MISIMA JUKIÓ (1925–1970, japán író)

Full text search

MISIMA JUKIÓ (1925–1970, japán író)
Büszkeségemnek egyetlen forrása: engem nem ért meg senki, ezért semmi kedvem sincs ahhoz, hogy magamat megértessem másokkal.
… amikor tettekre volna szükség, mindig lenyűgöznek a szavak.
Semmi sincs, ami a halott arcnál érthetőbben beszélne arról, hogy az anyag milyen távol van tőlünk, s mennyire nem tudunk mit kezdeni létezésével.
… ha az ember a szépséget kutatja, észrevétlen rábukkan a világ legsötétebb dolgaira.
Miért zaklatja fel az embert annyira a kiömlő vér látványa? Mi undorít abban, ha a zsigerek napvilágra buggyannak? … Hát nem egylényegűek a fiatal, üde bőr szépségével?
A szörnyű kielégületlenség, mely abból származik, hogy a világgal szemben állunk, csak attól csillapul, ha vagy mi engedünk, vagy a világ.
A pokol éppen attól pokol, hogy mindent, de mindent egyértelműen megértünk.
… a közönségesen szerelemnek nevezett hiedelmet is meg tudom határozni. Tévelygés, melyben a látszatot a valósággal akarjuk egyesíteni …
Egyedüli szerves dolog, mely az embereket érdekli, a részvétlenség, a politika. Az ember öngyalázó élőlény.
… legyen bármilyen komor is, az ismeret magában rejti a mámor ízét.
… a szépség örökkévalósága megbénítja az embert, és megmérgezi az életet. Csak egy pillantást enged magára vetni, mégis ellenállhatatlan.
Milyen sokat kell még a testtől tanulnunk, hogy a szellem utolérje ezt a letisztult valóságérzetet. A zen azt mondja, hogy lelkünknek se formája, se alakja nincsen; a képességet, mellyel a formavilág bűvöletével szemben a formátlanság szemlélhető, a maga mivoltában hihetetlenül ki kell élesíteni.
Hát nincs arra törvény, hogy azt az emberi érzést – legyen az akár szeretet, akár gyűlölet –, ha már bennem megvan, a másiknak is viszonoznia kell?
… hagyjanak fel azzal, hogy értelmet tulajdonítsanak az elpusztíthatatlanságnak, valamiféle analógiák alapján. Tanulják csak meg, mennyire semmirevaló biztosíték az, ha valami ott áll ötszázötven esztendeig egyhuzamban …
A tudás szemszögéből a világ örök állandóság és örök változás egyben. S ha azt kérdezed, mire jó ez: arra, hogy az ember felfegyverkezzék a tudással, és kibírja az életet.
… nem a tettek, hanem a tudás változtatja meg a világot. Van olyan tudás, mely addig is elmegy, hogy képes imitálni a cselekvést.
Az Aranytemplom. Bp., 1989. Erdős György.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir