Rúmtól Turkiáig: a kisázsiai szeldzsuk állam

Full text search

Rúmtól Turkiáig: a kisázsiai szeldzsuk állam
A gyors hódítások azonban egyelőre nélkülözték a szilárd alapokat. Amikor Bizánc kérésére és a keleti kereszténység felmentésére megindultak a keresztes háborúk (1096–1097), a görögök a nyugati lovagok segítségével az anatóliai fennsíkra szorították vissza a törököket, akik Antiochiát, Szíriát, Urfát és Edesszát is elvesztették, ahol több keresztény állam jött létre. A rúmi törökök valóságos harapófogóba 163kerültek, jóllehet Azerbajdzsánon át továbbra is kaphattak népi utánpótlást Iránból és Közép-Ázsiából. Így inkább csak Bizánc gyengeségének és a keresztesek érdektelenségének köszönhették megmaradásukat, pedig egymással is folytonosan viszálykodtak. A szeldzsukok országa, akik 1097 óta Ikoniumban (Kónjában) tartották fővárosukat, a 12. században a görögökkel és a danismendekkel vívott harcokban szinte teljesen elenyészett. Szerencsés véletlenek sora és egy-két rátermett uralkodó szívós munkája emelte őket ismét fel. Mire a bizánciak 1176-ban elszánták magukat Kisázsia visszafoglalására, a szeldzsukok már összeszedték magukat annyira, hogy a müriokephalóni csatában győzni tudtak, és a bizánciak számára visszavonhatatlanná tették Kisázsia nagy részének elvesztését. Miután 1204-ben a negyedik keresztes hadjárat katonái Velence ösztönzésére bevették és kifosztották Konstantinápolyt, és megalapították a Latin Császárságot, a kónjai szeldzsukok uralmuk alatt egyesítették Kisázsia legnagyobb részét. Csupán a következő területek nem tartoztak hozzájuk: nyugaton a fennsík és a tengerpart közötti sáv, ahol a görög Laszkarida-dinasztia 1204 után megalakította a Nikaiai Császárságot, amelyben lényegében a fővárosát vesztett bizánci állam folytatódott. Továbbá a Fekete-tenger parti Trapezunt és vidéke, ahol a szintén Bizáncból elmenekült Komménoszok hoztak létre önálló görög államot. Végül a Taurusz-hegység keleti oldala (Kilikia), ahol a bevándorolt örmények szervezték meg királyságukat, amely 1217 után a szeldzsukok vazallusa lett.
Rúm földjét a nomád törökök hódították meg, de a szeldzsuk államot már a jobbára Iránból és Közép-Ázsiából érkező városi bevándorlók és a hozzájuk idomuló görög renegátok építették ki, akik jól ismerték az iszlám államszervezés elveit és gyakorlatát. A hatalom a fejlett városokra támaszkodott, melyek lakossága a kevés betelepült török és iráni jövevény mellett döntően helyben maradt keresztényekből állt. Marco Polo, aki az 1270-as években utazott át az országon, azt írta, hogy a lakosság háromfajta népből tevődött össze: türkménekből, görögökből és örményekből. A keresztények arányát Villelmus Rubruk 1255-ben tíz az egyhez becsülte a muszlimokéval szemben. A görögök és örmények közül sokan már a hódítás korában úgy találták, hogy a szeldzsukok uralma sem vallási, sem gazdasági tekintetben nem rosszabb a bizánciakénál. A görög Theodorosz Balszamon a 12. század végén azt fejtegette, hogy jobb a törököknek meghódolni, mint a frankoknak (a latinok másik neve keleten), mivel a frankok fenyegetik, a törökök pedig tisztelik az emberi lelket. Nagynevű görög nemesi családok álltak be a szeldzsukok szolgálatába, és az uralkodóházban is bőségesen találunk görög feleségeket és rokonokat. A politikai konszolidáció előrehaladtával felgyorsult a hódítók és a hódítottak keveredése, amiben nagy szerepet játszottak a vegyes házasságok.
A szeldzsukok fő támaszai mégis azok a városlakók voltak, akik elsősorban muszlimnak tekintették magukat. E rétegek és az állam hivatalos nyelve a perzsa lett, a vallásé pedig természetesen az arab. A városi polgárok és a kormányzat emberei a vidékieket és a nomádokat lenézték, a türk(mén) (török) szó lassanként elvesztette etnikai tartalmát, és a gyanús, nehezen fékezhető nomád megfelelőjévé vált. A felső rétegek és a vidéki törökök vallása és művelődése szintén gyökeresen elütött egymástól. Az előbbiek az iszlám hivatalos 164képviselői, az ulemá (vallástudók) hitelveit tartották irányadónak, ismereteiket a gyarapodó számú medreszékben szerezték, vallásukat pedig részben a dzsámikban gyakorolták, részben élvezettel adták át magukat a szúfi misztikának, amelynek mindmáig egyik legnagyobb alakja, Dzseláleddin Rúmi a 13. század közepén Kónjában élt és tanított. A nomádok viszont csak felszínesen fogadták be az iszlámot, lényegében megőrizték sámánhitüket, és a baba, ata, dede (apa, atya, apó) néven ismert sámán-dervisek befolyása alatt álltak, akik prédikáltak nekik, gyógyították és csodáikkal kápráztatták el őket. Mindezek miatt a fő társadalmi választóvonalak – akárcsak a korábbi és a majdani török államok zömében – Rúmban sem az etnikumok vagy a vallások, hanem a letelepedettek és a nomádok között húzódtak. Rúm nomádjaival megismétlődött az, ami a Nagyszeldzsuk Birodalmat megteremtő elődeikkel történt: a pusztító betörések hullámainak elültével erős állam jött létre, hogy az anarchiát megfékezve elviselhető életfeltételeket teremtsen. A „honfoglalók” hamarosan szoros ellenőrzés alatt találták magukat (egy részüket a határokra telepítették), ezért minden alkalmat megragadtak, hogy bosszút álljanak az elidegenedett, kozmopolita központi hatalmon. 1240-ben a babák vezetésével hatalmas felkelést robbantottak ki, amelyet a szeldzsuk állam csak nagy nehézségek árán tudott leverni. A mai törökség mégis sokat köszönhet nekik: a síkvidék és a falvak megszállásával, benépesítésével döntő szerepet játszottak az ország iszlamizálásában és az etnikai arányoknak a törökök javára történő lassú, de szívós megváltoztatásában. Teljesítményük nagyságát egy 1190 táján feltűnő új földrajzi–politikai fogalom érzékeltetheti. Külső megfigyelők ekkor mondják először Turkiának, azaz Törökországnak Rúm földjét, amit aztán a 13. században már széltében fognak használni.
A szeldzsuk szultánok mindazonáltal végig ragaszkodtak a „Rúm-ország szultánja” címhez, és nemcsak a belső, hanem a külső egyensúlyra is féltőn ügyeltek. Már-már szívélyesnek mondható kapcsolatokat építettek ki a nikaiai görögökkel, és az országot újra bekapcsolták a nemzetközi kereskedelem vérkeringésébe. Latin, orosz, görög, iráni és arab kereskedők adtak találkozót egymásnak a szeldzsuk városokban, például Szivaszban, ahol a korszak egyik legnagyobb rabszolgapiaca működött. Kereskedelmi szerződéseket kötöttek Velencével, s Kisázsia egyik legfontosabb természeti kincse, a timsó egyedárusításának jogát a század közepén egy velencei és genovai vállalkozónak adták el. A gazdasági fellendülés ma is látható fenséges tanúi a Közép- és Kelet-Anatóliát behálózó karavánszerájok (szálló- és kereskedőházak) és kőhidak tucatjai.
A 13. század első fele a szeldzsuk állam fénykora, még akkor is, ha a periódus vége felé a trón- és a hatalmi harcok, az arisztokrácia megerősödése, a túlzott adóztatás és más okok miatt a válság jelei mutatkoztak. Ha még száz évig marad minden a régiben, akkor a törökösödés dacára elképzelhető, hogy Anatóliát ma nem a török nemzet, hanem egy perzsa nyelvű és kultúrájú nép lakja. A mongolok megjelenése azonban hamarosan felborította mind a külső, mind a belső egyensúlyt, ami hosszú távon végzetesnek bizonyult a kónjai szel-dzsukok számára.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir