felé, a Bakonyban, a régi Kont-ok ivadékai, az Ujlakiak három várban Bátorkő, Eskő és Palota várában, az ezekhez tartozó Palota városában és mintegy 17 faluban uralkodnak. Palota városáról olykor a Palotai vagy palotai Bánfi nevet is viselik. Ezenkívül a század közepe táján a szintén bakonyi, de Veszprémtől nyugot felé eső Esegvár várának és uradalmának részeit is kezökre kerítették.
2. Még nagyobb birtokosok a Garaiak. Északra az Ujlakiak három várától Csesznek vára a központja egyik uradalmuknak, melyhez a XIV. század végén (1391.) 31 helység vagy puszta, 1478-ban pedig – a midőn ősi birtokaikból a Szécsieknek a leánynegyedet kihasították – 16 helység vagy puszta (ekkor három olyan is, melyeket 1391-ben nem említenek) tartozott.
Keletnek innen Ugod váruk állt, melynek tartományát nem ismerjük ugyan, valószínű azonban, hogy az a 6–8 helység, mely e tájon a Garaiak (később a Szapolyaiak) kezén egyszer-másszor fölmerül, e vár tartozéka volt. Még odább nyugotnak Pápa vára, a hasonló nevű várossal és négy faluval, ha tán nem is oly nagy terjedelmű, de bizonyára jóval értékesebb birtokuk, mert – miként láttuk – 1488-ban Pápa város egymaga 236 forintot adózott, s így messze kivált a 100 forint körül járó legközelebbi nagyobb város (Vásárhely) és még kisebb társai közül.
Innen délnek, Somlyó vára a somlyó-vásárhelyi vámmal és három helységgel, szintén őket uralta. E váruk uradalmának azonban ez csak kisebbik része volt, a nagyobbik odább nyugot felé, Vasvármegyében terült el.
Végül még: Lovász-Patona város, a megye dk. zugában (Szilas-Balhás táján) pedig tolnavármegyei Simontornya várukhoz még három falu volt azt övék, úgyhogy Csesznek vidékétől elkezdve Ugodon, innen északnak Lovász-Patonán, nyugotnak Pápán, s le délnek Somlyón át, mintegy félkörben, leginkább a Bakonyban, de azon kívül is négy vár, két város és időnként 33–45–50 falu uralta őket. 1450-ben, a mikor mén fennállt, övék volt a Bakony nagy részével együtt a bakonyi örökös erdőispánság is. *
Tota silva Bakonii, cuius perpetuum habemus comitatum. (Dl. 14424. V. ö. a bakonyi erdő-ispánságra nézve: 1269: Haz okmt. IV. 46.. 1270: U. o. III. 17.. 1278: Haz. oklt. 80., 1325: Körmendi llt. Himfyana, n. 32., 1347: Anjouk. okmt. V. 2., 1384: Pannonhalmi főapáts. házi llt. LI. T., 1401: Dl. 8655; 1414: Fejér. X. 5. 467., 1421: Dl. 11140; 1470: Körmendi llt. Himfyana, n. 539., továbbá: Századok. 1876. 296. l., Pesty. Eltünt régi vármegyék. I. 209. sat., végül Tagányi Károly, Erdészeti oklt. I. köt. Bevezetés és több oklevél kivonata.)
Ez uradalmaik egy része – Csesznek, Pápa és Ugod, – nemsokára a nádori ág kihalása után a hírneves Szapolyaiak kezére került; Somlyó vár egyideig a Kinizsi Pálé volt s aztán szintén a Szapolyaiaké lett; Lovász-Patona a némai Kolosoké, a simontornyai részek pedig a királynéé.
3. A megy e harmadik (világi) nagybirtokosai a Szalók nembeli debrentei Himfiek (Debrenteiek). Nagy Lajos király korában épített fészkük Debrente vár vidékén (Pápától dk.) és másfelé is, összesen vagy 20–25 helységben és ezenkívül olykor a velök vérrokon Hosszutótiak birtokaiban is.
4. Melléjök sorakoznak odább dk. felé, a Bakony ölében a Lőrinte-nemből eredő Esegváriak (Csékutiak), Esegvár várának (a XV. század folyamán már csak részben) urai, itten tájon s Vázsony vidékén vagy 8–11 faluban.
5. A Bakony szélén, Vázsonyban a külső-szolnokmegyei Vezsenyből eredő Vezsenyieket találjuk, a kik után (1472-ben) Kinizsi Pál kapta és bírta Vá(z)sonykő várát, a zalavármegyei határszélen fekvő 6–8 faluval.
Kisebb birtokosok már a rátolti Gyulafiak, vagy 4–5 helységben a Balaton mentén, a hová, föl egész a Veszprém vidéki Rátolt-ig, a szomszédos Zalavármegyéből nyultak át birtokaik; továbbá ugyanott a szintén Rátolt nembeli faiszi Ányos-ok, Faisz városában és 5–7 helységben.
Veszprémtől nyugot és dk. felé, Ajka és Enyi(n)g környékén a zalavármegyei Arácsiak hasonlókép 5–7 helységben szereztek részeket. Ugyane tájon, a zalavármegyei határ felé, s a Bakonyban Bánd környékén a Hosszutótiak ős-birtokosok, mintegy 9 faluban; odább észak-nyugotra Alásony és Lihért táján 7–8 helységben a Himháziak, együtt a rokon Lihérti család ivadékaival, a Dálkaiak, a rokon lihérti Zarkákkal, időnként vagy 6–13; a Hathalmiak, az osztályos (komáromvármegyei) Bábonai, Kovácsi és Akai családok ivadékaival, mintegy 5 helységben, utóbbiak leginkább Pápa vidékén s a megye északi határán.
Ugyanitt, Lovász-Patona városában, valamint a fejérvármegyei széleken is; összesen vagy 6 helységben, a szomszéd Komáromvármegyéből ide származott némai Kolos cs. a földesúr; végül a veszprémvármegyei eredetű Giczi-ek, időnként 8 vagy 4 faluban.
Kis-birtokos nemességet tömegesebben Szent-Király-szabadja, Vámos, Bedege, Pirit és Csögle helységekben találunk.
Az egyháziak közül első helyen a veszprémi püspökség és káptalan állanak. Birtokaik legnagyobb része Veszprém város körül és azon a földön terült el, mely innen kelet felé, egyfelől Hagymás-Kéren, másfelől pedig Pap-Keszin át a fejérvármegyei határon fekvő Ősi-ig vonul. A püspökség, mely a káptalannal együtt Veszprém várának és városának ura, ezenkívül még három városban (Faisz, Berénhida és Peremarton) és vagy 12 faluban földesúr. Birtokainak jövedelmét azonban 1488. táján, a fenmaradt adólajstrom idejében, mikor a püspöki szék üres volt, – a király szedette. A káptalan még vagyonosabb lehetett; mert Veszprém, Faisz és Peremarton városok részein kívül időnként, még pedig eleinte vagy 27, később mintegy 16–24 falunak földesuraként szerepel.
Szintén előkelő birtokos egyházi testület az ősrégi Veszprém völgyi apácza-kolostor, mindent összevéve vagy 16, – az 1488. évi adólajstrom szerint 9 helységben, Veszprém város és a Balaton mentén Lovastól félkörben Keneséig, s Veszprémtől nyugotra, Padrag táján.
A többi Veszprém városi kolostorok (ú. m. a domonkosok és domonkos-apáczák) s egyházak és ezek oltárai csak kisebb részekkel tűnnek föl olykor.
Az ősrégi benczés-apátságok között, kisebbek mellett már nagyobb birtokosokat is találunk. A zalavármegyei kapornaki és almádi apátság Veszprém és Vázsony táján, a szintén zalavármegyei csatári apátság Peremarton környékén; s a veszprémvármegyei jásti apátság a fejérvármegyei határszélen (Palotától é.) csak apró részek urai; közép-birtokos a tihanyi monostor, vagy 7 faluban avagy pusztán, Devecser vidékén; végül nagybirtokos számba mehet a pannonhalmi fő-monostor, időnként vagy 17 faluban, főleg a megye észak-keleti tájain s másfelé is, szerte a megyében; valamint a Bakony közepén álló bakony-béli, a XIII. század óta számítva, s mindent egybevéve vagy 22, az 1488. évi adó-lajstrom szerint azonban csupán 7 helységben, szintén a megye különböző részeiben, főképen azonban a Bakonyban.
A Bakonynak másik fő egyházi és rnüvelődési központja a zirczi cziszterczita apátság, mely hasonlókép a Bakony ölében s odább nyugot felé Adász- és Nagy-Tevel táján földesúr, összesen mintegy 10 faluban. A harmadik a XIV. század második felében Nagy-Lajostól alapított leveldi karthauzi monostor, Nagy- és Ordó-Leveld (ma Város-Lőd és Kis-Lőd) városok és ezek környékén még vagy 6 falu földesura.
Prépostságok (illetve társas káptalanok): a demesi, mely Nagy-Vázsony vidékén; az örsi (felső-örsi), Fajsz város és a Balaton táján; a budai (ó-budai) káptalan, ugyane vidéken; a rátoldi, mely Rátold (Rátót) környékén apró részek ura; továbbá a fejérvári káptalan, mely a megye ék. és dk. részében (Oszlop és Fok-Szabadi táján) összesen vagy 8 helységben, – végül a hantai prépostság, mely a megye ék. zugában, Kis-Bér (ma Komárommegyében) és Hanta körül s a Balaton parti Paloznakon vagy 4 helységben birtokos.
A szomszédos Győrvármegyéből átterjednek e megye földére a győri püspök egyházmegyéje és egyszersmind birtokai is. E birtokok: Nagy-Jenő (ma Tüskevár) városától kezdve, melynek szintén e püspök a földesura, é.-ék. irányban, Salamon és Tapolczafő felé egész a győri határszélen fekvő Román-ig, összesen mintegy 10 falu. A püspökség egyházi nemeseinek Tapolczafő helység a széke és központja.
Szomszédosak a püspökség eme birtokaival a megye dny. zugában a somlyó- vagy apácza-vásárhelyi apáczák jószágai Vásárhely városban, s ennek környéken időnként vagy 7 faluban.
Végül (a XIV. és XV. százádban) e megye területén is keletkezett néhány pálos-kolostor. melyek azonban, ú. m. a nagyjenői a mai Tüskevár körül, a vázsonyi Nagy-Vázsony vidékén, a porvai a Bakonyban, a csatkai a megye ék. sarkában, csak kisebb terjedelmű (2–3-4–5 helységben) részeket kaptak és szereztek.
Más megyebeli világi urak közül a tapsonyi Ant(h)imiak, Bakocs Tamás és az Erdődiek, az alsó-lendvai Bánfiak, a Battyániak, bajnai Bot(h)-ok, monoszlai Csuporok, szerdahelyi Derzsfiek, Dancsok és Imrefiek, berekszói Hagymások és Szentgiroltak, a kamicsáczi Horvátok, Kanizsaiak, Marczaliak, Rozgonyiak, Szécsényiek, Szécsiek, végül a Héderváriak (utóbbiak győrvármegyei Gönyő és tolnavármegyei Ozora várukhoz) kisebb részek vagy zálogos birtokok urai e megyében.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir