II.

Full text search

330II.
«A mi kiinduló pontunk» – mondják a magyar szabadelvűek táborában – «a pragmatica sanctio.» Tulajdonképen ez alapította meg valójában a monarchiát, ez képezi a trón szilárd alapját, és a magyar államjognak ez a legfontosabb biztosítéka. A pragmatica sanctio fonalán kell annak megvitatásába bocsátkoznunk, hogy mit igényelnék a monarchia új viszonyai. Más módszer képtelenség, ha vitorla és evező nélkül nem akarunk a kívánalmak, követelések, opportunitások széles, nyílt tengerére szállni.
De a pragmatica sanctio fonalán könnyűséggel át is hatolhatunk a legfontosabb és legnehezebb kérdéseken.
E kérdések:
1. Vannak-e oly ügyek, melyek a monarchia valamennyi országával közösek?
2. Melyek ezen ügyek?
3. Mikép kell azokat tárgyalni?
E kérdések elsejére az 1848-diki törvények és az 1861-diki országgyűlés föliratai feleletűl azt adták, hogy:
Vannak közös ügyek.
A második kérdésre a pragmatica sanctióból vonjuk le a feleletet, s ebben az az elv vezet, hogy minden, a mi közös, csak azon mérvben és csak azon fokig lehet az, a mennyiben a monarchia biztosságának fentartására mulhatatlanul szükségesnek látszik. A mint azonban megszabja e közösség mértékét a pragmatica sanctio, úgy határozottan kizárja mindazt, a mi e vonalon túllép.
A pragmatica sanctio erejénél fogva engedelmeskednek a monarchia valamennyi országai ugyanazon egy uralkodónak.
Az első közös ügy ennélfogva a közös uralkodó háztartása.
A pragmatica sanctio megszabja a monarchia egyes részei kölcsönös védelmi kötelességét.
A monarchia közös védelme kétféle: békés és hadi.
A békés a diplomatiai, a hadi a fegyveres erőben áll.
A kölcsönös védelem kötelességéből ennélfogva a második és harmadik közös ügy következik:
a külpolitika;
a hadsereg.
A diplomatiát, valamint a hadsereget természetesen csak egységesen lehet vezetni, és valamint csak egyedül a közös uralkodót képviselhetik 331külföldön a követek, szintúgy egyedűl ő a közös hadsereg legfőbb hadura.
A míg azonban természeténél fogva a diplomatia mindenre kiható közösséget követel, ez viszont a haderőnél nem szükséges. A mi a hadseregnek – hogy úgy mondjuk – hadi hivatására vonatkozó szorosan benső ügyeit illeti, ezek a legfőbb hadúr hatásköréhez tartoznak. De a hadsereg kiegészítésének joga a magyar korona országaira nézve, a törvényhozás közreműködésének joga a magyar korona országaira nézve különösen érvényes, azok viszonyainak leginkább megfelelő szolgálati időnek meghatározásában, valamint az újonczállítás módja, a hadsereg elszállásolása, s több ehhez hasonló jogok a magyar országgyűlésnek föntarthatók és fön is tartandók. E jogokat gyakorolta a magyar országgyűlés azon 150 év alatt, mely az állandó hadsereg fölállítása óta eltelt. Az ujonczok állításának módja, a szolgálati idő tartama, ezek különbözők voltak a Lajtán innen és túl. És ez soha sem volt hátrányára a hadsereg harczképességének s e szerint a monarchia biztosságának, s a legmegrögzöttebb bureaukratának sem jut eszébe azt állítani, hogy hadseregünk hírneve a centralisatio óta vette volna kezdetét.
Ezen elvek megóvása; mint önként értetődik, nem zárja ki azt, hogy a hadsereg erejéről háboru és béke idején közös megállapodás ne jöjjön létre, s meghatároztassék a hányad, a melyet Magyarország kiállítani köteles. De a hányad kiállítása a magyar országgyűlés és a magyar kormány jogaihoz tartozik.
Ezen közös ügyek ellátására pénz kell. Ebből következik, hogy a közös ügyekre tartozó kiadások, valamint az ugyanezen czélra szükséges hitelműveletek szintén közös ügyet képeznek.
A dolog egyszerűsítése végett e tekintetben is magától érthetőleg meg kell állapítani a hányadokat. A szükséges összegek előteremtése módjának meghatározása ellenben Magyarországra nézve a magyar országgyűlés joga. A magyar pénzügyminiszter átszolgáltatja a Magyarországra eső összegeket a közös pénzügyminiszternek, s Magyarországon nem létezhetik semmiféle kormányközeg (Verwaltungsorgan), a mely ne függne a magyar miniszteriumtól, s a mely ugyanabban az országban mintegy külön kormányt képezne.
A monarchia különböző részeinek kereskedelmi politikája legfőbb kérdéseiben csak az esetre lehetne különböző, ha a benső vámsorompók ismét fölállíttatnának. Ezt pedig senki sem óhajtja és ebből következik a közös vám- és kereskedelmi politika szüksége.
332A közös ügyek vezetésére megkívántató pénzerő előteremtése, a benső vámsorompók nem léténél fogva, szükségessé teszi, hogy a közvetett adórendszer bizonyos elvei közösen állapíttassanak meg. Pl. a mai körülmények között lehetetlen, hogy Magyarországon egyoldalulag megszüntessék a dohány egyedáruságot.
Ezen átalános elvek megállapítása e szerint szintén közös ügy. De ezen átalános elvek határain belül érintetlenűl marad a magyar országgyűlés törvényhozási joga, és sem a monarchia biztossága, sem bármely más érdek nem szenvedne alatta, ha pl. a magyar törvényhozás Magyarországra nézve a dohányegyedáruság és egynémely más közvetett adó életbeléptetésének ép oly terhes mint czélszerűtlen módozatait megváltoztatná.
Ugyanez áll a kereskedelmi törvényhozásról is. E tekintetben Európa civilisált népei bizonyos egyformaságra törekszenek. Mind a mellett a nemzetközi érintkezésekben csak az átalános elvek kitűzésére szorítkoznak, s mindegyik államtól magától függ, hogy azokat sajátszerű viszonyaihoz és szükségeihez képest formulázza és alkalmazza. Kívánjuk, hogy a kereskedelmi törvényhozás kérdéseiben a monarchia határain belül a magyar korona országaival szemben ez az eljárás követtessék. Mert ezen országok viszonyai eltérők az örökös tartományokéitól; másrészről az önálló és független jogszolgáltatást semmiféle szempontból nem lehet tőlük elvitatni. A mi teljesen idegen és külön souveränitás alatt álló államok közt elérhető, azt ugyanazon egy monarchia egyes részei közt a szükség nyomása vagy a czélszerűség indító oka bizonyosan létre fogja hozni. Nincs tehát benne kétség, hogy a monarchiában a kereskedelmi törvényhozás, ha nem is mindig ugyanazokba a szavakba öntve, de ugyanazon szellemtől lesz áthatva.
Ezen módozatok mellett minden megtörténhetik, a mit a monarchia biztossága és szilárd fönmaradása követel, s egyuttal meg lesz óva a magyar korona történeti állása és a magyar országgyűlésnek azon hatásköre, a mely amaz állást szintén biztosítja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir