II.

Full text search

II.
Záró beszédében Nyáry Pál kiemelte törvényjavaslatának azon czélzatát, hogy biztosítsa a képviselőtestület függetlenségét. Fölhozta, hogy a katonai biróságokra vonatkozó törvényjavaslat tárgyalása alkalmával a ház legnagyobb részben már türelmetlenül hallgatta a kisebbség ellenvéleményét, s némileg biztatta a minisztert e közbekiáltással: «szavazzunk», s nehány egyszerű, független képviselőnek fölszólalása gondolkozóba ejtette a minisztert, s arra bírta, hogy a törvényjavaslatot visszavonja.
Az elnök félbeszakította a szónokot és az igazság érdekében megjegyezte, hogy e szót: «szavazzunk» nemcsak a jobb oldalról kiáltották, hanem a leghathatósabban éppen a szélső bal oldalról.
Nyáry Pál nem abban helyezte az erőt, hogy hányan és honnan kiáltották, hanem abban, hogy szerencsére oly miniszter hallotta meg nehány egyszerű független képviselő szavait, a ki azokat elegendőknek tartotta arra, hogy az általa többször már átvizsgált törvényjavaslatot még egyszer és újra átvizsgálja, s megfontolva még egyszer a következéseket, arra határozza el magát, a miért az egész nemzet neki köszönetet mond. Ebből az következik, hogy ha ama miniszter elégnek tartotta volna, hogy helyeslő szavazatok támogatják, olyat követett volna el, a mit sem a fejedelem, sem pedig a nemzet nem köszönt volna meg. De nem mindig történik, hogy a miniszter ilyen legyen; van miniszter, a ki megnyugtatja lelkiismeretét azzal, hogy miután bármi módon többséget csinált, s keresztülvitt 140a házban oly rendszabályt, mely az államnak veszélyes, azt mondja: «A következésekért feleljenek azok, kik engem azon rendszabály létesítésében nem tanácsoltak, hanem elősegítettek». Éppen ezért magának a többségnek kellene mindig függetlennek lennie.
Somssich Pál fölszólalt Nyárynak azon gyanusítása ellen, mintha a jobb oldal «szavazzunk» fölkiáltásokkal a minisztert törvényjavaslata vissza nem vételére késztette volna. Ez nem való. A miniszter mindaddig nem mondotta, hogy időt kér arra, hogy magát a visszavétel iránt elhatározhassa, míg e párt többségének vezére, Deák Ferencz (Zajos éljenzés a jobb oldalon) indokolva föl nem kérte. (Helyeslés a jobb oldalon.) Így tehát a miniszter nem volt függetlenebb pártjánál, hanem engedett azon többségnek, melynek a kormány kifolyása, (Helyeslés a jobb oldalon) és midőn látta, hogy e többség sem pártolja, hanem aggódva megfontolásra inti, akkor vette vissza törvényjavaslatát. (Úgy van!)
Deák Ferencz: T. ház! Engedjék meg, hogy én nézetemet egy dolog fölött tartózkodás nélkül mondjam ki. (Halljuk! Halljuk!)
Én közjogilag e házban sem pártot, sem pártvezért nem ismerek. (Élénk helyeslés.) Egyenjogú, egyenállású képviselők vannak itt, és azok meggyőződésük szerint szavaznak, és majd így, majd amúgy alakul a többség; ennélfogva van itt e házban többség és kisebbség; de, a mint mondám, közjogilag sem párt, sem pártvezér nincs. (Élénk helyeslés.)
Magára a dologra vonatkozólag, hogy miért vette vissza a miniszter törvényjavaslatát, az alig tartozik a mai tanácskozás köréhez. (Helyeslés.) Valószinűleg azért vette vissza, mert czélszerűbbnek tartotta azt visszavenni, mint részleteiben is szavazás alá bocsátani, és kitenni magát két lehető veszélynek: annak, hogy javaslata kisebbségben marad, vagy annak, hogy az ország képviselői véleményével merőben ellenkező oly törvényjavaslatot vigyen keresztül, melyet e teremben számos képviselő, kiknek szava, mint képviselőké, természetesen fontos, az országra nézve veszélyesnek tartott. Akár miért vette vissza, visszavette azt, s az sem az egyik félnek, sem a másiknak – ha félről beszélünk – nem kizárólagos érdeme, (Helyeslés) hanem természetes következése annak, hogy meghallgatván a vitatkozást, ebből fontos okot merített, mely fontos ok őt a tárgynak visszavételére indította. Erről tehát most ne szóljunk, mert Nyáry képviselő úr is, úgy hiszem, ezt nem mint meritoriális dolgot hozta föl, hanem mint 141érvet arra, hogy mennyire szükséges, hogy a ház tagjai a lehetőségig függetlenek legyenek. (Helyeslés.) A jelen fönforgó kérdésnél mi, a kik nem akarjuk módosítványát elfogadni, nem azért nem fogadjuk el, mert azt hiszszük, hogy nem szükséges, hogy a ház tagjai a lehetőségig függetlenek legyenek, hanem, mert azt hiszszük, hogy az nem elegendő azon czél elérésére, melyet mi is elérni óhajtunk.
Egyébiránt jelenleg mellőznünk kell minden oly kérdést, mely a tárgyhoz nem tartozik. E tárgyat, azt hiszem, elegendőleg megvitattuk, határozzuk el tehát az egyetlen alkotmányos úton, tudniillik szavazással, és a mit a többség elhatároz, az előtt a kisebbség meg fog hajolni.
A képviselőház névszerinti szavazás útján 209 szavazattal 110 ellenében a központi bizottság véleményét fogadta el.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir