A maradványok eltávolítása

Full text search

A maradványok eltávolítása
A török hódítók feldúlták a várost, kifosztották a sírokat, de a holttestekhez nem nyúltak.
Székesfehérvár bevétele
Mindez valószínűleg közrejátszott abban, hogy a királysírok eredeti állapotukban átvészelték az idegen berendezkedés első, legveszélyesebb időszakát. Sőt, a hódítók ahhoz is hozzájárultak, hogy a megmaradt fehérvári polgárság továbbra is használhassa a templomot. Ez az idillikus állapot azonban nem tartott sokáig. Az első fehérvári bég, a híres Jahjapasa-családból való Ahmed (a budai bég testvére) nem tudott ellenállni a csábításnak, s valószínűleg 1544-ben – feltehetőleg részlegesen – kifosztotta a királysírokat. Ez a ballépése – amit megtetézett Ozora sikertelen ostromával – kivívta a szultán haragját, aki 1545 januárjában elmozdította tisztéből, s ügyeinek kivizsgálására Fehérvárra küldte a budai kincstárnokot. Utóbbit is „megihlette” azonban a hely szelleme – vagy uralkodója parancsát teljesítette? –, mert vizsgálata javarészt a bazilika és a királysírok kincsei utáni kutatásra összpontosult. A sírokat felnyitotta, s minden, a néhai királyokkal eltemetett, hasznosítható értéket kiszedett. A tetemekhez azonban – egy kivétellel – nem nyúlt. Ez a kivétel – jellemző módon – Szapolyai János földi maradványa volt. Őt sírboltjából „csúfosan” kidobatta, „s átadta a városbírónak, hogy másutt, ahol jónak látja, temesse el, s hozzáfűzte: íme egy az isteneitek közül”. A városbíró jóvoltából a király hamvai a Sziget külvárosban álló Szent Mihály-templomban találtak nyugvóhelyet.
A sírok megbolygatását hamarosan követte a templomhasználat jogának megvonása és a bazilika átalakítása dzsámivá. A török történeti hagyomány ezt is Ahmed bég idejére teszi, s a város polgárainak zendülési kísérletével okolja. Az elfoglalás után, 1543-ban kegyelemben részesült polgárok ugyanis állítólag boroshordókban fegyvereket és katonákat csempésztek a várba, ami azonban kitudódott. A bég erre mindnyájukat kivégeztette, vagyonukat elkobozta, a bazilikát pedig „megtisztította és dzsámivá alakította”. Két tornyának földszintjén lőporraktárt rendezett be, a továbbiakban az egyik torony minaretként szolgált, a másikat pedig óratoronyként hasznosították.
Bár a bazilika „megtisztítása” nyilván nem ment végbe kártétel nélkül, másfél évtized múltán a sírok egy része még mindig a helyén volt. Ezt abból a szultáni rendeletből tudjuk, amely éppen e sírok eltávolítását parancsolja a budai pasának 1568-ban: „Levelet küldöztél, hogy Székesfehérvárott a szent dzsámiban, mely azelőtt a királyok temploma volt, a hitetlenek síremlékeinek építkezéséből még némi maradványok vannak, s meglehetősen nagy visszatetszést keltenek, ezért azt az előterjesztést tetted, hogy mivel azok anyagára amúgy is szükség van s a szent dzsámi terjedelme is nagyobb lesz, ezen okból azok leromboltassanak és eltávolíttassanak. Parancsolom tehát, hogy e rendeletem megérkezésekor az említett dzsámiban a hitetlenek síremlékeiből még meglévő maradványokat, melyeknek eltávolítása szükséges, eltávolíttasd és a szent dzsámit az ilyenféle tárgyaktól megtisztítsd.”
E szigorú utasítást azonban a jelek szerint – szerencsére – nem, vagy legalábbis nem teljesen hajtották végre. Erre utal, hogy a 16. század végén Ibrahim Pecsevi – aki utóbb néhány évre a fehérvári szandzsák kormányzója lett – még tíz király holttestét magába foglaló kupolás épület meglétéről tudósít. Ugyanerre vall, hogy amikor a vár 1601–1602-ben néhány hónapra átmenetileg keresztény kézre került, az idegen zsoldosok még fel tudták törni az Anjou-kápolnát és más, közelebbről nem ismert királyok sírjait.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir